WYDZIAŁ INŻYNIERII MECHANICZNEJ I OKRĘTOWNICTWA
Mechatronika stanowi synergię zaawansowanej wiedzy i umiejętności z zakresu mechaniki, elektroniki, informatyki, automatyki i sterowania dla potrzeb modelowania, projektowania i eksploatacji nowoczesnych wyrobów i procesów produkcyjnych.
Kierunek Mechatronika pozwala poznać wiele obszarów współczesnej nauki i techniki. W toku studiów absolwenci zdobywają interdyscyplinarną wiedzę i kompetencje zapewniające im zdolność integrowania różnorodnych elementów i rozwiązań – mechanicznych, elektronicznych, informatycznych i sterowania – w jednym projekcie. Dzięki temu są poszukiwani na rynku pracy jako osoby potrafiące poradzić sobie z potrzebami przemysłu wdrażającego nowoczesne technologie jak i z wyzwaniami współczesnego, wysoko konkurencyjnego rynku, na którym sukces osiągają przede wszystkim ci, którzy stale doskonalą swoje produkty, usługi i procesy.
W kształceniu na kierunku Mechatronika wykorzystywana jest rozbudowana baza laboratoryjna w której studenci realizują ćwiczenia dotyczące podzespołów mechanicznych, elektrycznych, automatyki, robotyki i sterowania oraz pracownie informatyczne. Dzięki temu studenci mogą samodzielnie przygotowywać i wykonywać konkretne projekty mechatroniczne. Przykładowe projekty dotyczą chwytaków i narzędzi manipulatorów, robotów mobilnych kołowych i kroczących, urządzeń do czynnej rehabilitacji kończyn, inteligentnych systemów nadzorowania maszyn i procesów roboczych, czy też – komputerowo wspomaganych nowoczesnych technologii, a także, implementacji różnych algorytmów sterowania oraz przetwarzania danych i sygnałów.
W ramach studiów realizuje się wiele ciekawych ćwiczeń oraz samodzielnych projektów indywidualnych i zespołowych. Projekty ukierunkowane są na możliwość ich konkretnego, praktycznego zastosowania i nie nierzadko związane są z wysoką technologią, włączając w to nano- i mikrokonstrukcje, zaawansowane, nowoczesne systemy elektroniczne i rozwiązania informatyczne. Podczas studiów studenci poznają m.in. takie zagadnienia jak: teoria systemów mechatronicznych, techniki projektowania mechatronicznego, metody numeryczne, zaawansowane projektowanie CAD/CAE, układy elektroniczne i optoelektroniczne, metody programowania współbieżnego, projektowanie układów sterowania, algorytmy Sztucznej Inteligencji i inne.
Swoje inżynierskie i naukowe pasje studenci mogą rozwijać także w ramach działalności studenckich Kół Naukowych oraz w ramach wymiany międzynarodowej.
studia stacjonarne | studia niestacjonarne | |
---|---|---|
koszt dla obywateli Polski |
bezpłatne | nie są prowadzone |
język wykładowy | polski | |
termin rekrutacji dla obywateli Polski |
nabór na semestr letni |
|
brane pod uwagę przy rekrutacji: | ||
|
Specjalności:
- Projektowanie mechatroniczne
Celem specjalności jest wykształcenie absolwentów posiadających wiedzę i umiejętności z zakresu formułowania i rozwiązywania zadań projektowania mechatronicznego, do których należą: tworzenie oryginalnych, nowych rozwiązań projektowych, na podstawie zdefiniowanej funkcjonalności urządzenia/procesu oraz przekształcanie układów konwencjonalnych (mechanicznych, elektromechanicznych, hydraulicznych) w układy mechatroniczne, z jednoczesnym zachowaniem, bądź rozszerzeniem ich funkcjonalności. Zadania projektowania mechatronicznego dotyczą nie tylko urządzeń i systemów, lecz również procesów technologicznych.
Zasadnicze cechy projektowania mechatronicznego to:
- interdyscyplinarność, czyli konieczność uwzględnienia w procesie realizacji interdyscyplinarnej natury projektowanych wyrobów/procesów,
- integracja, czyli traktowanie elementów o różnej naturze fizycznej z jednakową wagą,
- komplementarność, czyli wzajemne uzupełnianie się dyscyplin na zasadzie (częściowej) rozłączności,
- zespołowość, polegająca na wspólnej realizacji projektów mechatronicznych w grupach specjalistów – mechatroników oraz specjalistów z innych dziedzin. - Mechatroniczne systemy sterowania.
Celem specjalności jest wykształcenie absolwentów posiadających wiedzę i umiejętności w zakresie modelowania, projektowania, budowy i eksploatacji inteligentnych, zintegrowanych systemów mechatronicznych ze zwróceniem szczególnej uwagi na zagadnienia związane ze sterowaniem i nadzorowaniem takich systemów oraz procesów.
Zasadnicze cechy systemów mechatronicznych to:
- wielofunkcyjność - łatwość realizacji różnych zadań przez jedno urządzenie (np. przez zmianę oprogramowania),
- inteligencja - możliwość podejmowania decyzji i komunikacji z otoczeniem, w tym także dzięki zastosowaniu metod Sztucznej Inteligencji,
- elastyczność (rekonfigurowalność) – ułatwiająca modyfikację konstrukcji na etapie projektowania, produkcji oraz eksploatacji, np. przez zastosowanie konstrukcji modułowej,
- możliwość niewidocznego dla operatora sposobu działania.
Perspektywy zatrudnienia:
- Twórcza działalność w zakresie projektowania, wytwarzania i eksploatacji maszyn i systemów wytwórczych w przemyśle elektromaszynowym (motoryzacyjnym, sprzętu gospodarstwa domowego, sprzętu medycznego, lotniczym, obrabiarkowym), stacjach serwisowych i diagnostycznych, placówkach służby zdrowia przy eksploatacji urządzeń medycznych i aparatury diagnostycznej oraz jednostkach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu budowy i eksploatacji urządzeń mechatronicznych.
- Praca jako integrator i programista systemów mechatronicznych, systemów automatyki, systemów wbudowanych i IoT, instalacji przemysłowych,
- Kierowanie i rozwijanie produkcji w przedsiębiorstwach przemysłowych, zarządzanie procesami technologicznymi.
- Zarządzanie pracowniami projektowymi z zakresu konstrukcji maszyn i procesów technologicznych.
- Samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej oraz kierowanie zespołami przemysłowymi i badawczymi.
- Prowadzenie badawczo-rozwojowych w działach R&D przedsiębiorstw z różnych branż,
- Prowadzenie badań w jednostkach naukowo-badawczych,
- Przygotowanie do podjęcia studiów trzeciego stopnia (doktoranckich).