Nagroda Prezesa Rady Ministrów dla dr inż. Mariusza Szkody z Wydziału Chemicznego | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2019-11-22

Nagroda Prezesa Rady Ministrów dla dr inż. Mariusza Szkody z Wydziału Chemicznego

Na zdjęciu znajduje się dr inż. Mariusz Szkoda ubrany w bordową koszulkę i biały fartuch. Mężczyzna stoi w laboratorium na tle sprzętu do badań.

Dr inż. Mariusz Szkoda znalazł się wśród dwunastki najlepszych młodych naukowców z całej Polski, którzy otrzymali Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za wyróżniającą rozprawę doktorską oraz działalność naukową w 2018 roku. Rozprawa doktorska pt. „Warstwy tlenkowe TiO2 oraz MoO3 jako fotoanody aktywne w świetle widzialnym” została do nagrody zgłoszona przez profesora Jacka Namieśnika, rektora Politechniki Gdańskiej w latach 2016-2019. Promotorem doktoratu była prof. dr hab. Anna Lisowska-Oleksiak, a promotorem pomocniczym dr hab. inż. Katarzyna Siuzdak z Instytutu Maszyn Przepływowych PAN.

Nagroda Prezesa Rady Ministrów to uhonorowanie nie tylko samej pracy doktorskiej, ale także szerokiego dorobku naukowego dr. Mariusza Szkody. Na koncie młodego naukowca jest 35 publikacji z tzw. listy filadelfijskiej, dwa zgłoszenia patentowe, (z których jedno zostało wyróżnione w konkursie „Technicon-Innowacje 2015”), trzy inne publikacje oraz 40 komunikatów.

Dr inż. Mariusz Szkoda w swojej obecnej pracy badawczej skupia się m.in.: na zagadnieniach konwersji i magazynowania energii słonecznej. W tym roku został laureatem X edycji programu Lider Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i otrzymał dofinansowanie na badania w wysokości prawie 1,5 miliona złotych. Dzięki temu, w najbliższych trzech latach będzie mógł zbudować prototyp fotosuperkondensatora. Ma być to zintegrowane urządzenie pełniące funkcję zarówno urządzenia do konwersji, jak i magazynowania energii słonecznej.

– Chciałabym żeby to urządzenie było użyteczne w życiu codziennym – podkreśla naukowiec – Fotosuperkondensator będzie pełnił funkcję przenośnego urządzenia, które umożliwi naładowanie superkondensatora w warunkach słonecznych i wykorzystanie zgromadzonej energii np. w nocy do naładowania telefonu, czy też innych urządzeń elektrycznych (np. pod namiotem), czyli można powiedzieć, że będzie pełniło funkcję powerbanka, którego istnieje możliwość naładowania darmowym światłem słonecznym. Dlatego musi mieć małe gabaryty oraz dużo pojemność elektrochemiczną. Dzięki temu, że w jednym urządzeniu energia słoneczna będzie konwertowana i magazynowana, nie powstaną straty w przesyłaniu energii (z jednego urządzenia do drugiego), jak to się dzieje obecnie, kiedy mam dwa osobne urządzenia  do konwersji i magazynowania.

– W dzisiejszych czasach dużo osób dąży do tego by karierę naukową mierzyć przede wszystkim tytułami naukowymi. A przecież ważne jest także, a może przede wszystkim, by skupić się na dziele, badaniach, nie tylko na algorytmach jak osiągnąć kolejny stopień w karierze zawodowej. To jest klucz by być bliżej innowacyjnych rozwiązań i doktor Mariusz Szkoda taki klucz ma – mówi o młodym naukowcu ze swojego zespołu, wcześniej doktorancie, prof. Anna Lisowska-Oleksiak. – Jego badania są też cegiełką w walce ze zmianami klimatycznymi. Stojąc w obliczu katastrofy klimatycznej obowiązkiem nas, naukowców jest skierować wszystkie siły i talenty właśnie w tę stronę.       

Na swoim koncie dr Mariusz Szkoda ma też szereg inny nagród. Po skończonych studiach magisterskich został wyróżniony stypendium Rektora i Złotą Odznaką Absolventa i rozpoczął studia doktoranckie, które ukończył w ubiegłym roku. Od października 2017 r. jest także asystentem na Wydziale Chemicznym, a od 2019 roku adiunktem. Laureat I stopnia XXIV ogólnopolskiego konkursu prac dyplomowych o nagrodę im. Profesora Jerzego I. Skowrońskiego za najlepszą pracę magisterską, otrzymał także nagrodę PTCHem za najlepszą pracę doktorską obronioną na Wydziale Chemicznym PG, stypendysta Start-Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, a także stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rok akademicki 2016/2017 oraz 2017/2018.

54 wyświetleń