Książka na listopad | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-11-04

Książka na listopad

sterta książek na kamieniu na tle budynku Politechniki Gdańskiej

Biblioteka PG we współpracy z Działem Promocji PG rusza z nową, cykliczną akcją pod nazwą „Książka na…”. Począwszy od listopada, raz w miesiącu poszczególne czytelnie Biblioteki Politechniki Gdańskiej będą polecały kilka wyjątkowych pozycji – książek wybitnie ciekawych, często wypożyczanych, gorących nowości bądź takich, które po prostu umilą Czytelnikom wypełnione pracą i nauką dni. Wśród tytułów znajdą się „lżejsze” pozycje: popularnonaukowe, beletrystyka, albumy itp. Każda z nich dostępna jest w Bibliotece PG – zapraszamy do wypożyczenia bądź zaczytywania się w przyjaznych przestrzeniach politechnicznej książnicy! Życzymy przyjemnej lektury i nieprzeciętnych literackich wrażeń.   

Uwaga: lokalizację oraz dostępność każdego z egzemplarzy możesz sprawdzić, klikając w okładkę książki.

Filia na Wydziale Architektury poleca:

Mury. Historia cywilizacji (2021)

David Frye

 

Przez tysiące lat ludzie budowali mury i atakowali je, podziwiali je i się przeciw nim buntowali. Wielkie Mury wyrosły niemal na każdym kontynencie, w Persji, Rzymie, Chinach, Ameryce Środkowej i nie tylko. Towarzyszyły powstawaniu miast, narodów i imperiów. A jednak rzadko pojawiają się w podręcznikach historii. David Frye odkrywa historię murów tych starożytnych i tych całkiem współczesnych, i zadaje pytania, które są zarówno intrygujące, jak i głębokie. Czy mury umożliwiły rozwój cywilizacji? Czy możemy bez nich żyć? Historia murów staje się czymś więcej niż opowieścią o cegłach i kamieniu; staje się opowieścią o tym, kim jesteśmy i jak się takimi staliśmy. To nic innego jak historia cywilizacji.

Historia designu (2017)

red. Elizabeth Wilhide

 

Od czasu rewolucji przemysłowej projektanci produktu próbują pogodzić fundamentalne składowe projektowania: stylistykę, funkcję i formę. Historia designu stanowi fascynujący przewodnik ukazujący wyrafinowane starania producentów, którzy kuszą nas wysoką funkcjonalnością i imponującym wyglądem swoich produktów, a także trudną do zdefiniowania obietnicą nowoczesności. Książka opisuje style projektowe w kontekście zmian kulturowych i społecznych, zawiera ilustrowane linie czasu, które definiują najważniejsze wydarzenia oraz inspiracje. Przedstawia projektantów, którzy najlepiej reprezentują swoje czasy, dokładnie analizując, dlaczego właśnie ich projekty wyróżniają się na tle innych. Napisana jest przez międzynarodowy zespół ekspertów, w tym projektantów i krytyków.

Filia na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki poleca:

Programista - przewodnik po zawodzie (2021)

Arkadiusz Kałkus

 

Kariera kodera
Na listach najlepiej opłacanych zawodów koder, developer, programista zawsze plasują się wysoko. Specjaliści do spraw administrowania sieciami komputerowymi, frontend i backend developerzy, analitycy systemów i architekci oprogramowania są stale poszukiwani. A ponieważ głodny nowoczesnych technologii rynek tak bardzo ich pożąda, oferuje programistom warunki płacy i pracy, o jakich przedstawiciele wielu innych zawodów mogą tylko pomarzyć. Zarobki grubo powyżej średniej krajowej? Tak! Praca zdalna z dowolnego miejsca na świecie? Bardzo często! Duża samodzielność? Jasne! W dodatku, jeśli wolisz, jako programista możesz założyć firmę i działać w stu procentach na własnych zasadach.
 
