Studenci i doktoranci z niepełnosprawnościami mają możliwość skorzystania ze wsparcia innych osób w postaci asystenta.
Zadaniem asystenta osoby z niepełnosprawnościami jest pomoc studentowi lub doktorantowi w czynnościach związanych z procesem kształcenia i funkcjonowaniem na Uczelni, w szczególności:
- pomoc w poruszaniu się po terenie Politechniki Gdańskiej, w budynkach, w których odbywają się zajęcia dydaktyczne oraz między budynkami Uczelni;
- sporządzanie notatek z zajęć dydaktycznych i praktyk;
- pomoc w załatwianiu formalności związanych z procesem kształcenia w dziekanacie, sekretariacie studiów doktoranckich i innych jednostkach organizacyjnych Uczelni;
- pomoc w wykonywaniu czynności związanych z korzystaniem z zasobów bibliotecznych Uczelni.
Zgodę na przyznanie asystenta osoby z niepełnosprawnościami lub tłumacza migowego wyraża Prorektor właściwy ds. studenckich po zasięgnięciu opinii Biura ds. Osób z Różnorodnością Funkcjonalną.
Wniosek wraz ze stosowną dokumentacją tj. orzeczeniem o ustalonym stopniu niepełnosprawności lub innym dokumentem niezbędnym przy rozpatrywaniu wniosku np. zaświadczeniem od lekarza specjalisty, należy złożyć do Prorektora właściwego ds. studenckich za pośrednictwem Biura ds. Osób z Różnorodnością Funkcjonalną.
Wynagrodzenie asystenta osoby z niepełnosprawnością lub tłumacza języka migowego jest realizowane na podstawie zestawienia liczby godzin z wykonanych czynności wg stawki godzinowej określonej w umowie zlecenie zawartej z asystentem lub tłumaczem.
Za rozliczenie pracy asystenta osoby niepełnosprawnej lub tłumacza migowego odpowiada Biuro ds. Osób z Różnorodnością Funkcjonalną.