Książka na grudzień (2022) | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-12-01

Książka na grudzień

książki na stole w czytelni i napis Książka na grudzień

W grudniu Biblioteka PG we współpracy z Działem Promocji PG powraca z akcją pod nazwą „Książka na…”, w której poszczególne czytelnie polecają kilka wyjątkowych lektur – książek wybitnie ciekawych, często wypożyczanych bądź gorących nowości. Każda z nich dostępna jest w Bibliotece PG – w tym miesiącu szczególnie serdecznie zachęcamy czytelników do sięgnięcia po polecane tytuły, ponieważ pierwsze 10 osób, które wypożyczą jedną z książek zaproponowanych w grudniowej odsłonie, otrzyma szklane butelki na wodę z logo PG oraz pudełko czekoladowych galaretek "Jantarków". Życzymy przyjemnej lektury i nieprzeciętnych literackich wrażeń.

Uwaga: lokalizację oraz dostępność każdego z egzemplarzy możesz sprawdzić, klikając w okładkę książki.

Sponsorem i partnerem akcji „Książka na grudzień” jest Saur Neptun Gdańsk.

Czytelnia Główna poleca:

Kocie chrzciny. Lato i zima w Finlandii (2020)

Małgorzata Sidz

 

To reportaż połączony ze wspomnieniami autorki. Słodko-gorzki obraz najszczęśliwszego kraju świata ze skomplikowaną tożsamością jej mieszkańców, którzy miłują naturę, śpiew, ciężką pracę i saunę. Fińskie lato spędza się w mokki, a przyjaciół poznaje w szkole. Finowie są małomówni i nieśmiali, ale nie z tego powodu i nie z egoizmu wynika ich wstrzymywanie się z pomocą w oczywistych dla nas sytuacjach. A zatem jaka jest tego przyczyna? O dziwo – to wyraz poszanowania drugiej osoby.
 
A czy można zarobić, sprzedając oprawione zdjęcia domów fotografowanych z lotu ptaka ich właścicielom? Co to jest gaciopicie i dlaczego Marimekko nigdy nie wychodzi z mody? Czy Finki chcą wyglądać jak siostry Kardashian? I w końcu: czym są tytułowe kocie chrzciny? W książce poznamy odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych ciekawych informacji na temat kraju lata i zimy. Zapraszamy do lektury!

Filia na Wydziale Architektury poleca:

Historia piękna (2005)

red. Umberto Eco

 

Książka ta – choć ilustrowana obrazami stu arcydzieł wszech czasów – nie jest kompendium wiedzy o sztuce. Obrazy, podobnie jak cytaty z dzieł literackich, od Pitagorasa po teksty współczesne, odzwierciedlają zróżnicowane pojęcia piękna, jakie pojawiały się na przestrzeni dziejów. Książka ilustruje, w jaki sposób pojmowano piękno natury, kwiatów, zwierząt, ciała ludzkiego, gwiazd, proporcji matematycznych, światła, drogocennych kamieni, Boga, szatana wreszcie.
 
Na podstawie tekstów filozofów, pisarzy, uczonych, mistyków i teologów oraz świadectw artystów można się także zorientować, w jaki sposób odczuwał piękno zwykły, przeciętny człowiek. Okazuje się, że nie tylko w różnych epokach, ale nawet w obrębie tej samej kultury ścierały się ze sobą różnorodne pojęcia na temat piękna. Czytelnik sam może się przekonać, czy w tak odmiennych swych przejawach koncepcja piękna zachowała pewne cechy stałe. W każdym razie przeżyje pasjonującą przygodę, estetyczna i intelektualną.

Historia brzydoty (2007)

red. Umberto Eco

 

Pozornie piękno i brzydota są konceptami, które wzajemnie się implikują. Zazwyczaj też rozumie się brzydotę jako przeciwieństwo piękna, więc wydaje się, że zdefiniowanie jednej wystarczy, by wytłumaczyć drugą. Objawianie się brzydoty na przestrzeni wieków jest wszakże dużo bogatsze i bardziej nieprzewidywalne, niż się powszechnie sądzi.
 
