Spotkanie akademickie: 20 maja 2023 r. (sobota), godz. 10:00
Przedmiot: elektronika, fizyka, informatyka
Poziom: klasy VII i VIII szkoły podstawowej
Liczba uczestników: max. 40

 

Dioda LED - dlaczego świeci?

 

Dioda LED jest półprzewodnikowym elementem optoelektronicznym, która umożliwia emitowanie światła w zakresie widzialnym, podczerwieni i ultrafiolecie, stąd bardzo często wykorzystywana jest aktualnie w oświetleniu jak i przy budowie elektroniki użytkowej. Na co dzień, jeżeli włączone zostanie urządzenie elektroniczne do zasilania to można zauważyć czerwoną, żółtą, zieloną, niebieską itp. barwę świecenia diod LED, która może informować o gotowości do pracy, aktywnego działania, czy też innym stanie naszego urządzenia opisanego w dokumentacji producenta.
Jak to jednak dzieje się, że dioda LED świeci, różnymi barwami i jeszcze informuje nas o stanie urządzenia? Na to pytanie odpowiedź zostanie udzielona dokładnie na spotkaniu akademickim, na którym przybliżona zostanie budowa i zasada działania diod LED oraz jej podłączenie do obwodu tak, aby nie została trwale uszkodzona. Omówiona zostanie współpraca i sterowanie diodami LED z opornikami, kondensatorami, cewkami i tranzystorami. Proces specyficznego sterowania świecenia diodami LED będzie zrealizowany programowo w języku Python przy wykorzystaniu minikomputera Raspberry Pi.
Jeżeli chcesz obudzić w sobie duszę elektronika, budować układy elektroniczne z diodami LED w „roli głównej”, mierzyć podstawowe wielkości elektroniczne miernikiem uniwersalnym i sterować ich zachowaniem za pomocą kodu programu, wykorzystując swoją wiedzę z fizyki oraz informatyki to zapisz się już dziś na to spotkanie akademickie! A może jakieś inne elementy elektroniczne uda się również „zmusić” do wyświetlenia pewnej informacji!

Spotkanie odwołane

HARMONOGRAM SPOTKANIA
20 maja 2023 r.
Godzina Rodzaj zajęć Sala
10:00 -10:15 Rejestracja uczniów
(hol główny w budynku WETI A)
10:15 -11:45 Wykład:
Dioda LED - dlaczego świeci?
Prowadzący: dr Tomasz Neumann
dr inż. Adam Bujnowski
EA AUDYTORIUM 1
11:45 -12:15 Przerwa na posiłek
12:15 -13:45 Laboratorium elektroniczno-komputerowe
prowadzący: dr inż. Adam Bujnowski
EA 102
Laboratorium elektroniczno-komputerowe
prowadzący: dr Tomasz Neumann
EA 218
13:45 -14:15 Przerwa na aktywność ruchową
14:15 -15:45 Laboratorium elektroniczno-komputerowe
prowadzący: dr inż. Adam Bujnowski
EA 102
Laboratorium elektroniczno-komputerowe
prowadzący: dr Tomasz Neumann
EA 218

Mapa kampusu Politechniki Gdańskiej: http://campus.pg.edu.pl/

Zajęcia odbywają się w budynkach Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (na planie kampusu budynki nr 41 i 42 – połączone wewnątrz przejściem)

EA AUDYTORIUM 1 – audytorium w budynku A Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, na planie kampusu budynek nr 41

102, 218 – laboratoria komputerowe na 1 i 2 piętrze w budynku A Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, na planie kampusu budynek nr 41

Pobierz [PDF]