WYDZIAŁ FIZYKI TECHNICZNEJ I MATEMATYKI STOSOWANEJ

Fizyka Techniczna

Studia na kierunku Fizyka techniczna kształcą specjalistów posiadających szeroką wiedzę i umiejętności praktyczne, umożliwiające rozwiązywanie problemów o charakterze podstawowym, rodzących się na pograniczu fizyki i nauk technicznych.

Fizyka jest podstawową dziedziną wiedzy zajmującą się badaniem własności materii, zachodzących w niej zjawisk oraz wykrywaniem praw rządzących tymi zjawiskami. Fizyka stanowi bazę, na której oparta jest cała współczesna technika. Jednocześnie fizyka często sama korzysta z narzędzi i technik będących wytworem myśli inżynierów. Bardzo dobrym pomostem łączącym fizykę z techniką mogą być studia Fizyki technicznej


  studia stacjonarne studia niestacjonarne
koszt dla
cudzoziemców
6000 zł / semestr nie są prowadzone
język wykładowy polski
termin rekrutacji
dla cudzoziemców
nabór na semestr letni 
brane pod uwagę przy rekrutacji:

Specjalności:

  • Fizyka stosowana i fotowoltaika
    Specjalność Fizyka stosowana i fotowoltaika łączy fizykę techniczną z techniką wykorzystania różnych form energii - zwłaszcza opartych na źródłach energii odnawialnej. Studia stacjonarne drugiego stopnia trwają 3 semestry i oferują przedmioty specjalistyczne z zakresu: mechaniki ośrodków ciągłych, energetyki geotermalnej i pomp ciepła, energetyki wodnej, fizyki jądrowej, fizyki atomu i cząsteczki, chemicznych źródeł prądu, diód elektroluminescencyjnych, energetyki wiatrowej oraz konwersji energii słonecznej. Absolwenci chętnie są zatrudniani w wyższych uczelniach, w instytutach naukowo-badawczych, w biurach projektowych i laboratoriach przyzakładowych, przy obsłudze wysokospecjalistycznej aparatury diagnostycznej. Wszechstronność ich wykształcenia sprawia, że z powodzeniem pracują oni również w branżach odległych od ukończonego kierunku, np. w zarządzaniu i bankowości oraz obsłudze sieci komputerowych.
  • Informatyka stosowana
    Celem studiów na specjalności Informatyka stosowana jest zdobycie wiedzy i umiejętności posługiwania się metodami i narzędziami informatyki w oparciu o solidne podstawy w dziedzinach nauk ścisłych. Studia stacjonarne drugiego stopnia na specjalności Informatyka stosowana umożliwiają rozwinięcie indywidualnych umiejętności całościowego rozwiązania stawianych problemów, poczynając od zbierania danych i ich opracowania statystycznego, poprzez obliczenia i analizę z użyciem współczesnej techniki informatycznej, aż do procesów sterowania. W trakcie studiów Student będzie mógł zapoznać się z komputerowym wspomaganiem wytwarzania (CAM) i komputerowym wspomaganiem projektowania (CAD), a część zajęć będzie poświęcona komputerowo sterowanej technice pomiarowej i kontrolnej. Absolwenci są przygotowani do pracy w różnych dziedzinach zastosowania informatyki i wszędzie tam, gdzie niezbędne są umiejętności projektowania, wytwarzania i implementacji oprogramowania.

Perspektywy zatrudnienia:

  • Zatrudnienie w branży IT
  • Laboratoria i ośrodki naukowo-badawcze (instytuty Polskiej Akademii Nauk, polskie i zagraniczne uczelnie)
  • Firmy wytwarzające nowoczesne urządzenia pomiarowe
  • Firmy pośredniczące w transferze osiągnięć nauki do świata gospodarki
  • Firmy branży energetycznej projektujące i produkujące turbiny parowe i gazowe
  • Firmy projektujące i instalujące systemy fotowoltaiczne i farmy wiatrowe
  • Firmy zajmujące się wytwarzaniem i rozwojem oprogramowania, w tym naukowego
  • Firmy zajmujące się świadczeniem usług informatycznych
  • Szkolnictwo

Absolwent potrafi:

  • zaprojektować, tworzyć i rozwijać oprogramowanie, w tym do obliczeń naukowych

Program studiów:

https://ects.pg.edu.pl/pl/faculties/WFTiMS