Sukcesy Szkoły Doktorskiej w realizacji Strategii HR4R: Wizyta KE | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-07-25

Sukcesy Szkoły Doktorskiej w realizacji Strategii HR4R: Wizyta KE

ludzie przybijają sobie piątke
16 czerwca br. odbyła się wizyta przedstawicieli Komisji Europejskiej (KE) dotycząca oceny Uczelni pod kątem realizacji działań Strategii HR4R.

Delegacja oceniająca z KE, pod przewodnictwem pani prof. Adriany Burlea-Schiopoiu, podczas całego dnia spotkań rozmawiała z władzami Uczelni, reprezentantami czterech grup naukowców, w tym młodymi badaczami i pracownikami administracji o aktywnościach PG na rzecz zapewniania etyki, równości, wzmacniania umiędzynarodowienia, zarządzania własnością intelektualną i komercjalizacji, wsparcia w przygotowaniu projektów i pozyskiwaniu funduszy na badania, działań skoncentrowanych na rozwoju pracowników oraz zmian w procesie rekrutacji nauczycieli akademickich.

Szkoła Doktorska została doceniona m.in. w zakresie wprowadzania polityki rekrutacji w oparciu o otwarte, transparentne, merytoryczne zasady rekrutacji, zwanej Polityką OTM-R oraz za działania w zakresie internacjonalizacji. W raporcie końcowym podkreślono, że proces rekrutacji w Szkole Doktorskiej jest pod tym względem godny naśladowania.

Proces rekrutacji

W ramach poprawy jakości procesu rekrutacyjnego, w pełni wykorzystujemy e-narzędzia do publikowania ogłoszeń, takie jak EURAXESS, ResearchGate, strona Ministerstwa Nauki i Edukacji, a także specjalnie w tym celu utworzona strona Politechniki Gdańskiej. Wszystkie ogłoszenia są przygotowywane w jednolitym, dwujęzycznym szablonie, co znacznie zwiększa przejrzystość procesu i sprawia, że jest bardziej przyjazny zarówno dla rekrutujących, jak i kandydatów. Szkoła Doktorska przygotowała również poradniki i instrukcje, które pomagają pracownikom, doktorantom i post-docom wdrożyć się w proces rekrutacji.

Innym ważnym działaniem jest zaangażowanie doktorantów w proces rekrutacji nowych kandydatów do Szkoły Doktorskiej. Dzięki temu proces rekrutacji jest bardziej transparentny, przedstawiciele doktorantów, którzy mogą uczestniczyć w posiedzeniach komisji w roli obserwatora, mają wpływ na to, by wszystko odbywało się zgodnie z regulacjami. Wartością dodaną jest to, że atmosfera towarzysząca całemu procesowi staje się bardziej przyjazna, co sprzyja integracji i tworzeniu społeczności akademickiej już na bardzo wczesnym etapie.

Stypendia

Wyróżniamy się również ofertą dodatkowych stypendiów, które są obsługiwane przez naszą szkołę doktorską, a są to m.in. stypendia IDUB – Polonium, Francium, Nitrogenium i STER NAWA. Warto również zaznaczyć, że kształcenie w Szkole Doktorskiej jest całkowicie bezpłatne, a wysokość stypendiów podstawowych (doktoranckich) jest wyższa aniżeli w innych uczelniach w Polsce, a nawet w niektórych innych krajach, jeżeli doktorant otrzymuje więcej niż to jedno, podstawowe stypendium.


Dążymy do ciągłego doskonalenia naszych działań i podnoszenia jakości naszej jednostki. Wizyta przedstawicieli Komisji Europejskiej była dla nas ważnym impulsem do rozwoju, a wyróżnienie naszych osiągnięć stanowi dodatkową motywację do kontynuowania naszych wysiłków na rzecz zapewnienia jeszcze lepszych warunków dla naszych doktorantów.

113 wyświetleń