Zawarte w tej książce fragmenty antologii, obejmującej teksty z niemal trzech tysięcy lat, opatrzone niezwykłymi ilustracjami, wiodą nas zaskakującym szlakiem pomiędzy koszmarem, strachem i miłością; tu przejawy obrzydzenia podążają równym krokiem z poruszającymi odruchami współczucia, natomiast odrzuceniu deformacji towarzyszą dekadencka ekstaza oraz uwodzicielskie naruszanie wszelkich klasycznych kanonów. W demonach, obłąkanych, straszliwych nieprzyjaciołach i niepokojących obecnościach, w obrzydliwych otchłaniach i zwyrodnieniach, które ocierają się o wyrafinowanie, w odmieńcach i żywych trupach ujawnia się niezwykle szeroka, a często też nieoczekiwana wena ikonograficzna. Spotkawszy się na tych stronach z brzydotą natury, brzydotą duchową, asymetrią, dysharmonią, zniekształceniem, natknąwszy się tu na nikczemne, słabe, podłe, banalne, przypadkowe, arbitralne, surowe, odrażające, niewdzięczne, straszliwe, jałowe, mdłe, przestępcze, widmowe, czarnoksięskie, szatańskie, ohydne, wstrętne, godne pogardy, groteskowe, odpychające, nienawistne, nieprzyzwoite, nieczyste, brudne, obsceniczne, przerażające, naganne, potworne, gwałtowne, mętne, okropne, upiorne, obmierzłe, odrzucające, odstręczające, niesmaczne, przyprawiające o mdłości, cuchnące, występne, szkaradne, nieprzyjemne i niemoralne, pierwszy zagraniczny wydawca, który przeczytał to dzieło, wykrzyknął: „Jakże piękna jest brzydota!”.

Filia na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki poleca:

English 4 IT. Praktyczny kurs języka angielskiego dla specjalistów IT i nie tylko (2017)

Beata Błaszczyk

 

Obecnie język angielski jest nieodłącznym elementem świata IT. Większość producentów oprogramowania oraz twórców metodyk i standardów w branży IT udostępnia materiały wyłącznie w tym języku. Ponadto wiele projektów informatycznych jest realizowanych we współpracy z ekspertami pochodzącymi z różnych krajów (…).
 
Jeśli chcesz zatem:

  • poznać lub poszerzyć specjalistyczne słownictwo stosowane na co dzień w branży IT,
  • nauczyć się poprawnie je wykorzystywać i profesjonalnie wypowiadać się podczas spotkań, konferencji branżowych i codziennej pracy z klientem,
  • zrozumieć zaawansowane reguły gramatyczne lub odświeżyć wiedzę na ten temat, by zabłysnąć podczas formalnych spotkań lub jako autor profesjonalnej dokumentacji w języku angielskim,
  • zacząć posługiwać się prawidłowymi polskimi terminami zamiast kalkami językowymi.

Znajdziesz tu profesjonalne angielskie teksty dotyczące różnych obszarów IT: baz danych, big data, sieci komputerowych, metod wytwarzania oprogramowania i wielu innych. Każdy z nich został opatrzony słowniczkiem (…), w każdym rozdziale omówione zostały różne zagadnienia gramatyczne wraz z przykładami ich zastosowania w języku informatyki. Na końcu każdego rozdziału znajdziesz ćwiczenia (…).

  • What is Information Technology?
  • Databases
  • How well do you know your computer?
  • Computer networks
  • What's so big about big data?
  • Business Intelligence
  • Data mining
  • Software licensing
  • Software development methodologies
  • The Internet and the World Wide Web
  • Data governance
  • Software testing
Język niemiecki w IT. Rozmówki (2018)

Marcin Jackiewicz

 
  • Współpracujesz z niemieckimi klientami?
  • Myślisz o przeprowadzce za zachodnią granicę?
  • Chcesz poszerzyć swoje umiejętności językowe?

Jeśli na choć jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, ta książka jest dla Ciebie!
(…) Coraz więcej rodzimych firm współpracuje z europejskimi klientami, dla których podstawowym językiem komunikacji jest niemiecki. Liczne organizacje zza Odry korzystają z outsourcingu świadczonego przez polskich przedsiębiorców. Wielu Polaków planuje rozwinąć swoje kariery w branży IT w niemieckich, austriackich lub szwajcarskich firmach. Wszystko to powoduje, że na rynku jest duży popyt na informatyków znających branżowy język niemiecki, wielu z nich dostrzega też konieczność poznania tego języka w stopniu komunikatywnym.
 
