Absolwent Wydziały Architektury PG laureatem prestiżowego konkursu | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-02-03

Absolwent Wydziały Architektury PG laureatem prestiżowego konkursu

Na zdjęciu znajduje się budowla.

W październiku 2021 została rozstrzygnięta piąta edycja międzynarodowego konkursu the 5th Baku International Architecture Award organizowanego przez Ministerstwo Kultury Republiki Azerbejdżanu i Związek Architektów Azerbejdżanu (AMI) przy wsparciu Międzynarodowej Unii Architektów (UIA).Konkurs odbywa się co 2 lata, a na tegoroczną edycję wpłynęły 193 prace z 38 krajów świata. Jury w honorowym składzie powołane przez Międzynarodową Unię Architektów (UIA) wyłoniło zwycięzców w 7 kategoriach.

Pierwszą nagrodę w kategorii: najlepszy projekt niezrealizowany otrzymał absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej mgr inż. arch. Paweł Kańgowski z projektem pt. Designers' Hub – a green alternative to office building.

Głównym celem konkursu było wyróżnienie nowych pomysłów na opracowanie i realizację projektów urbanistycznych i architektonicznych poprzez poszukiwanie rozwiązań kompozycyjnych, wolumetrycznych i przestrzennych, a także wdrażanie praktycznych pomysłów w celu osiągnięcia maksymalnej różnorodności.

Designers’ Hub w centrum Mediolanu to całkowicie demontowalny budynek biurowy, który poprzez cyrkularną konstrukcję przyczynia się do rozwiązania złożonego problemu starzenia się budynków i jednocześnie pozwala odbudować więź człowieka ze środowiskiem naturalnym. Ta symbioza człowieka z przyrodą jest obecnie jednym z najpilniejszych problemów architektonicznych i urbanistycznych w odniesieniu do ekosystemu Ziemi. Szeroki zakres zmiennych czynników, takich jak sytuacja gospodarcza i konwersja aktualnych potrzeb sprawia, że budynki w szybkim tempie stają się przestarzałe. W związku z tym liczba opuszczonych obiektów na całym świecie stale rośnie generując ogromne koszty i ilości odpadów budowlanych. Z kolei, ich składowanie i utylizacja prowadzi do zanieczyszczenia gleby i powietrza, co drastycznie wpływa na faunę i florę, a także ludzi.

Projekt Designers' Hub jest poszukiwaniem rozwiązania powyższego problemu. Struktura obiektu pozwala na łatwą modyfikację przez cały okres użytkowania budynku, ponieważ wszystkie jego elementy zostały zaprojektowane w sposób umożliwiający ich cykliczną eksploatację. Z kolei szeroka implementacja zieleni otulająca budynek pozwala m. in. na zachowanie symbiozy człowieka z naturą, co jest niezwykle ważne w obliczu obecnego kryzysu klimatycznego. Nagrodzona praca pod wieloma aspektami otwiera dyskusję na temat kierunku, w którym podąża architektura, stawiając wnioski stanowiące o jej przyszłości jako umiejętność adaptacji do ciągle zmieniających się warunków. Warto również wspomnieć, że przedstawiona koncepcja została stworzona w oparciu o interdyscyplinarne badania naukowe i promuje tzw. praktykę opartą na badaniach.

Nagrodzona praca jest wyróżnioną pracą magisterską wykonaną pod opieką dr inż. arch. Karoliny Zielińskiej-Dąbkowskiej pt. Up:cycling Architecture. The issue of buildings’ obsolescence and the re-use strategy as a key-element at designing modular studio spaces of the Designers’ Hub in Milan.

W czerwcu 2021 praca również zdobyła I-nagrodę w konkursie zorganizowanym przez Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego we współpracy z Agencją SOMA - organizatorem Międzynarodowych Targów Światło oraz śląskimi pracowniami: Goczołowie Architekci Studio Autorskie i Pracownią OVO Grąbczewscy Architekci pod honorowym patronatem Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

O sukcesie dyplomanta można przeczytać m. in. w artykule poświęconym wygranym projektom zamieszczonym na stronie internetowej Międzynarodowej Unii Architektów (https://competitions-awards.uia-architectes.org/en/award/results-the-5th-edition-of-the-baku-international-award/) oraz w artykule poświęconym wygranym projektom zamieszczonym na stronie internetowej Międzynarodowych Targów Światło (https://lightfair.pl/final-konkursow-graj-w-zielone-i-zielono-mi/).

O autorze:

Paweł Kańgowski jest absolwentem Politechniki Gdańskiej i Politechniki Opolskiej. W roku 2021 uzyskał tytuł magistra inżyniera architekta z wyróżnieniem na PG WA. W pracy badawczej przedstawił m. in. złożoną problematykę współczesnej architektury względem środowiska naturalnego. Dwukrotny stypendysta programu Erasmus+, podczas którego studiował na Università degli Studi di Pavia we Włoszech, a także realizował staż w renomowanej pracowni architektonicznej w Rzymie. W roku 2017 został uhonorowany Stypendium Rektora dla Najlepszych Studentów.

66 wyświetleń