Fizyka mrożąca krew w żyłach 25.02.2023 fizyka | Politechnika Gdańska

Fizyka mrożąca krew w żyłach 25.02.2023 fizyka

Politechnika Gdańska
Spotkanie akademickie: 25 lutego 2023 r. (sobota), godz. 10:00
Dla uczniów z przedmiotu: fizyka
Poziom: klasy VII i VIII szkoły podstawowej
Liczba uczestników: max. 60

Fizyka mrożąca krew w żyłach, czyli co nieco o temperaturze, cieple i stanach skupienia

Czym tak naprawdę jest temperatura? Czym ją zmierzyć? Jakie są główne skale temperatur i jak je nawzajem przeliczać? Jak mądrze zamrozić zupę w słoiku? Dlaczego zimą posypujemy drogi solą? Dlaczego konstruktorzy mostów i torowisk muszę się znać na fizyce? Dlaczego ogrzewanie podłogowe jest tak bardziej efektywne niż klasyczne kaloryfery?

Podczas wykładu przeprowadzimy mnóstwo eksperymentów z zakresu wyznaczania temperatur ciał i zjawisk cieplnych. Pokażemy doświadczenia z wykorzystaniem ciekłego azotu, zaprezentujemy zjawiska rozszerzalności cieplnej i przewodnictwa cieplnego, pokażemy zmiany stanów skupienia, zrobimy własną mieszaninę chłodzącą. Te i inne doświadczenia na pewno zainspirują Was do bardziej uważnej obserwacji świata wokół nas.

W trakcie ćwiczeń rachunkowych nauczycie się przeliczać temperatury podawane w różnych skalach, obliczać ciepło właściwe, ciepło oddawane podczas zmiany stanu skupienia, korzystać z równania stanu gazu doskonałego i zależności z niego wynikających podczas przemian gazowych.

Podczas laboratorium będziecie (za pomocą samodzielnie prowadzonych eksperymentów) weryfikować podstawowe prawa fizyki oraz obliczać wybrane parametry związane z temperaturą, przemianami gazowymi, rozszerzalnością cieplną, ciśnieniem i gęstością ciał.

Zapisy zamknięte

Grupa 3: Ćwiczenia/laboratorium
prowadzący: dr hab. inż. Jakub Karczewski, prof. PG

Mapa kampusu Politechniki Gdańskiej: http://campus.pg.edu.pl/