„Książka na wakacje” – przyznano nagrody! | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-10-13

„Książka na wakacje” – przyznano nagrody!

napis "Książka na wakacje" na tle szumiącego morza

Dziękujemy czytelnikom, którzy wzięli udział w naszej wakacyjnej akcji czytelniczej oraz tym, którzy podzielili się z nami swoimi opiniami o przeczytanych książkach.

W ramach zabawy konkursowej otrzymaliśmy 22 opinie.

Biblioteczna komisja konkursowa w składzie: Joanna Dołęga, Bronisława Gromadzka, Żaneta Masłowska-Więtczak, Justyna Otulakowska, Anna Sobolewska i Magdalena Stankevič, spośród wszystkich osób, które przysłały swoje recenzje wylosowała 3, które otrzymują nagrody główne.

Ponadto, po ożywionej dyskusji, komisja wybrała 3 jej zdaniem najciekawsze opinie, oraz przyznała jedno wyróżnienie. Ze zdobywcami nagród będziemy się kontaktować mailowo.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Wszystkie nadesłane recenzje

Opinie wyróżnione przez komisję konkursową:

3 główne nagrody ex aequo otrzymują:

Kacper Grzesiuk
Za opinię o książce: Ralph J. Crane, Coal. Nature and culture
„Polecam tę książkę, gdyż po pierwsze jest ciekawa – nigdy nie pomyślałbym przed jej przeczytaniem, ile infrastruktury powstało tylko w celu dostarczania węgla; nigdy nie zgadłbym, ile powstało literatury (włączając w to wiersze) na temat węgla, albo że Anglosasi wyróżniają coś nazywanego mianem coal novels – coś na kształt naszej literatury chłopskiej z XIX w. Książka ta może być również traktowana jako wstęp do poważniejszej angielskojęzycznej literatury, jest napisana przystępnym, ale specjalistycznym językiem, z którego można wyłapać całą masę smaczków. Jednym słowem, nie żałuję spędzonego z nią czasu. I chyba o to chodzi... co nie?”.

Mateusz
Za opinię o książce: Jim Al-Khalili, Paradoks. Dziewięć największych zagadek fizyki
„Wymienione w tytule zagadnienie paradoksu, choć posiadało/posiada istotny wpływ na fizykę, nie ogranicza się do tej dziedziny nauki. Wprawdzie podsumowanie niemal każdego rozdziału dotyczy zagadek fizyki, jednak same wymieniane paradoksy mieszają ze sobą wybiórczo: logikę, matematykę, statystykę, biologię, astronomię i (również nie w każdym przypadku) fizykę. Łączy je zaś coś bardzo ludzkiego, pozanaukowego, czyli zdumienie. To co mnie osobiście najbardziej zdumiało, to chaotyczne następstwo w odkryciach naukowych. Od dzieciństwa po studia system edukacji przedstawia fizykę jako uporządkowany ciąg zdarzeń. Z tej książki dowiadujemy się, że niektóre podchwytliwe pytania czekały kilkaset lat na niekoniecznie złożone odpowiedzi. Autor przeskakuje z jednego zdarzenia do innego niczym pchła w zamkniętym akwarium, pokazując interesujący, nietypowy przekrój nauki. Polecam tę książkę szczególnie na początek edukacji, by skutecznie omijać «mielizny» szkolnictwa (ewentualne nudy i częste niedopowiedzenia) i nie zastygnąć w «wiedzy encyklopedycznej»”.

Patrycja Michałowska
Za opinię o książce: Przemysław Rudź, Atlas gwiazd. Przewodnik po konstelacjach
„Powiada się nieraz, iż ludzie od wieków poszukują odpowiedzi w gwiazdach. Według legend niejedno baśniowe stworzenie zamieszkiwało nasz nieboskłon, a część herosów bądź bogów lub ich atrybutów również odnalazło swoje odwzorowanie w niebiańskich obiektach. Piękny, oddalony od nas o miliony kilometrów świat pełen zagadek oraz obiektów o zjawiskowych własnościach pobudzał wyobraźnię od stuleci. W obecnych czasach znamy już nieco bliżej ten świat, wyodrębnione zostały pojedyncze konstelacje układające się w podniebny wzorzec.
Pięknem oraz majestatyką tego magicznego świata zainteresował się Przemysław Rudź, który w atlasie swego autorstwa Atlas gwiazd. Przewodnik po konstelacjach wyjaśnia osobom mniej doświadczonym, co takiego skrywa głębia. Biorąc w dłonie tę książkę, byłam jedynie amatorskim obserwatorem nieboskłonu, zaś po jej zakończeniu stałam się zachwyconym pasjonatem. Książka napisana jest zwięźle oraz ciekawie, a to co zachwyca, to znajdujący się na jej tyłach słowniczek, który pozwala osobom tak niewtajemniczonym jak ja zagłębić się w nieznany świat fantastycznego nieba. Atlas ilustrowany jest w sposób tak zachwycający, iż niekiedy mijało sporo minut, zanim nacieszyłam oko tymi widokami, a piśmiennictwo okazuje w swym kunszcie zarazem prostotę, jak i złote pióro, którym posługuje się autor. Każde słowo wyważone, a podział na miesiące obserwacji danych gwiazdozbiorów nadaje tej pozycji wyjątkowego charakteru”.

Wyróżnienie otrzymuje:

Czytelniczka Olenka
Za opinie o trzech książkach:
Takemura Masaharu, Kikuyaru, Office Sawa, The Manga Guide. Biochemia
Ta książka o biochemii jest bardzo sensownie napisana, przy tym łączy ze sobą treści edukacyjne i komiks. Osobiście nie lubię biologii, ale uwielbiam chemię, dlatego żeby zachęcić mnie do przypomnienia sobie dodatkowych rzeczy z biologii, właśnie przydał się komiks. Mangowe przewodniki po nauce są super, gorąco polecam tę książkę. 8/10!
Nitta Hideo, Takatsu Keita, Trend-Pro co, The Manga Guide. Fizyka
Wspaniała manga z ciekawym poczuciem humoru. W bardzo przejrzysty sposób tłumaczy podstawowe prawa mechaniki klasycznej. Gorąco polecam ją osobom zaczynającym swoją przygodę z fizyką, tym, którzy nie czują się pewnie z jej podstawowymi założeniami oraz nauczycielom jako uzupełnienie w nauczaniu swoich uczniów. Chętnie sięgnę po kolejną pozycję The Manga Guide, Mikroprocesory. 9/10.
Christiana Figueres, Tom Rivett-Carnac, Przyszłość zależy od nas. Przewodnik po kryzysie klimatycznym dla niepoprawnych optymistów
Książka nie zrobiła na mnie dużego wrażenia, bo niczego nowego się nie dowiedziałam. Jest miksem literatury popularnonaukowej oraz literatury typu rozwój-coaching. Czasami wydawała się być poważna i o kryzysie klimatycznym, a czasami zachęcała mnie do wytworzenia przestrzeni między sobą a światem. Ale ogólnie jest poprawna. Jednak zbyt mocno naciska na pojedyncze działania, kiedy główna wina za obecny kryzys klimatyczny leży na korporacjach. Nie polecam. 4/10.

235 wyświetleń