Studenci WA PG laureatami ogólnopolskiego konkursu | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-03-28

Studenci WA PG laureatami ogólnopolskiego konkursu

lampa
Kolejny już raz studenci Wydziału Architektury PG zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu na kreatywny projekt oprawy oświetleniowej„LAMPA w geometrycznej odsłonie” na zaprojektowanie lampy o nowatorskiej funkcji i geometrycznej formiew połączeniu z nowoczesną technologią LED, pod honorowym patronatem Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej oraz Instytutu architektury Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu.

Jury składające się ze znanych i cenionych architektów, projektantów oraz specjalistów z zakresu oświetlenia, zakwalifikowało do finału konkursu 6 prac, z czego aż 2 z WA PG. Ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie nagród nastąpiło podczas 29. Międzynarodowych Targów Sprzętu Oświetleniowego Światło, w dniu 27stycznia 2022 r. w Warszawie. Uroczystości towarzyszyła wystawa prac konkursowych zorganizowana na terenie targowym.

Organizatorem konkursu jest Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego we współpracy z Agencją SOMA – organizatorem Międzynarodowych Targów Światło oraz śląskimi pracowniami: Goczołowie Architekci Studio Autorskie i Pracownią OVO Grąbczewscy Architekci.

Studenci naszego Wydziału otrzymali I Nagrodę za lampę CERCHIO autorstwa Weroniki Glaubert, Wiktorii Łady i Marcina Owczarka, oraz wyróżnienie za lampę LIRA autorstwa Marty Karczewskiej, Agaty Kwiecińskiej oraz Julii Zalewskiej.

Lampa „CERCHIO” to geometryczna lampa, która w pierwotnym ustawieniu jest okręgiem. Nagrodę przyznano za prostotę, a zarazem elegancję pomysłu lampy, której pierwotny, geometryczny kształt okręgu można w łatwy sposób zmienić nadając jej inny kształt geometryczny. Na uwagę zasługuje również fakt, że lampę można dopasowywać do otoczenia oraz nastroju użytkownika.

Lampa LIRA to geometryczna forma bazująca na geometrii dwóch półokręgów. Ma stanowić nie tylko  źródło światła, lecz również stać się piękną rzeźbą. We wnętrzu każdego z elementów z połyskujących sznurków wytworzono paraboloidę hiperboliczną. Rolą światła jest podkreślenie jej dynamicznej formy oraz nadanie przestrzeni ciepłego i tajemniczego charakteru.

Nagrodzone prace wykonano podczas eksperymentalnego seminarium obieralnego prowadzonego przez dr inż. arch. Karolinę Zielińską-Dąbkowską i mgr. inż. arch. Kacpra Radziszewskiego pt. Zastosowanie technologii cyfrowych w kontekście nowych metod projektowania w architekturze – konkurs na oprawę oświetleniową. Studenci w zespołach 3-osobowych sporządzili autorską koncepcję poprzez zbudowanie fizycznego prototypu wewnętrznej oprawy oświetleniowej z zastosowaniem technologii LED. Komputerowe procedury towarzyszyły tworzeniu geometrii w celu wsparcia wirtualnych modeli oraz fizycznych prototypów wytworzonych przy zastosowaniu cyfrowych metod fabrykacji jak druk 3D. Dodatkowo w trakcie zajęć, studenci zostali zapoznani z podstawową terminologią oświetleniową, charakterystyką źródeł światła oraz praktykami projektowania form oświetleniowych w oparciu o wizualny komfort użytkownika oraz rozwój zrównoważony w procesie produkcji.

Więcej informacji o wygranych tutaj: https://lightfair.pl/konkurs-lampa/

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

50 wyświetleń