AMP 2021: Politechnika Gdańska Akademickim Mistrzem Polski | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-07-08

AMP 2021: Politechnika Gdańska Akademickim Mistrzem Polski

Reprezentacja Politechniki Gdańskiej
W kolejnym niezwykle trudnym sezonie spowodowanym pandemią koronawirusa Politechnika Gdańska obroniła tytuł Akademickich Mistrzów Polski i ponownie stanęła na najwyższym podium zarówno w Klasyfikacji Generalnej, jak i Uczelni Technicznych. Reprezentanci naszej uczelni w AMP 2020/21 w klasyfikacji generalnej zdobyli o 58 punktów  więcej od zajmującej drugie miejsce Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa oraz o 104,5 pkt więcej oraz Uniwersytetu Warszawskiego.

W klasyfikacji medalowej Politechnika Gdańska zajęła 7, zdobywając 7 złotych, 7 srebrnych oraz 9 brązowych medali.

PG, po raz drugi z rzędu, jako jedyna Uczelnia w Polsce wystąpiła we wszystkich 48 dyscyplinach.

Największy sukces – drużynowe  Akademickie Mistrzostwo Polski po raz ósmy z rzędu zdobyli żeglarze Politechniki Gdańskiej, zaś po raz trzeci z rzędu mistrzowski tytuł wywalczyli lekkoatleci oraz żeńska reprezentacja w trójboju siłowym.

Indywidualnie, w klasyfikacji medalowej najcenniejsze krążki wywalczyli żeglarska załoga Marcina Styborskiego, lekkoatletka Paulina Borys (skok wzwyż), „trójka” w podczas AMP w Aerobiku Sportowym, Natalia Kuzioła w Karate (kumite do 55 kg) oraz trójboiści – Paulina Szymanel (do 52kg) i Kamil Linstedt (74 kg).

Srebrne medale wywalczyła załoga Andrzeja Michalskiego podczas AMP w Żeglarstwie, lekkoatleta Wiktor Mertka w rzucie oszczepem oraz karateka Filip Wendt (kumite indywidualne do 84 kg). Drużynowo tytuł Akademickich Wicemistrzów Polski trafił do badmintonistów, tenisistów stołowych,  koszykarek oraz karateków w kumite drużynowym.

Brązowe krążki w klasyfikacji generalnej trafiły do lekkoatlety Dariusza Nowaka (skok o tyczce), trójboistki Julii Kulczyckiej w kategorii 69 kg, karateków  Karola Cwarszczyńskiego (kumite mężczyzn do 67 kg) i Jakuba Kułaga (kumite do 75 kg ), a także judoczki Marii Tobolewskiej (-48 kg). Drużynowo, brąz wywalczyła żeńska reprezentacja PG w kolarstwie oraz drużyna PG w klasyfikacji Teamów.

- Tegoroczne zwycięstwo smakuje szczególnie. Zostać mistrzem jest niezwykle trudno, ale jeszcze trudniej - stanąć na najwyższym miejscu podium ponownie. Naszej reprezentacji udało się tego dokonać dzięki wielkiej determinacji zawodników I trenerów oraz przychylności Władz Politechniki Gdańskiej – mówi po ogłoszeniu wyników ostatecznych Krzysztof Kaszuba, Dyrektor Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej. - Po raz kolejny kluczem do naszego zwycięstwa okazała się „wszechstronność”. Jesteśmy jedyną uczelnią w Polsce, która była reprezentowana we wszystkich 48 dyscyplinach. Co przyniesie przyszły rok, nie wiemy, ale na pewno łatwo nie damy się pokonać – dodaje.

Po zwariowanej, jesiennej edycji AMP 2019/20, tegoroczna edycja Akademickich Mistrzostw Polski była spokojniejsza, choć nie odbyło się bez przerw i przełożeń. Choć epidemia koronawirusa wciąż nie odpuszcza, nasi zawodnicy udowodnili, że w najtrudniejszych okolicznościach potrafią stanąć na wysokości zadania i dać z siebie wszystko w każdym turnieju oraz każdych zawodach.

Oczywiście oprócz wymienionych sukcesów w kategorii generalnej nasi reprezentanci wywalczyli szereg medali w kategorii Uczelni Technicznych.

Gratulujemy serdecznie wszystkim zawodniczkom i zawodnikom oraz trenerom, którzy przyczynili się do tego sukcesu.

Teraz czas na chwilę odpoczynku i po wakacjach wracamy do ciężkich treningów by w nowym roku akademickim walczyć o obronę mistrzowskiego tytułu!