Data dodania: 2025-03-04
Relacja z wydarzeń organizowanych przez Centrum Współpracy Międzynarodowej w ramach programu OTWÓRZ SIĘ! ODWAŻ SIĘ!

Szkolenie z etykiety w środowisku międzykulturowym pozwoliło nam lepiej zrozumieć wpływ różnic kulturowych na codzienną współpracę w środowisku akademickim. Dyskutowaliśmy o tym, jak unikać nieporozumień, interpretować komunikację niewerbalną oraz wpływać na budowanie pozytywnych relacji z zagranicznymi doktorantami, studentami, pracownikami i gośćmi uczelni.
Z kolei spotkanie z Nadbałtyckim Centrum Kultury dotyczące głównie Festiwalu Kultur „Okno na świat” uświadomiło nam, jak ważną rolę pełnią działania artystyczne w budowaniu dialogu międzykulturowego. Kultura i sztuka mogą sprzyjać integracji, wzmacniać poczucie tożsamości oraz ułatwiać wzajemne zrozumienie. Rozmowa oraz prezentacja otworzyły nas na nowe perspektywy i skłoniły do refleksji nad rolą Uczelni w tworzeniu otwartego i przyjaznego środowiska dla osób z różnych kultur. Pan Tomasz Lipski z NCK zachęcał do kontaktu osoby mające pomysł na projekt wspierający łączenie ludzi różnych kultur.
Uczestniczyliśmy również w spotkaniu z Gdańskim Centrum Równego Traktowania, gdzie poruszono niezwykle istotne kwestie dotyczące przeciwdziałania dyskryminacji, która może dotykać wielu sfer życia - od relacji międzyludzkich po przestrzeń publiczną i cyfrową. Rozmawialiśmy o tym, jak istotne jest budowanie świadomości społecznej w zakresie równego traktowania, by reagować (nawet anonimowo), gdy jesteśmy świadkami przemocy, gdyż milczenie wzmacnia sprawców. Dowiedzieliśmy się, że każda osoba w Gdańsku doświadczająca dyskryminacji, nienawiści czy przemocy może uzyskać pomoc w GCRT, którzy współpracują z siecią gdańskich organizacji oraz z gronem “uszytych na miarę”, wrażliwych na zachowania związane z przemocą, specjalistów (min. psychologów, prawników). Spotkanie skłoniło do refleksji nad tym, jakie działania możemy podejmować, by aktywnie przeciwdziałać wszelkim formom nierównego traktowania w naszym otoczeniu.
Kolejnym wydarzeniem było szkolenie z komunikacji inkluzywnej prowadzone przez dr Klaudię Bączyk-Lesiuk. Podczas warsztatów poznaliśmy zasady języka inkluzywnego i dowiedzieliśmy się, jak unikać dyskryminujących zwrotów oraz efektywnie komunikować się z osobami z grup mniejszościowych. Szczególnie cenne były praktyczne wskazówki związane z wprowadzaniem inkluzywności do codziennej komunikacji – zarówno w mowie, jak i piśmie. Szkolenie to pomogło nam uświadomić sobie, jak język kształtuje rzeczywistość i jak świadome używanie odpowiednich zwrotów może przyczynić się do tworzenia bardziej otwartego środowiska akademickiego.
Spotkanie z Pawłem Kowalewskim z Muzeum Emigracji w Gdyni pozwoliło nam podjąć próbę spojrzenia na Trójmiasto z perspektywy przychodźców i wsłuchać się w ich opowieści. Zastanawialiśmy się nad codziennymi wyzwaniami, przed którymi stają migranci, oraz nad tym, jak nasze społeczeństwo może stać się bardziej otwarte i gościnne. Szczególnie cenna była refleksja nad relacją gospodarz-gość oraz nad tym, jak budować wzajemne zrozumienie i solidarność w wielokulturowej społeczności.
Ostatnim wydarzeniem z cyklu było spotkanie z Jagodą Ratajczak, filolożką, tłumaczką i autorką książki "Luka. Jak wstyd i lęk dziurawią nam język". Rozmawialiśmy o tym, dlaczego - nawet po wielu latach nauki w szkole - Polacy boją się mówić po angielsku. Zastanawialiśmy się nad źródłami wstydu i lęku przed mówieniem w języku obcym oraz nad rolą systemu edukacji i społecznych oczekiwań w kształtowaniu relacji z nowym językiem. Spotkanie zachęcało do budowania większej pewności siebie w komunikacji w języku obcym oraz powściągliwości w ocenie innych, by nie doprowadzać do nieświadomego wykluczania ludzi ze względu na sposób, w jaki mówią.
Wydarzenia były dla nas doświadczeniem, które chcemy wykorzystać w codziennej pracy, wzmacniając otwartość zespołu Szkoły Doktorskiej na Politechnice Gdańskiej. Dziękujemy organizatorom za inspirujące spotkania i liczymy na kolejne okazje do nauki i wymiany doświadczeń!