Brzmi jak bajka?
Oczywiście. I jest to bajka, której bohaterem możesz się stać, jeśli ukończysz odpowiednie studia i nabierzesz wprawy jako stażysta, a potem junior w firmach z branży IT. Nim jednak zdecydujesz o wyborze zawodu programisty, upewnij się, że właśnie TO chcesz robić w życiu:

 • przekonaj się, na czym tak naprawdę polega programowanie
 • poznaj ramowy plan dnia programisty
 • zorientuj się, z kim na co dzień współpracuje developer
 • dowiedz się, w jaki sposób organizuje się projekty w branży IT
 • zajrzyj w przyszłość i sprawdź, co czeka developerów w nadchodzących latach

Sekcja Historyczna Biblioteki PG poleca:

Pierwsza dookoła świata (2008)

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz

 

Bohaterka tej książki, która studiowała na Wydziale Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej, 28 marca 1976 wyruszyła w samotny rejs na jachcie "Mazurek". Trasa rejsu przebiegała z Las Palmas przez Atlantyk, Kanał Panamski, Ocean Spokojny, Australię i wokół Afryki. Po dwóch latach, 20 marca 1978 zamknęła ona pętlę rejsu dookoła świata w pobliżu wysp Zielonego Przylądka, przepływając samotnie 28 696 mil morskich. Do Las Palmas dopłynęła w kwietniu. Była pierwszą kobietą, która dokonała takiego wyczynu.

Filia na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska poleca:

Drewno i architektura. Dzieje budownictwa drewnianego w Polsce (2007)

Grażyna Ruszczyk

 

Książka przedstawia tematykę architektury drewnianej w Polsce - jej historię, przemiany, jakie na przestrzeni wieków przechodziła, jej różnorodność i bogactwo - piękno detalu i artyzm obecny nawet w skromnych chłopskich chatach. Ale drewniane budowle to nie tylko proste chaty – to także architektura sakralna, budynki użyteczności publicznej, dwory oraz zabudowania przemysłowe. Położenie geograficzne Polski, na pograniczu Wschodu i Zachodu sprawiło, że przenikały się tu różne tradycje budowlane, odzwierciedlające często wielonarodowościowy i wielowyznaniowy charakter niektórych regionów kraju – począwszy od kościołów rzymskokatolickich, prawosławnych cerkwi, greckokatolickich świątyń, zborów różnych odłamów protestantyzmu, żydowskich bóźnic, kienesów Karaimów, a na meczetach tatarskich kończąc. Długa i ciekawa historia budownictwa drewnianego w Polsce wynikała przede wszystkim z obfitości lasów, dostarczających taniego budulca, wolne tempo industrializacji oraz utrata niepodległości. O drewnie, ciesiołce i nie tylko... publikacja jest bogato ilustrowana – oprócz fotografii, znajdują się w niej plany oraz zdjęcia archiwalne.

Filia na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa (dawna Filia Mech.):

Mechanika Lotu: osiągi samolotów (2021)

Grzegorz Kowaleczko

 

Monografia dotyczy zagadnień obliczania podstawowych osiągów samolotów. Powstała ona w wyniku różnej, niekiedy rzadko dostępnej literatury wymienionej w spisie oraz na bazie własnych obliczeń. W książce skupiono się na określeniu osiągów samolotów wykonujących ustalony lot prostoliniowy. Jedynie w przypadku wznoszenia uwzględniono ruch nieustalony.
 
Pierwsze dwa rozdziały mają charakter wprowadzający. Zawierają one niezbędne informacje dotyczące charakterystyk aerodynamicznych samolotu oraz modelu atmosfery ziemskiej. Omówiono tu też podstawowe charakterystyki zespołów napędowych. (…) Rozdział drugi ma charakter ogólny i przedstawia sposób określenia równań bilansujących siły działające na samolot w omawianych dalej stanach lotu.
 
Kolejne rozdziały pokazują metody wyznaczania prędkości charakterystycznych w locie poziomym, dotyczą wznoszenia i opadania samolotu oraz zasięgu i długotrwałości lotu. Zagadnienia te omówiono, starając się przedstawić analityczne metody szacowania osiągów samolotów we wszystkich tych fazach lotu. (…)
 
Chociaż omawiane tematy stanowią kanon mechaniki lotu, w niektórych przypadkach starano się uszczegółowić analizy, rozszerzając je o niektóre problemy. Dotyczy to na przykład zagadnień zasięgu i długotrwałości lotu. Aby ułatwić zrozumienie poruszanych zagadnień, w tekście monografii zawarto wiele przykładów obliczeniowych. Pokazano w nich szczegółowo kolejne fazy obliczeń, w taki sposób, aby możliwe było ich odtworzenie dla innego zestawu danych. (…)

