Zbiory zabytkowe | Politechnika Gdańska

Zbiory zabytkowe

Pracownia Zbiorów Zabytkowych i Starych Druków Biblioteki Politechniki Gdańskiej przechowuje i udostępnia księgozbiór, na który składają się:

• stare druki wydane w XVI-XVIII wieku,
  • rękopisy datowane na XVIII-XX wiek,
  • księgozbiór zabytkowy, tj. książki i czasopisma opublikowane w latach 1801-1945.

Część zasobu stanowi dziedzictwo przedwojennej biblioteki Technische Hohschule Danzig, Towarzystwa Przyrodniczego w Gdańsku (Naturforschende Gesellschaft in Danzig) oraz księgozbiory bibliotek szkól technicznych – Navigationschule zu Elsfleth, Königlische Baugewerkschule Görlitz.

Kształtowana przez wiele lat kolekcja tematyczna pokrywa się z profilem naukowym uczelni zawiera szereg publikacji z zakresu: astronomii, biologii, botaniki, fizyki, filozofii, geografii, historii powszechnej, historii sztuki, medycyny, kartografii, meteorologii, nawigacji, nauk politycznych, prawa, wojskowości, zoologii oraz literatury pięknej.

Zasób udostępniany jest dla pracowników naukowych, doktorantów oraz studentów w Czytelni Głównej Biblioteki PG (Gmach Główny, parter, pok. 100/3) od poniedziałku do piątku w godzinach: 900-1500, po wcześniejszym umówieniu wizyty. Zamówienia należy składać drogą elektroniczną.

Udostępnianie starych druków i rękopisów odbywa się w obecności bibliotekarza Pracowni Zbiorów Zabytkowych i Starych Druków, natomiast księgozbiór zabytkowy – zbiory wydane w latach 1801-1945, w obecności bibliotekarza dyżurującego w Czytelni.

Podstawowym źródłem informacji o księgozbiorze jest katalog biblioteczny dostępny online.

Zbiory są sukcesywnie digitalizowane i udostępniane w Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej.

Szczegółowe zasady udostępniania Zbiorów Zabytkowych i Starych Druków Biblioteki PG określa Regulamin udostępniania zbiorów zabytkowych.

Pracownia Zbiorów Zabytkowych
i Starych Druków