Data dodania: 2023-01-19
Nowe hybrydowe materiały budowlane, które zrewolucjonizują rynek
Mgr inż. Izabela Malinowska, doktorantka w Katedrze Inżynierii Procesowej i Technologii Chemicznej na Wydziale Chemicznym pod kierunkiem dr hab. inż. Anny Zielińskiej-Jurek, prof. PG opracowała sposób otrzymywania i zastosowania trzyfunkcyjnych kompozytów bio-foto-magnetycznych.
Opracowana farba bio-foto-magnetyczna charakteryzuje się wysoką aktywnością biobójczą przebadaną na szczepach bakterii Gram-dodatnich (m.in. gronkowiec złocisty) oraz Gram-ujemnych (m.in. Escherichia coli). Wykazano wysoką efektywność samoczyszczącą farby w odniesieniu do plam, zabrudzeń, zanieczyszczeń powietrza. W ramach przeprowadzonych badań potwierdzono także właściwości superparamagnetyczne cząstek, które poprawiają właściwości magnetyczne farby.
Otrzymany kompozyt wprowadzano na różnych etapach formowania farby, potwierdzając wysoką skuteczność w eliminacji mikroorganizmów chorobotwórczych, samooczyszczania powierzchni oraz dodatkowo efekt magnetyczny, który można zastosować w powierzchniach tablicowych.
Na rynku obecnie brak produktów o podobnej potrójnej funkcjonalności, co jest szczególnie wymagane zwłaszcza w budynkach użyteczności publicznej takich jak: kawiarnie, restauracje, szpitale, przychodnie zdrowia, sale konferencyjne, sale zabaw dla dzieci. Dopełnieniem wynalazku jest gładź szpachlowa o właściwościach biobójczych i samoczyszczących.
Efektem pracy chemiczek z naszego Wydziału jest cykl trzech zgłoszeń patentowych dotyczących sposobu otrzymywania i zastosowania kompozytów trzyfunkcyjnych bio-foto-magnetycznych do wytwarzania powłok ochronnych i dekoracyjnych o właściwościach biobójczych, magnetycznych i samooczyszczających oraz dwóch zgłoszeń patentowych dotyczących sposobu wytwarzania zewnętrznej warstwy powłokotwórczej o właściwościach samoczyszczących i biobójczych.
Mgr inż. Izabela Malinowska została wyróżniona nagrodą specjalną Marszałka Województwa Świętokrzyskiego w konkursie Student Wynalazca, natomiast opracowany wynalazek nagrodzony został srebrnym medalem na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS 2022.
Pod koniec ubiegłego roku mgr inż. Izabela Malinowska otrzymała nagrodę główną w ogólnopolskim konkursie Ekoinnowator, kierowanym do środowiska akademickiego, którego celem jest wyłonienie kół naukowych, studentów oraz doktorantów wyróżniających się w działalności naukowej i organizacyjnej o charakterze proekologicznym.
-
2023-11-17
Absolwent WZiE Dyrektorem Marketingu Roku