W raportach rocznych dla Narodowego Centrum Nauki od 2021 roku pojawił się formularz "OTWARTE DANE lub METADANE". Obowiązuje on dla projektów realizowanych w ramach konkursów od 38 edycji.
Instrukcja wypełniania raportów rocznych w ramach 33 edycji konkursowej i kolejnych znajduje się w pliku:
Pobierz instrukcję

Data Management Plan (DMP), czyli Plan Zarządzania Danymi to dokument opisujący czynności wykonywane na każdym etapie pracy z danymi badawczymi. DMP powinien powstać już na wstępnym etapie badań naukowych. Jest on coraz częściej wymagany przez instytucje i agencje przyznające środki finansowe na badania naukowe (Narodowe Centrum Nauki, Komisja Europejska, Economic and Social Research Council, Natural Environmental Research Council).

Pracownicy naukowi Politechniki Gdańskiej mogą liczyć na wsparcie Centrum Kompetencji również jeśli chodzi o przygotowanie Planów Zarządzania Danymi badawczymi (PZD).

Od czerwca 2019 roku Narodowe Centrum Nauki wprowadziło obowiązek przygotowania takich planów w ramach organizowanych przez NCN konkursów grantowych.

  • Najczęściej zadawane pytania - FAQ przygotowany przez NCN.

Od samego początku prowadzimy konsultacje oraz szkolenia dla naukowców obejmujące tematyką gromadzenie, zarządzanie oraz udostępnianie danych. Każdy plan zostaje także przez nas sprawdzony i zatwierdzony, dzięki czemu naukowcy mogą mieć pewność, że plany zawierają najważniejsze wymagane przez NCN elementy.

Oczywiście nie jesteśmy w stanie wyręczyć ich w zadaniu przygotowania planu ponieważ to oni najlepiej znają tematykę prowadzonych badań i specyfikę swojej dyscypliny naukowej, jednak dzięki naszym wskazówkom ich dane będą prawidłowo zabezpieczone, opisane oraz rozpowszechnione, co z kolei pozwoli na ich odnalezienie i ponownie wykorzystanie przez innych badaczy.

Przygotowując Plan Zarządzania Danymi należy zdecydować gdzie i na jakich zasadach dane zostaną udostępnione. Priorytetem dla naukowców przy wyborze odpowiedniego repozytorium powinno być włączenie uzyskanych wyników badań w światowy obieg informacji. Repozytorium powinno działać w zgodzie z zasadami FAIR, które mówią, że dane muszą być możliwe do odnalezienia (findable), dostępne (accessible), interoperacyjne (interoperable) oraz możliwe do ponownego użycia (reusable).

Prosimy, aby w Planie Zarządzania Danymi wybierając Repozytorium MOST DANYCH jako miejsce archiwizacji i udostępniania danych zawsze stosować nazwę: MOST Wiedzy Open Research Data Catalogue.
Zgodnie z Zarządzeniem Rektora Politechniki Gdańskiej nr 19/2021 z 23 marca 2021 r. w sprawie wprowadzenia skróconej nazwy Politechniki Gdańskiej w języku angielskim, prosimy o stosowanie skrótu Gdańsk Tech.

Wzory planów zarządzania danymi:
Co powinien zawierać PZD
 
  • ocenę danych już dostępnych, opis braków i potrzeb,
  • opis  sposobu gromadzenia danych (np. poprzez ankietę, instrument badawczy) i ich rodzaju (np. dane eksperymentalne lub obserwacyjne),
  • dokumentację i standardy opisu danych (metadane),
  • informacje o tym, kto będzie właścicielem praw autorskich i praw własności intelektualnej danych, a także kto będzie odpowiedzialny za zarządzanie nimi,
  • wymogi i procedury związane z aspektami etycznymi pozyskiwanych danych,
  • opis procedur zapewniających kontrolę jakości danych (opis powinien zawierać podział obowiązków i czynności związanych z nadzorowaniem i kontrolą poprawności danych),
  • plan dotyczący dostępu do danych oraz dzielenia się nimi (określenie na jakiej licencji dane będą dostępne),
  • krótko- oraz długoterminową strategię przechowywania i ochrony danych,
  • określenie jakie środki będą potrzebne do przeprowadzenia PZD.