Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska
Na kierunku transport kształcimy wysoko wykwalifikowaną kadrę inżynierską zajmującą się planowaniem, projektowaniem, zarządzaniem i utrzymaniem systemów transportowych.
Zdobędziesz pogłębioną wiedzę w zakresie organizacji, projektowania i wdrażania nowoczesnych metod i środków systemowego zarządzania transportem. Rozwiniesz swoje umiejętności twórczej i efektywnej pracy na w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem i kierowania zespołami ludzkimi oraz organizacji, projektowania, wykonawstwa, eksploatacji infrastruktury transportowej z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi informatycznych i telekomunikacyjnych.
Na studiach magisterskich możesz podjąć decyzję w zakresie wyboru specjalności, w ramach której zdobędziesz specjalistyczną wiedzę i umiejętności w danym obszarze branże transportowej. Ponadto dodatkowo masz możliwość wyboru modułu uzupełniającego rozszerzającego zakres specjalności o aspekty z związane z pokrewnymi dziedzinami transportu.
studia stacjonarne | studia niestacjonarne | |
---|---|---|
koszt dla obywateli Polski |
bezpłatne | nie są prowadzone |
język wykładowy | polski | |
termin rekrutacji dla obywateli Polski |
nabór na semestr letni |
|
brane pod uwagę przy rekrutacji: | ||
|
Specjalności:
- Planowanie i zarządzanie systemem transportowym
Specjalność ukierunkowana na wykształcenie specjalistów w zakresie analizowania, diagnozowania, projektowania i planowania rozwoju systemów transportowych w powiązaniu z innymi branżami: urbanistyką, środowiskiem, ekonomią, techniką. Absolwent dodatkowo zdobywa kompleksową wiedzę i umiejętności w zakresie zarządzania systemem transportowym lub jego elementami.
- Inteligentne systemy transportowe
Specjalność ukierunkowana na wykształcenie ekspertów w zakresie inżynierii ruchu drogowego z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania niezbędnego do projektowania zaawansowanych programów sygnalizacji świetlnej, systemów sterowania ruchem oraz inteligentnych systemów transportowych.
- Sterowanie ruchem kolejowym
Specjalność ukierunkowana na wykształcenie specjalistów w zakresie inżynierii ruchu kolejowego z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania do analizowania i symulowania ruchu kolejowego. Absolwent dodatkowo zdobywa wiedzą w zakresie organizacji i zarządzania przewozami kolejowymi.
- Logistyka transportowa
Specjalność ukierunkowana na wykształcenie specjalistów w zakresie projektowania i zarządzania systemami logistycznymi, obejmującymi procesy transportowe, magazynowe i produkcyjne. Absolwent pozna zasady modelowania i symulacji procesów logistycznych oraz metody pomiaru efektywności wykorzystania infrastruktury logistycznej oraz urządzeń technicznych.
- Zarządzanie infrastrukturą transportu szynowego
Specjalność ukierunkowana na wykształcenie ekspertów w zakresie utrzymania i zarządzania infrastrukturą transportu szynowego. Studenci poznają zasady planowania i organizacji robót kolejowych, a także poznają systemy pomiarowe stosowane w diagnostyce infrastruktury kolejowej oraz metody zarządzania tą infrastrukturą.
- Zarządzanie infrastrukturą transportu drogowego i lotniskowego
Specjalność ukierunkowana na wykształcenie ekspertów w zakresie utrzymania i zarządzania infrastrukturą transportu drogowego i lotniczego. Studenci poznają zasady i metody diagnostyki elementów infrastruktury oraz zdobędą umiejętności w zakresie wykorzystania pozyskanych danych w systemach zarządzania infrastrukturą drogową i lotniskową.
- Transport wodny
Specjalność ukierunkowana na zdobycie pogłębionej wiedzy i umiejętności związanych z planowaniem, projektowaniem, utrzymaniem i zarządzaniem infrastrukturą wodną. Student pozna zasady planowania i uwarunkowań infrastruktury liniowej i punktowej oraz nauczy się je projektować. Zdobędzie poszerzoną wiedzę z zakresu projektowania i modernizacji parametrów wertykalnych i horyzontalnych dróg wodnych. Pozna systemy zarządzania infrastrukturą w ujęciu systemowym.
Specjalności są uruchamiane w zależności od liczby chętnych studentów.
Dodatkowe informacje dostępne na stronie WILiŚ.
Perspektywy zatrudnienia:
- jednostki organizacyjne służb ruchu drogowego, transportu zbiorowego i specjalistycznych komórkach administracji rządowej i samorządowej (zarządy dróg wojewódzkich, marszałkowskich, miejskich i powiatowych),
- centra sterowania ruchem drogowym, kolejowym, wodnym lub lotniczym,
- zakładach przemysłowych w działach logistyki, zaopatrzenia i dystrybucji,
- przedsiębiorstwa przewozowe i spedycyjne,
- przedsiębiorstwa logistyczne i dystrybucyjne,
- centra logistyczne,
- jednostki eksploatacyjne transportu samochodowego, szynowego, lotniczego i wodnego;
- biura studiów i projektów;
- biura urbanistyczne,
- jednostki studialne, projektowe i badawcze;
- ośrodki badawczo-rozwojowe;
- firmy doradcze.