Reakcje redoks - od teorii do praktyki 19.11.2022 chemia | Politechnika Gdańska

Reakcje redoks - od teorii do praktyki 19.11.2022 chemia

Politechnika Gdańska
Spotkanie akademickie: 19 listopada 2022 r. (sobota), godz. 10:00
Dla uczniów z przedmiotu: chemia
Poziom: szkoły ponadpodstawowe
Liczba uczestników: max. 60

Reakcje redoks — od teorii do praktyki

Reakcje redoks to szczególny rodzaj przemian chemicznych, w których dochodzi do wymiany elektronów pomiędzy reagentami. Z pewnością temat ten będzie poruszany na Twoich lekcjach chemii. Umiejętność sprawnego bilansowania reakcji redoks jest również niezbędna na maturze, czy Olimpiadzie Chemicznej. Czy wiesz jednak, jak ważne i powszechne w naszym życiu są tego typu reakcje? W trakcie naszego sobotniego spotkania poznasz zarówno teoretyczne podstawy, jak i praktyczne zastosowania reakcji redoks.

Na wykładzie rozwiejemy mit, że reakcje utleniania i redukcji dotyczą wyłącznie reakcji chemicznych w laboratorium. W rzeczywistości często spotykamy je w codziennym życiu. W samych organizmach żywych znajdziemy dużą liczbę procesów biochemicznych, które zachodzą ze zmianą stopni utlenienia. Przemysł opiera się na całej gamie reakcji redoks, a bez nich nie byłby możliwy przepływ prądu np. przy ładowaniu akumulatorów. Działanie kosmetyków, w tym samoopalacza może być również przykładem takich reakcji.

Podczas ćwiczeń sprawdzicie swoje umiejętności w wyznaczaniu stopni utlenienia i będziecie mogli potrenować bilansowanie reakcji redoks. Po tych zajęciach uzupełnianie środowiska reakcji nie będzie już miało przed Wami żadnych tajemnic.

W trakcie zajęć w laboratorium samodzielnie przeprowadzicie wiele reakcji, w których dochodzi do utleniania i redukcji reagentów. Poznacie szereg napięciowy metali – będziecie roztwarzać je w kwasach oraz pokrywać metale aktywne mniej aktywnymi. Nie zabraknie oczywiście kolorowych reakcji redoks z udziałem m.in. związków manganu i chromu. Na zakończenie odbędzie się widowiskowy pokaz gwałtownych reakcji redoks.

Zapisy zamknięte

HARMONOGRAM SPOTKANIA

19 listopada 2022 r.

Godzina Rodzaj zajęć Sala
10:00 - 10:15 Rejestracja uczniów Hol na parterze w budynku A Wydziału Chemicznego
10:15 - 11:45 Wykład:
Nierozłączna para, utleniacz i reduktor. Utlenianie i redukcja w życiu codziennym.
Prowadzący: dr inż. Aleksandra Ziółkowska
prowadzący: mgr inż. Karolina Gutmańska
s. 121a

Mapa kampusu Politechniki Gdańskiej: http://campus.pg.edu.pl/