PLA 3x3: STG zwycięzcą III edycji Pomorskiej Ligi Akademickiej 3x3! | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2022-08-21

PLA 3x3: STG zwycięzcą III edycji Pomorskiej Ligi Akademickiej 3x3!

fot
W sobotę, 20 sierpnia br. w odbył się finał III edycji Pomorskiej Ligi Akademickiej. Mistrzem PLA 3x3 została ekipa STG w składzie Jacek Chojnacki, Patryk Smugała, Maciej Jatkowski, Szymon Tylkowski. W meczu finałowym pokonali oni Dziadziory 3x3 (Tomasz Bukowski, Paweł Pawłowski, Michał Cebula, Mateusz Nitsche) 21:9.

W spotkaniu o trzecie drużyna NFZ (Kacper Szuszkiewicz, Kacper Jastrzębski , Olek Winkel, Michał Cieślewicz) pokonała najlepszą ekipę sezonu zasadniczego – Elektrykę West (Karol Gajdamowicz, Przemysław Michałowski, Paweł Perkowski, Kacper Szymański) 21:15.

Podczas finału zespół Elektryki West odebrał nagrodę dla najlepszej drużyny sezonu zasadniczego III edycji PLA 3x3, Przemysław Michałowski został wybrany MVP III edycji, a Mariusz Słowiński nagrodę specjalną – za udział we wszystkich turniejach sezonu zasadniczego.
W przerwie pomiędzy ćwierćfinałami  a półfinałami odbył się konkurs rzutów za 2 pkt – Bukowski Shoot Out Contest, w którym udział wzięli przedstawiciele wszystkich uczestniczących drużyn. Zwyciężył w nim Mateusz Nitsche (Dziadziory 3x3), który w finale pokonał Aleksandra Winkiela (NFZ). Nagrodę finansową dla zwycięzcy ufundował Bukowski Serwis.

Sobotni turniej był nie lada gratką dla naszych uczestników. Nagrody finansowe czekały nie tylko dla najlepszych ekip finałów, ale przewidziane były dla każdej ekipy, której udało się wygrać choćby jeden mecz. Na zwycięzców Finału czekały także vouchery do SKStore oraz OxyBed.

W finałowym turnieju PLA, wystąpił brązowy medalista ubiegłorocznych Mistrzostw Europy, olimpijczyk z Tokio – Paweł Pawłowski. Obecnie przygotowuje się on do tegorocznych Mistrzostw Europy w Graz. Przez kontuzję, której doznał w finałach Mistrzostw Polski, nie może występować w turniejach wraz z drużyną Lotto, więc w naszym postanowił utrzymać wypracowaną dotychczas formę.

W finale III edycji udział wzięło 43 zawodników, w tym 34 z przynależnością akademicką z 13 uczelni. W finale III edycji Pomorskiej Ligi Akademickiej 3x3 zadebiutowało 4 zawodników.

W klasyfikacji uczelnianej najlepsza okazała się  Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu – 245 pkt. Drugie miejsce ex aequo zajęły Politechnika Gdańska oraz Gdański Uniwersytet Medyczny( po 210 pkt).

Indywidualnie, w finale III edycji najskuteczniejszymi zawodnikami byli Paweł Pawłowski – 60 pkt, Patryk Smugała – 43 pkt oraz Przemysław Michałowski – 35 pkt.

Również Paweł Pawłowski oddał najwięcej celnych rzutów za 2 pkt (19). Drugi w tej klasyfikacji był Kacper Szuszkiewicz (12) oraz Przemek Michałowski (8).

Najwięcej celnych rzutów z gry za 1 pkt oddali Patryk Smugała (26), Maciej Jatkowski (18) oraz Paweł Pawłowski (16). Patryk Smugała okazał się również najskuteczniejszym z linii rzutów wolnych (13).

Swoje rekordy indywidualne ustanowili lub wyrównali: Marek Piątkowski 3 celne za 2 pkt, Kiril Perebishuk 13 punktów i 6 celnych za 2 pkt oraz Łukasz Iwanowski 4 celne za 2 pkt.

Pomorska Liga Akademicka 3x3 to jedna z największych cyklicznych imprez 3x3 w Europie i na Świecie. W trzeciej już edycji rozegrano 10 turniejów (9 eliminacyjnych plus finał) podczas których 169 zawodników z 44 drużyn rozegrało 227 spotkań 3x3.

Łącznie, we  wszystkich edycjach Pomorskiej Ligi Akademickiej 3x3 rozegrano 42 turnieje. Podczas 942 spotkań wystąpiło 390 zawodników.

Rozpoczęcie IV edycji PLA 3x3 zaplanowane jest na przełom września / października 2022r.

Organizatorami turnieju są Centrum Sportu Akademickiego PG, Politechnika Gdańska oraz Stowarzyszenie Polskie 3R3

Pomorska Liga Akademicka 3x3 współfinansowana jest ze środków programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministerstwa Edukacji i Nauki

Partnerami turnieju są Miasto Gdańsk, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, AZS Gdańsk oraz Pomorski Okręgowy Związek Koszykówki

Nagrody w turnieju ufundowali Centrum Sportu Akademickiego PG, SK Store Novotel Gdańsk Centrum, FitYard, Usługi Fizjoterapeutyczne Michał Hillar , Bukowski Serwis, Cyclosport,