Technetium Talent Management Grants dla Naukowczyni z WA PG | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-02-14

Technetium Talent Management Grants dla Naukowczyni z WA PG

Na zdjęciu kobieta na tle makiety z budynkami

W trzeciej edycji programu Technetium wyłoniono 19 zwycięskich projektów, w tym jeden z Wydziału Architektury. Celem programu Technetium jest wspieranie aktywności mentorów – nauczycieli akademickich – opiekujących się studentami szczególnie uzdolnionymi, angażującymi się w działalność badawczą w tematykach Centrów POB.  Projekt dr hab. inż. arch. Justyna Martyniuk-Pęczek, prof. PG pt. „Badanie potencjału struktur dzielnic mieszkaniowych w kontekście poszukiwania inicjatyw urbanistycznych na rzecz zrównoważonego rozwoju” został wyłoniony w grupie działań w ramach Centrum EkoTech.

Tematyka projektu dotyczy problematyki kształtowania miast i osiedli w kontekście realizacji założeń Celów Zrównoważonego Rozwoju 2030. Miasta zużywają ponad 65% światowej energii i odpowiadają za ponad 70% globalnej emisji CO2. Sektor budowlany jest odpowiedzialny za największy procent całkowitego zużycia energii w UE, dlatego kluczowe stają się kwestie poszukiwania rozwiązań w skali urbanistycznej. W związku z tym, w 2020 roku powołana została inicjatywa Nowy Europejski Bauhaus (New European Bauhaus-NEB). Ideą inicjatywy jest poszukanie związku między Europejskim Zielonym Ładem z zrównoważonym rozwojem przestrzeni miejskich. Nowy Europejski Bauhaus przygląda się projektom, miejscom, praktykom i doświadczeniom, które są 1. Piękne 2. Zrównoważone, 3. Inkluzywne.

Celem badań w projekcie Technetium jest szukanie inspiracji dla kierunków rozwoju miast i stworzenie bazy wiedzy. Celem szczegółowym realizacji projektu przy udziale studentów jest przebadanie struktury urbanistycznej wybranych zespołów zabudowy mieszkaniowej pod kątem istniejących zasobów dotyczących oceny w trzech kluczowych aspektów zawartych w dokumencie Nowego Europejskiego Bauhausu tj. 1. Piękne, 2. Zrównoważone, 3. Inkluzywne. Badania zostaną przeprowadzone na dwóch osiedlach mieszkaniowych, które kształtowane były w różnych paradygmatach projektowych.

Studentów zainteresowanych przystąpienie do projektu Technetium zapraszamy za spotkanie organizacyjne, które odbędzie się w dniu 10.03.2023 – o godz. 12.00 w Sali 303.
1 wyświetlenie