Data dodania: 2022-11-02
OE Global Awards przyznane!
20 października 2022 r. członkowie zespołu European Network of Open Education Librarians – ENOEL otrzymali elektryzującą wiadomość o przyznaniu prestiżowej nagrody przez organizację Open Education Global w kategorii Open Collaboration. Dla pracowników Biblioteki Politechniki Gdańskiej jest to podwójnie radosna wiadomość, ponieważ Dyrektor BPG, dr Anna Wałek, jest członkiem Rady Dyrektorów organizacji SPARC Europe, przy której działa uhonorowany zespół, natomiast pani Kamila Kokot-Kanikuła z Sekcji Budowy Zbiorów Cyfrowych i Multimedialnych bezpośrednio związana jest z ENOEL i czynnie włącza się w zadania zespołu.
Open Education Global jest międzynarodową organizacją, która od 2008 r. zajmuje się promocją otwartej edukacji poprzez wsparcie otwartych polityk, tworzenie zrównoważonych modeli otwartej edukacji oraz tworzenie płaszczyzn dla międzynarodowej współpracy i wdrażania innowacji. Równolegle z ambitnymi działaniami co roku przyznaje nagrody w różnych kategoriach instytucjom, wartościowym projektom oraz ludziom, bez których otwarta edukacja nie mogłaby być rozwijana. Ta wyjątkowa nagroda jest doceniana przez ekspertów i edukatorów na całym świecie, jej szczególna pozycja wynika z tego, że przyznawana jest przez praktyków, którzy na co dzień tworzą otwarte zasoby edukacyjne i kreują najnowsze trendy w otwartej edukacji.
Zespół ENOEL otrzymał nagrodę w kategorii Open Collaboration, która szczególny nacisk kładzie na budowanie sieci wzajemnej współpracy, zdobywania umiejętności, wymiany dobrych praktyk oraz promocji otwartych zasobów edukacyjnych (OZE). ENOEL otrzymał tę nagrodę za następujące działania:
- promocję bibliotek akademickich jako kluczowych i zaufanych partnerów w udostępnianiu zasobów i praktyk edukacyjnych;
- współpracę w zakresie tworzenia wielojęzycznych zasobów edukacyjnych mających na celu promocję otwartych i ponadkulturowych materiałów do nauki (An ENOEL Toolkit: Open Education Benefits);
- prowadzenie kanału YouTube, gdzie udostępniane są filmy, podcasty i rozmowy z czołowymi przedstawicielami otwartej edukacji w krajach, z których pochodzą członkowie zespołu;
- utworzenie listy otwartych materiałów edukacyjnych dla bibliotekarzy z Ukrainy, które mogą wesprzeć codzienne nauczanie w wojennej rzeczywistości.
European Network of Open Education Librarians powstał w 2018 r., przy organizacji SPARC Europe, obecnie liczy 102 członków z 28 krajów Europy. Nadrzędnym celem grupy jest ponadgraniczna współpraca, która daje satysfakcję i radość z tworzenia ważnych i przydatnych treści.