AME 2023: Piłkarze Politechniki Gdańskiej Akademickimi Wicemistrzami Europy! | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-07-03

AME 2023: Piłkarze Politechniki Gdańskiej Akademickimi Wicemistrzami Europy!

fot
W dniach 25 czerwca – 2 lipca br. w Tiranie piłkarska reprezentacja Politechniki Gdańskiej rywalizowała w Akademickich Mistrzostwach Europy. Będąc na fali po obronie mistrzowskiego tytułu w Akademickich Mistrzostwach Polski nasza drużyna nie zwolniła tempa i w znakomitym stylu wywalczyła akademickie wicemistrzostwo „Starego Kontynentu”.

W rywalizacji udział wzięło 16 zespołów, które w ubiegłym roku były medalistami rodzimych turniejów mistrzowskich.

W fazie grupowej nasza reprezentacja rozegrała trzy mecze i wygrała dwa z nich. Podopieczni trenera Andrzeja Busslera pokonali University of Wageningen 1:0 (bramka: Dawid Wasilewski) oraz University of Heidelberg 1:0 (bramka: Miłosz Manuszewski) I ulegli ekipie University Fan Noli 0:1. Wyniki te zapewniły naszej drużynie 1 miejsce w grupie A i awans do ćwierćfinału.

W ¼ turnieju gdańszczanie zmierzyli się z University of Porto. Pierwsze spotkanie fazy pucharowej dostarczyło wiele emocji a o zwycięstwie decydowały rzuty karne. W regulaminowym czasie gry na tablicy wyników było 2:2. Bramki dla naszej ekipy strzelili Miłosz Manuszewski i Marcel Brodnicki. W serii „jedenastek”, którą PG wygrało 4:1 niekwestionowanym bohaterem był nasz bramkarz – Marcin Skowronek, który dwiema skutecznymi obronami zapewnił naszej ekipie wygraną! Po naszej stronie karne „padły łupem” Łukasza Lulińskiego, Miłosza Manuszewskiego, Bartka Lupa i Szymona Gawrona.

Ze zwycięstwa zespół PG mógł się cieszyć także w półfinale. W meczu, którego stawką był awans do finału, nasza drużyna zmierzyła się University of Rouen. Dzięki bramkom Miłosza Manuszewskiego i Łukasza Lulińskiego gdańszczanie zwyciężyli 2:1.

W ostatnim najważniejszym meczu tego turnieju z University of Wurzburg od pierwszego gwizdka czuć było że chęć na wywalczenie mistrzowskiego tytułu mają obie drużyny. Po wyrównanej, bezbramkowej pierwszej połowie, po zmianie stron wynik otworzył Dawid Wasilewski.              Niestety, naszym zawodnikom nie udało się pójść za ciosem i po przejęciu inicjatywy przez niemieckich piłkarzy, to oni trzykrotnie oddali celne strzały. Choć spotkanie finałowe zakończyło się 1:3 dla naszej ekipy, to jesteśmy niezmierni dumni z naszych piłkarzy i z tego, że zostali oni Akademickimi Wicemistrzami Europy!

- Tydzień pobytu w Albanii pozwolił nam osiągnąć wielki sukces. Drużyna zajęła drugie miejsce i wywalczyła Akademickie Wicemistrzostwo Europy. Śmiało mogę powiedzieć, że cały sztab szkoleniowy jest bardzo zadowolony z postawy  zespołu- podsumowuje turniej Andrzej Bussler, trener ekipy PG.  

- Mieliśmy trudne momenty, między innymi w fazie grupowej gdzie przegraliśmy mecz, którego w zasadzie nie powinniśmy przegrać. Nie pomogły nam niektóre decyzje sędziowskie, ale udało nam się wygrać dwa mecze w grupie wywalczyć awans do kolejnej rundy. Nie pomógł nam też dzień przerwy. Chłopacy pojechali na plażę i trochę się rozluźnili. Zostali wybici z rytmu meczowego i w  spotkaniu z Portugalczykami słabo zagrali w pierwszej połowie. Przegrywaliśmy już 0:2, jednak po przerwie udało nam się wziąć w garść i zagrać dobre zawody. Zawodnicy pokazali charakter i doprowadzili do remisu. Postawa z drugiej części meczu utrzymała się również w serii rzutów karnych, którą zdominowaliśmy. W meczu półfinałowym zagraliśmy „swoje” i kontrolowaliśmy niemal całe spotkanie, prowadząc już 2:0. W samej końcówce nie zabrakło dramaturgii, gdyż sędzia doliczył 3 minuty i właśnie w tym doliczonym czasie straciliśmy bramkę. Przeciwnicy mieli jeszcze jedną sytuację bramkową, ale na szczęście zabrakło im odrobiny szczęścia i to nam udało się wywalczyć awans do finału. W tym finale zagraliśmy kolejne dobre zawody, jednak obiektywnie rzecz biorąc nasi przeciwnicy piłkarsko byli troszeczkę lepsi. Zabrakło nam 7 minut by wygrać ten mecz. Gdy nasi rywale wyrównali na 1:1 i straciliśmy drugą bramkę na 2:1 „poszliśmy do przodu” i wtedy dostaliśmy trzecią – dodaje trener

 -  Wszyscy zawodnicy zagrali na miarę swoich możliwości i poza jedną słabsza drużyną z Estonii poziom rywalizacji był bardzo wyrównany. Nasze drugie miejsce to maksymalny wynik, jaki mogliśmy osiągnąć – ocenia. - Ogólnie uważam że organizatorzy bardzo się starali i ogólnie pozytywnie  oceniam turniej.

- Cały wyjazd to ogromny sukces . Wydaje nam się, że żadna polska ekipa w rywalizacji drużynowej nie osiągnęła tak wysokiego wyniku. Z całą pewnością godnie reprezentowaliśmy tu Polskę, Gdańsk, a przede wszystkim – Politechnikę Gdańską – dodaje Kazimierz Rozwadowski, wicedyrektor w CSA PG.  

Reprezentacja PG wystąpiła w składzie: Marcin Skowronek, Łukasz Jackiewicz, Jakub Golc, Marcel Brodnicki, Miłosz Manuszewski, Łukasz Luliński, Dawid Wasilewski, Maciej Tuptyński, Cezary Gawron, Jakub Bloch, Jan Bożym, Miłosz Szulkowski, Szymon Gawron, Artur Bodalski, Patryk Reszka, Grzegorz Ewertowski, Bartosz Lupa, Bartosz Polonis, Cezary Januszkiewicz, Krzysztof Strzelecki

Trener: Andrzej Bussler

70 wyświetleń