Spotkanie akademickie 06.04.2019 fizyka | Politechnika Gdańska

Spotkanie akademickie 06.04.2019 fizyka

Politechnika Gdańska
Spotkanie akademickie: 6 kwietnia 2019 r. (sobota), godz. 10:00
Dla uczniów z przedmiotu: fizyka
Poziom: szkoła ponadpodstawowa
Liczba uczestników: max. 60

Co łączy jazdę na rowerze, łyżwiarstwo figurowe, bączka, spinera, segway'a i koleje parowe?
Czyli małe co nieco o dynamice bryły sztywnej

Co to jest moment bezwładności, moment siły, moment pędu? Jak je wyznaczyć w oparciu o rachunek różniczkowo-całkowy i prawa działań na wektorach? Co to jest zasada zachowania momentu pędu i jaki jest jej wpływ na ruch obrotowy ciał, m.in. na ruch kół podczas jazdy na rowerze, na łyżwiarza uprawiającego jazdę figurową na lodzie, na ruch bączka - jedną z ulubionych zabawek z dzieciństwa oraz na bardzo ostatnio modnego spinera? Dlaczego jeżdżąc na segway'u się nie przewracamy? Jak wiedza o dynamice bryły sztywnej wpłynęła na rozwój kolejnictwa?

Na te i na inne pytania dotyczące otaczającej nas fizyki bryły sztywnej odpowiemy wspólnie podczas wykładu.

W ramach ćwiczeń będą omawiane i rozwiązywane zagadnienia powiązane z tematyką wykładu.

Podczas zajęć laboratoryjnych uczniowie będą wykonywali doświadczenia, których opis można znaleźć TUTAJ

Zapisy zamknięte

HARMONOGRAM SPOTKANIA
6 kwietnia 2019 r.
Godzina Rodzaj zajęć Sala
10:00-10:15 Rejestracja uczniów
(hol przed Audytorium Maximum)
10:15-11:45 Wykład:
Czyli małe co nieco o dynamice bryły sztywnej

Audytorium Maximum
11:45-12:15 Przerwa na posiłek
12:15-13:45 Ćwiczenia
401 de GG
Ćwiczenia
prowadzący: Bogumiła Strzelecka
460 GG
13:45-14:15 Przerwa na aktywność ruchową
14:15-15:45 Laboratorium
Aleksandra Mielewczyk-Gryń
Bogumiła Strzelecka
8, 9, 10 GG

Mapa kampusu Politechniki Gdańskiej: http://campus.pg.edu.pl/).

Zajęcia odbywają się w Gmachu Głównym (na planie kampusu budynek nr 1)

Sale 8, 9 i 10 GG – laboratoria Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej na poziomie 0 w Gmachu Głównym

Sala 401de. 460, 462 GG – sale na poziomie 4 w Gmachu Głównym