Całka nieoznaczona i metody znajdowania jej rozwiązania 18.03.2023 r. matematyka | Politechnika Gdańska

Politechnika Gdańska
Spotkanie akademickie: 18 marca 2023 r. (sobota), godz. 10:00
Dla uczniów z przedmiotu: matematyka
Poziom: szkoła ponadpodstawowa
Liczba uczestników: max. 60

Całka nieoznaczona i metody znajdowania jej rozwiązania

Istnieje wiele żartów o dziedzinach matematyki. Choćby przedstawiony poniżej:

„Całka całki to jak córka córki, czyli wnuczka!”

Jak wszystkim wiadomo w każdej anegdocie jest zawsze ziarno prawdy. Dzięki nabytej podczas zajęć wiedzy dowiemy się, co jest prawdą w powyższym żarcie.
Omawiana na spotkaniu akademickim tematyka pojawia się w różnych dziedzinach nauki.

Całkowanie ma zastosowanie w:

• w rozwiązywaniu równań różniczkowych zwyczajnych i cząstkowych. W dzisiejszych czasach niemal każde najbardziej skomplikowane zagadnienie fizyczne można opisać za pomocą równań różniczkowych - zagadnienia związane z przepływem ciepła, mechaniką płynów, fizyka relatywistyczna, elektrodynamika i wiele innych zagadnień,
  • w wyznaczaniu różnych zależności fizycznych jak funkcje opisujące położenie ciała s(t) przy założeniu że znamy funkcję opisującą prędkość ciała v(t), znając funkcję opisującą energię wyznaczyć moc, itp.

W trakcie wykładu poznamy pojęcie całki nieoznaczonej, podstawowe wzory na jej obliczanie, metody wyznaczania rozwiązania całek podstawowych, całkowanie przez części jak również przez podstawienie. Następnie zastosujemy zdobyte umiejętności do rozwiązywania całek nieoznaczonych.

Ćwiczenia:

Rozwiązywanie zadań związanych z treściami podanymi na wykładzie. Przedstawienie i omówienie różnych metod wyznaczania rozwiązań.

Warsztaty:

Podczas warsztatów skorzystamy z wiedzy zaczerpniętej na wykładzie i ćwiczeniach w grywalizacji z robotami Photon.

Zapisy zamknięte

Prowadzący: Magdalena Musielak
Hol - poziom 1

Mapa kampusu Politechniki Gdańskiej: http://campus.pg.edu.pl/