W świecie ładunków elektrycznych 05.11.2022 fizyka | Politechnika Gdańska

W świecie ładunków elektrycznych 05.11.2022 fizyka

Politechnika Gdańska
Spotkanie akademickie: 5 listopada 2022 r. (sobota), godz. 10:00
Dla uczniów z przedmiotu: fizyka
Poziom: szkoły ponadpodstawowe
Liczba uczestników: max. 60

W świecie ładunków elektrycznych

Co by było, gdyby Kopciuszek była fizykiem? Otóż do sprawnego oddzielenia ziarenek soli od pieprzu nakazanego jej przez złą macochę wykorzystałaby zjawisko elektryzowania ciał zamiast rozseparować je ziarnko po ziarnku. A czy wiesz, jak powstaje burza? Jakie napięcia towarzyszą poszczególnym wyładowaniom? Czy w samochodzie podczas burzy faktycznie jest bezpiecznie? Na te i na masę innych pytań odpowiemy podczas zajęć.

Podczas wykładu przypomnimy/wprowadzimy i utrwalimy podstawowe zagadnienia teoretyczne z zakresu elektrostatyki, zjawisk rządzących przepływem prądu elektrycznego i indukcją elektromagnetyczną. Wszystkie definicje i prawa zostaną wsparte pokazami doświadczalnymi.

W trakcie ćwiczeń rachunkowych nauczysz się m.in. jak dobrać ładunki elektryczne, aby ułożone obok siebie pozostawały w równowadze, jak nawzajem oddziałują przewodniki z prądem, jak policzyć opór właściwy i czym różni się od rezystancji.

Podczas ćwiczeń będziemy rozwiązywać zadania rachunkowe. Obliczanie stężeń procentowych i molowych oraz ich wzajemne przeliczanie nie będzie już nigdy więcej problemem. Dowiesz się jak obliczać stężenia mieszanin powstałych przez zmieszanie roztworów różnych elektrolitów. Finalnie zajmiemy się wyznaczaniem pH roztworów mocnych i słabych elektrolitów.

Podczas laboratorium będziesz samodzielnie prowadzić eksperymenty i w ten sposób weryfikować podstawowe prawa fizyki, jak również obliczać wybrane parametry związane z elektryzowaniem ciał, przepływem prądu elektrycznego przez wybrane przewodniki oraz indukcją elektromagnetyczną.

Serdecznie zapraszamy!

dr hab. inż. Jakub Karczewski, prof. PG
dr hab. inż. Aleksandra Mielewczyk-Gryń, prof. PG

Mapa kampusu Politechniki Gdańskiej: http://campus.pg.edu.pl/