Politechnika Gdańska Akademickim Mistrzem Polski w sezonie 2019/20 | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2020-11-17

Politechnika Gdańska Akademickim Mistrzem Polski w sezonie 2019/20

złote medale Akademickich Mistrzostw Polski
Długo musieliśmy na to czekać, ale po 14 latach zmiany formuły Akademickich Mistrzostw Polski,  Politechnika Gdańska stanęła na najwyższym podium. Reprezentanci naszej uczelni w AMP 2019/2020 spisali się znakomicie i zdeklasowali swoich rywali zarówno w Klasyfikacji Generalnej, jak i Klasyfikacji Uczelni Technicznych. W klasyfikacji generalnej PG  zdobyło aż 301 punktów więcej od zajmującego drugie miejsce Uniwersytetu Warszawskiego oraz 499,5 pkt od trzeciej Politechniki Śląskiej z Gliwic.

Sukces jest tym pełniejszy, że Politechnika Gdańska zajęła 3 miejsce w klasyfikacji medalowej, zdobywając 11 złotych, 10 srebrnych oraz 12 brązowych medali.

Politechnika Gdańska, jako jedyna Uczelnia w Polsce wystąpiła we wszystkich 48 dyscyplinach.

Największy sukces – Akademickie Mistrzostwo Polski po raz trzeci z rzędu zdobyły koszykarki. Najcenniejsze krążki wywalczyły męska i żeńska reprezentacja PG  na AMP w koszykówce 3×3. Przypomnijmy, że koszykówka 3×3 pojawiła się na AMP, jako oficjalna dyscyplina po raz pierwszy w historii.  Indywidualnie, w klasyfikacji medalowej najcenniejsze krążki wywalczyli żeglarska załoga Andrzeja Michalskiego, lekkoatletka Paulina Borys (skok wzwyż), karateka Filip Wendt (do 84 kg) oraz trójboiści – Paulina Szymanel (do 52kg), Alicja Klińska (72kg), Piotr Konkol (+120kg), Tomasz Domański (120kg) oraz Kamil Linstedt (do 66kg).   Drużynowo. tytuł Mistrzów Polski wywalczyli po raz siódmy z rzędu żeglarze, a po raz drugi z rzędu tytuł mistrzowski obroniła również męska Reprezentacja PG w Lekkiej Atletyce.

Srebrne medale wywalczyła reprezentacja PG w badmintonie, we wspinaczce sportowej Karolina Wojtaszek (wspinaczka na czas), judoczki Maria Tobolewska (48kg)oraz Katarzyna Furmanek (+78kg), lekkoatleci Przemysław Adamski (200m), Wiktor Mertka (rzut oszczepem) oraz sztafetę 4x100m, szermierz Bartosz Goc (floret) oraz team i trójka występujące na AMP w aerobiku sportowym.

Brązowe krążki trafiły do solistki Nataliii Polyvianna (aerobik sportowy), lekkoatleci Krzysztof Żygenda (9km) i Radosław Stefaniak (rzut młotem), Przemysław Szybkowski na AMP w ergometrze wioślarskim (ML), Julia Okuniewska na AMP w strzelectwie sportowym (karabin dowolny 60 strzałów), szermierz Piotr Borowiec (floret), załoga żeglarska Marcina Styborskiego, dwójka Wioślarska Jan Aleksandrowicz, Rafał Gawędzki (ML) oraz karatecy – indywidualnie Aleksander Mroziński (kumite i kata), Magdalena Ossowska(kumite) oraz cała reprezentacja drużynowo w kumite.

- Jedno słowo ciśnie się na usta: NARESZCIE!. Nareszcie, po wielu latach, stanęliśmy nana najwyższym stopniu podium – mówi po ogłoszeniu wyników ostatecznych Krzysztof Kaszuba, Dyrektor Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej. - W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim studentom-sportowcom i ich trenerom, że nie bacząc na trudne czasy i "wakacje" trenowali w pocie czoła, a Władzom Politechniki Gdańskiej za odważną decyzję o niezamykaniu obiektów CSA dla sekcji. Otwierając szampana nie zapominamy o nadchodzącej edycji AMP i podrażnionej ambicji pokonanych uczelni. Podsumowując nieskromnie: zasłużyliśmy na kategorię A+ - dodaje.

Przypomnijmy, że tegoroczna edycja Akademickich Mistrzostw Polski odbyła się na raty. Epidemia koronawirusa pokrzyżowała mocno szyki zawodnikom i zawodniczkom naszej Uczelni. Od początku 2020 roku nasi reprezentanci zdołali wystąpić jedynie w dwóch dyscyplinach – futsalu oraz snowboardzie. AMP w narciarstwie zostały odwołane. Do rywalizacji powrócono w drugiej połowie sierpnia.

Gratulujemy serdecznie wszystkim zawodniczkom i zawodnikom oraz trenerom, którzy przyczynili się do tego sukcesu.

Teraz czas na chwilę odpoczynku i mimo utrudnień związanych z epidemią wracamy do ciężkich treningów by w nowym roku walczyć o obronę mistrzowskiego tytułu!