Objęcie "uczelnianym" ubezpieczeniem zdrowotnym doktorantów z Polski/UE/EFTA | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-04-25

Objęcie "uczelnianym" ubezpieczeniem zdrowotnym doktorantów z Polski/UE/EFTA

foto

Przypominamy, że doktoranci z Polski/UE/EFTA podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeżeli nie podlegają temu ubezpieczeniu z innego tytułu (zostało to wyjaśnione w podlinkowanym wyżej artykule na naszej stronie), na podstawie złożonego w Biurze Szkoły w czasie rejestracji na I rok oświadczenia i deklaracji ZUS ZUA. Takich doktorantów do ubezpieczenia zgłasza Politechnika Gdańska. Jeżeli posiadają status członka rodziny osoby ubezpieczonej, to nie podlegają temu ubezpieczeniu z tytułu bycia doktorantem.

W przypadku objęcia doktoranta ubezpieczeniem zdrowotnym z innego tytułu (np. podpisanie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej, od której odprowadzane są składki na to ubezpieczenie), doktorant ma obowiązek każdorazowo poinformować o tym Biuro Szkoły, składając Wniosek o zmianę danych doktoranta Szkoły Doktorskiej podanych w oświadczeniu doktoranta dla celu wypłaty stypendium doktoranckiego oraz zgłoszenia do ubezpieczeń, dołączając do niego odpowiednie deklaracje ZUS ZWUA (wyrejestrowanie z ubezpieczenia zdrowotnego - kodu 18 12 xx ) i ZUS ZUA (zarejestrowanie z innym kodem - 18 13 xx tylko do ubezpieczeń społecznych).

Taki wniosek musi zostać ponownie złożony do Biura w każdym przypadku, gdy doktorant utraci inny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego (np. umowa zostanie zakończona, wobec czego nie będą już od niej odprowadzane składki), tak by Szkoła Doktorska mogła ponownie zgłosić doktoranta do ubezpieczenia zdrowotnego. Do wniosku należy ponownie załączyć formularze ZUS ZWUA (wyrejestrowanie z ubezpieczeń - kodu 18 13 xx) i ZUS ZUA (zarejestrowanie z innym kodem - 18 12 xx do wszystkich ubezpieczeń).

Jest to szczególnie ważne przy podejmowaniu zatrudnienia w okresie kształcenia w Szkole Doktorskiej, ponieważ doktorant, który tego nie dopilnuje może wogóle "wypaść" z bezpieczenia zdrowotnego, co będzie oznaczać np. niemożność skorzystania z usług opieki zdrowotnej NFZ lub wyrobienia karty EKUZ.

Przy okazji zwracamy uwagę, że doktorant ma również obowiązek informować o wszelkich zmianach danych - osobowych i identyfikacyjnych - poprzez złożenie ww. wniosku. One również podlegają raportowaniu do ZUS, na podstawie odpowiednich formularzy.

Szablony wniosków i formularzy ZUS (wraz z samouczkami) są dostępne na naszej stronie > Doktoranci > Pozostałe tematy > Do pobrania > Szablony