Jeśli jesteś wśród nich i Ty, sięgnij po książkę Język niemiecki w IT. Rozmówki. Rozwiniesz dzięki niej swoje umiejętności językowe, poznasz branżowe zwroty i terminy wykorzystywane w IT, a także dowiesz się, jak płynnie odpowiadać na najczęściej zadawane pytania i prawidłowo formułować własne. Ułożone tematycznie rozmówki pozwolą Ci nie tylko podszlifować niemiecki i poszerzyć słownictwo, lecz także poznać kulturę pracy w niemieckojęzycznej firmie. (…)

  • Dialogi z życia wzięte, dotyczące różnych zagadnień z branży IT
  • Rozmówki na praktyczne tematy poruszane w firmach
  • Specjalistyczne słownictwo i kontekst, w którym jest używane
  • Pytania pozwalające sprawdzić zrozumienie treści
  • Tłumaczenia dialogów wyjaśniające wątpliwości
  • Zwroty przydatne w karierze zawodowej i życiu codziennym

Filia na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska poleca:

Polskie budownictwo drewniane jako pierwowzór dla stylu nadwiślańskiego i stylu zygmuntowskiego w utworze kształtu. Badania oparte na licznych rysunkach zabytkowych (2021)

Jan Sas Zubrzycki

 

J. S. Zubrzycki (1860 – 1935) własnym sumptem wydał „Polskie budownictwo drewniane”, które po wielu latach od premiery wydawniczej ujrzało światło dzienne w postaci pięknej urody reprintu. Reprintem nazywamy nowe wydanie książki, które jest wierną kopią oryginału, wykonane bez powtórnego składania tekstu, zwykle metodą fotograficzną. Omawiana książka jest bogato ilustrowana - samych rysunków czytelnik naliczy 235 – wszystkie one ręką autora książki wykonane kunsztownie przedstawiają budowle drewniane i detale architektoniczne. Co wiemy o Zubrzyckim? Autor był wybitnym architektem – praktykiem i teoretykiem, piastował stanowisko profesora historii architektury na Politechnice Lwowskiej. Ujmując w pigułce treść książki, można stwierdzić, że zawiera ona „opowieść w odcinkach” na temat polskiej architektury drewnianej, której towarzyszy bogaty materiał ikonograficzny. Dowiemy się z lektury m.in. o znaczeniu słupa przy wiązaniu wieńcowym, o pierwotności i odrębności sztuki ciesielskiej w Polsce, o ciesielstwie w gwarze ludu polskiego oraz o cechach wyróżniających ciesielstwo polskiego budownictwa drewnianego. Prezentowana książka należy do licznego grona prac naukowych z zakresu teorii i historii architektury autorstwa J. S. Zubrzyckiego, a sam autor w znacznym stopniu przyczynił się za do utrwalenia i zachowania tradycyjnych elementów polskiego krajobrazu kulturowego, czego między innymi dowodem jest prezentowana publikacja.

Filia na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa (dawna Filia Mech.):

Instrumenty lean manufacturing (2021)

Andrzej Pacana

 

Lean manufacturing, czyli szczupła lub inaczej odchudzona produkcja, jest chętnie stosowaną koncepcją mającą na celu doskonalenie procesów produkcyjnych. Za pomocą odpowiednich technik/instrumentów lean manufacturing można ocenić stan aktualny przedsiębiorstwa, znajdować źródła problemów, a także wprowadzać rozwiązania doskonalące. (…)
Koncepcja lean manufacturing wykorzystuje wiele rozwiązań. Są to techniki systemowe, zasady, metody i narzędzia, które kompleksowo nazywa się instrumentami. (…)
Zastosowanie instrumentów lean manufacturing pozwala osiągnąć krótsze czasy realizacji produkcji, lepszą jakość oraz zdecydowanie niższe koszty w porównaniu z tradycyjnym podejściem. Aby te korzyści osiągnąć, należy przede wszystkim poznać dostępne instrumenty, a następnie umiejętnie je wdrożyć. (…)

Regionalna Biblioteka Nanotechnologii (filia Biblioteki PG na WCh i WFTiMS) poleca:

Homo Sapiens i jego geny. Opowieść o nas i naszych przodkach (2021)

Johannes Krause, Thomas Trappe

 

Skąd pochodzimy? Kim jesteśmy? Co odróżnia nas od innych? Te kwestie nurtują dziś ludzi bardziej niż kiedykolwiek. Dzięki Johannesowi Krause i Thomasowi Trappe, którzy przeniosą nas aż do najdawniejszych czasów, poznamy odpowiedź na pytanie, jak staliśmy się współczesnymi Europejczykami.
 
Migracja i wędrówki ludzi nie są zjawiskami, które zaistniały dopiero w czasach nowożytnych. Opanowawszy chód w pozycji wyprostowanej, człowiek pozostawił za sobą Afrykę i skierował swoje kroki między innymi do Europy. Te zakamarki prehistorii jeszcze do niedawna skrywał mrok, ale dzięki najnowszym metodom, jakie proponuje naukowcom genetyka, stan rzeczy diametralnie się zmienił. Johannes Krause, znany specjalista w tej dziedzinie, wraz z dziennikarzem Thomasem Trappe opowiada, co na temat przeszłości gatunku ludzkiego zdradzają nasze geny.
Czy istniały jakieś „praludy”? Kiedy dawni Europejczycy utracili ciemną skórę? Jaką rolę odgrywały Bałkany na przestrzeni minionych czterdziestu tysięcy lat?
Ta niezwykła opowieść udowadnia, że bez przybywających ze wszystkich stron do Europy imigrantów, przynoszących ze sobą rozmaite informacje ukryte w ich genach, nasz kontynent nigdy nie byłby taki, jaki jest obecnie.
Czy nasza przeszłość dała nam w kość?
 
Najnowocześniejsze analizy genetyczne dowodzą, że w przeszłości odbywały się spektakularne wędrówki, bez których Europa nie miałaby szans na istnienie w obecnym kształcie. Johannes Krause – znany naukowiec w tej dziedzinie – zbadał historię naszych przodków. Wspólnie z Thomasem Trappe opowiedzieli o nieodpartej ludzkiej potrzebie podbicia świata i nieumiejętności zaakceptowania jakichkolwiek granic.
 
„Badania Johannesa Krause otwierają okno, przez które możemy podejrzeć naszą historię i lepiej ją zrozumieć”.
Ranga Yogeshwar, dziennikarz
 
„Książka opowiadająca o czymś na wskroś ludzkim: o tym, jak w poszukiwaniu nowych ojczyzn życie Homo sapiens stało się nieustanną wędrówką”.
Guido Kleinhubbert, „Der Spiegel”
 
„Rzadko kiedy z dwustu pięćdziesięciu stron książki można dowiedzieć się tak wiele, jak właśnie z tej publikacji”.
Burkhard Müller, „Süddeutsche zeitung”

Filia na Wydziale Zarządzania i Ekonomii poleca:

Świat na rozdrożu (2016)

Marcin Popkiewicz

 

Dlaczego mimo rozkwitu technologii pracujemy ciężej i dłużej? Czemu nasze miasta są coraz brudniejsze i bardziej zatłoczone? Dlaczego jedzenie smakuje jak zmiksowany papier, pachnie tak samo i jest coraz droższe?
 
Stoimy właśnie w obliczu niestabilności, a nawet możliwości załamania się światowej gospodarki i opartego na wzroście wykładniczym i długu globalnego systemu finansowego. Problemy gospodarki, energii i środowiska są tak silne ze sobą powiązane, że nie powinny, a nawet nie mogą być rozwiązywane w oderwaniu od siebie.
 
Problemy gospodarki, energii i środowiska są tak silnie ze sobą powiązane, że nie powinny, a nawet nie mogą być rozwiązywane w oderwaniu od siebie.
 
O tym właśnie jest ta książka – przedstawia wiele aspektów naszej rzeczywistości i składa je w spójną całość.
Po przeczytaniu Świata na rozdrożu zrozumiesz powiązania między odległymi dziedzinami. Dowiesz się, jak wielkie zmiany nas czekają i dlaczego świat już wkrótce będzie wyglądał zupełnie inaczej niż dzisiaj… Sposób, w jaki żyjemy i jakie wartości wyznajemy, zmieni się bowiem w najbliższych dekadach nie do poznania, a czy najlepsze czy na gorsze, zdecydują o tym decyzje, które podejmiemy (lub nie podejmiemy) w najbliższych latach.
 
Jeśli należysz do osób, które chcą rozumieć świat, świadomie go kształtować i przygotować się na zbliżające się zmiany, to czeka Cię fascynująca podróż. To największa opowieść naszych czasów. A być może nawet całej historii ludzkości.
 
Nie co dzień trafia się książka polecana równocześnie przez Greenpeace i Private Banking. Właściwie to pierwsza taka książka.

392 wyświetleń