Regionalna Biblioteka Nanotechnologii (filia Biblioteki PG na WCh i WFTiMS) poleca:

Idee, które zmieniły świat: od Einsteina i Gödla po Turinga i Dawkinsa (2021)

Jim Holt

 

W tym błyskotliwym zbiorze esejów Holt bada ludzki umysł i kosmos oraz opisuje myślicieli, którzy próbowali zrozumieć to drugie za pomocą tego pierwszego. Z charakterystyczną dla siebie jasnością i poczuciem humoru Holt bada tajemnice mechaniki kwantowej, poszukiwanie podstaw matematyki oraz naturę logiki i prawdy. W międzyczasie przedstawia nieszablonowe szkice biograficzne sławnych oraz niedocenionych myślicieli, od fizyczki Emmy Noether po pioniera komputerowego Alana Turinga i odkrywcę fraktali, Benoita Mandelbrota. Książka oferuje proste i zabawne wprowadzenie do wielu naszych najpiękniejszych, ale najmniej zrozumiałych idei, od teorii względności Einsteina po teorię strun, a także zachęca nas do zastanowienia się, dlaczego największy logik XX wieku uważał, że konstytucja Stanów Zjednoczonych zawiera nieusuwalną sprzeczność ― i czy wszechświat naprawdę ma przyszłość.
 
„W tych esejach, powstałych w ciągu ostatnich 20 lat, Holt podejmuje tematy nieskończoności w skali mikro i makro, iluzji czasu, narodzin eugeniki, tak zwanego nowego ateizmu, smartfonów i rozrywki. To elegancka historia najnowszych idei (...). Holt jest autorem uniwersalnym, więc kiedy umiejętnie prowadzi nas od teologii przez kosmologię do poezji, przypominamy sobie, że specjalizacja jest współczesnym wynalazkiem”.
The New York Times
 
„Fantastyczny zbiór esejów [wypełniony] opowieściami o ekscentrycznych geniuszach”.
Publishers Weekly

Filia na Wydziale Zarządzania i Ekonomii poleca:

15 tajemnic zarządzania czasem. O czym wiedzą ludzie sukcesu? (2017)

Kevin Kruse

 

Każdy z nas ma jednakową ilość czasu na dobę: 1440 minut. Ani więcej, ani mniej. Nie można pożyczyć ani dokupić brakującego czasu. To właśnie on jest najcenniejszym zasobem, dlatego warto nauczyć się nim właściwie gospodarować. Żadnej z utraconych, bezcennych minut nie można odzyskać. Wielu z nas stosuje zasady zawarte w poradnikach zarządzania czasem, lecz i tak odczuwa przemęczenie oraz narastającą frustrację, bo mimo starań nie udaje się nam ukończyć wszystkich zaplanowanych zadań.
 
Dzięki tej książce naprawdę zyskasz więcej czasu — nawet kilka godzin tygodniowo. Jej autor przeprowadził solidne badania, aby opisać nawyki zwiększające produktywność 7 miliarderów, 13 olimpijczyków, 29 wzorowych studentów i uczniów oraz 239 przedsiębiorców odnoszących spektakularne sukcesy. Przeanalizował zachowania tysięcy profesjonalistów. Nikt z nich nie stosował technik zwiększania produktywności czy zmniejszania odczuwanego stresu podsuwanych przez popularne poradniki. Zamiast tego myśleli o wartościach i priorytetach. Mieli też określone nawyki. I to właśnie okazało się kluczem do sukcesu. Możesz się tego po prostu nauczyć!
 
Z tej książki dowiesz się:

 • jak wyleczyć się z prokrastynacji dzięki zastosowaniu techniki o nazwie „Podróż w czasie”
 • jak wychodzić z pracy o 17:00 bez przytłaczającego poczucia winy?
 • czym jest sekretne narzędzie Richarda Bransona służące do zwiększania produktywności?
 • jak dzięki „Trzem harwardzkim pytaniom” oszczędzić 8 godzin w tygodniu?
 • dokąd prowadzi „Siedem kroków” zerowania zawartości poczty elektronicznej każdego dnia
 • jak wykorzystać system E-3C do dziesięciokrotnego zwiększenia wydajności
 • jak poradzić sobie z poczuciem przepracowania i przytłoczenia obowiązkami
260 wyświetleń