Spotkanie akademickie 16.12.2017 matematyka | Politechnika Gdańska

Spotkanie akademickie 16.12.2017 matematyka

Politechnika Gdańska
Spotkanie akademickie: 16 grudnia 2017 r. (sobota), godz. 10:00
Dla uczniów z przedmiotu: matematyka
Poziom: szkoła ponadpodstawowa
Liczba uczestników: max. 60

Dyskretne oblicze matematyki

Czym jest matematyka dyskretna? Gdzie ma zastosowanie? Najczęstsze odpowiedzi uczniów i studentów na te pytania to:

• wybrane zagadnienia matematyki, które dyskretnie używa się gdzie się da;
  • wykorzystywana cichutko za pomocą małych kroczków np. w dowodach; tajemnicza matematyka;
  • znajdowanie matematyki wszędzie tam gdzie się jej nie spodziewamy;
  • matematycy dodali przymiotnik „dyskretna” aby w dość tajemniczy sposób powiedzieć jak jest ważna;
  • żeby dobrze kombinować to należy to robić dyskretnie;
  • jest to dział matematyki tylko dla wtajemniczonych, w której używa się „czarnej magii”;
  • nauka o tym jak dyskretnie ściągać na matematyce;
  • daje nadzieję, że można nauczyć się odkrywać wszystko co tajemnicze nie tylko w matematyce ale i w otaczającym nas świecie;
  • pozwala nam wszystko kodować (szyfrować).

Tymczasem matematyka dyskretna to zbiorcza nazwa nauk matematyki, które zajmują się badaniem struktur nieciągłych, czyli zawierających zbiory co najwyżej przeliczalne.
Zajmuje się „obiektami dyskretnymi”, takimi jak: ludzie, domy, drzewa, zwierzęta, itp.
Matematyka dyskretna jest bardzo popularna dzięki wykorzystaniu w informatyce. Dzisiejszy świat nie istnieje bez komputerów i informatyzacji. W związku z tym na spotkaniu zamierzamy dyskretnie porwać młodzież w podróż po zastosowaniach matematyki w informatyce i pokazać dyskretne oblicze matematyki.

Ćwiczenia: Rozwiązywanie zadań związanych z treściami podanymi na wykładzie. Wyznaczanie NWW(a, b) oraz zastosowanie algorytmu Euklidesa do wyznaczania NWD(a, b).

Warsztaty komputerowe: Dyskretne wykorzystanie matematyki w przygotowaniu apletów wyznaczających NWW(a, b) oraz NWD(a, b) przy pomocy darmowego oprogramowania GeoGebra.

Zapisy zamknięte

HARMONOGRAM SPOTKANIA
16 grudnia 2017 r.
Godzina Rodzaj zajęć Sala
10:00-10:15 Rejestracja uczniów
(hol na parterze w budynku B WETI)
10:15-11:45 Wykład:

Laboratorium
prowadzący: Marcin Wata
NE 161

Mapa kampusu Politechniki Gdańskiej: http://campus.pg.edu.pl/).

Zajęcia odbywają się w budynku B Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (na planie kampusu budynek nr 42)

NE Aud. 1P – audytorium na 1 piętrze w budynku B Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki

NE 159, NE 160, NE 161 – laboratoria komputerowe na 1 piętrze w budynku B Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki

NE 204, NE 205, NE 208 – sale na 2 piętrze w budynku B Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki