Książka na styczeń | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-01-03

Książka na styczeń

książki ustawione na katalogu kartkowym

W styczniu Biblioteka PG oraz Dział Promocji PG proponują kolejną porcję pasjonujących propozycji, po które warto sięgnąć. Na 9 pierwszych osób, które wypożyczą książki z poniższej listy, czekają politechniczne kalendarze.

"Książka na…" to wspólna akcja Biblioteki PG oraz Działu Promocji PG, w ramach której poszczególne czytelnie polecają kilka wyjątkowych lektur – książek wybitnie ciekawych, często wypożyczanych bądź gorących nowości. Każda z nich dostępna jest w Bibliotece PG. Lokalizację oraz dostępność każdego z egzemplarzy możesz sprawdzić, klikając w okładkę książki.

Wypożyczalnia poleca:

Przyszłość umysłu. Dążenie nauki do zrozumienia i udoskonalenia naszego umysłu (2014)

Michio Kaku

 

Dwie największe zagadki natury to umysł i Wszechświat. Korzystając z bogatego arsenału narzędzi technicznych, byliśmy w stanie sfotografować galaktyki oddalone o miliardy lat świetlnych, manipulować genami sterującymi procesami życiowymi, dotrzeć do wnętrza atomu, jednak umysł i Wszechświat wciąż nam się wymykają i kuszą. Stanowią rubieże naukowego poznania, skrywające się za mgłą najgłębszych i najbardziej fascynujących tajemnic.
 
Aby doświadczyć tajemnic naszego umysłu, wystarczy spojrzeć na swoje odbicie w lustrze i zadać sobie pytanie: Co kryje się za tymi oczami? Rodzą się wówczas niedające spokoju pytania w rodzaju: Czy mamy duszę? Co dzieje się z nami po śmierci? Kim jestem? I co najważniejsze, prowadzi nas to do fundamentalnego pytania: W jaki sposób jesteśmy cząstką wielkiego kosmicznego planu? Mimo niewiarygodnych postępów w skanowaniu mózgu i wysoko postawionej techniki, niektórzy ludzie twierdzą, że nigdy nie zrozumiemy tajemnicy świadomości, gdyż pozostanie ona poza zasięgiem naszych możliwości poznawczych. Prawdę mówiąc, ich zdaniem świadomość jest czymś bardziej podstawowym od atomów, cząsteczek czy neuronów i determinuje samą naturę naszej rzeczywistości. Według nich świadomość jest bytem fundamentalnym i to z niego powstaje świat materialny. Ażeby dowieść swoich racji, powołują się na największy paradoks w nauce, który podważa naszą definicję rzeczywistości: problem kota Schrödingera. Wobec tego, że nawet laureaci Nagrody Nobla przyjmują w tej sprawie odmienne stanowiska, do dziś nie wypracowano powszechnego konsensusu. Stawką jest ni mniej, ni więcej, tylko sama natura rzeczywistości oraz naszych myśli.
 
W nadchodzących dekadach rozwój neurobiologii może osiągnąć wymiar gwałtownej eksplozji. Znajdujemy się na krawędzi wielkich odkryć, które całkowicie nas oszołomią. Pewnego dnia czymś normalnym stanie się kontrolowanie siłą myśli przedmiotów z naszego otoczenia, wprowadzanie do mózgu wspomnień, leczenie chorób psychicznych, wzmacnianie inteligencji, pełne mapowanie mózgu, neuron po neuronie, tworzenie kopii zapasowych mózgu i komunikowanie się za pomocą telepatii. Świat przyszłości będzie światem umysłu.

Filia na Wydziale Architektury poleca:

Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni (2020)

Filip Springer

 

Od pierwszego wydania „Wanny z kolumnadą” minęło siedem lat. Trochę się jednak w tym czasie zmieniło. Mamy w końcu ustawę krajobrazową, której tak wyczekiwał Marcin Rutkiewicz, jeden z bohaterów tekstu „Jesteś tylko spojrzeniem”. Mamy też prężne ruchy miejskie, które domagają się harmonii i ładu przestrzennego w polskich miastach. Mamy całą masę architektonicznych ikon. Ale mamy i specustawę mieszkaniową, która pozwala deweloperom budować swoje osiedla gdzie popadnie i bez uwzględniania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. I mamy ukryte w ziemi blizny po prawie trzech milionach drzew, które wycięto w Polsce w ciągu zaledwie kilku miesięcy obowiązywania znowelizowanej ustawy o ochronie przyrody zwanej „lex Szyszko”. Tym wszystkim zmianom – na lepsze i na gorsze – zostały poświęcone uzupełnienia poszczególnych tekstów, a także nowe reportaże, które zamieszczamy w tym wydaniu. „Wanna z kolumnadą” z roku 2020 jest prawie dwa razy dłuższa niż ta z roku 2013. Przybyło tematów, wątków i ciągów dalszych. Cała ta nowa-stara opowieść kończy się reportażem o problemie polskiej przestrzeni, którego w ogóle nie widać, za to bardzo dobrze słychać. Do bólu oczu dołączył ból uszu.

Filia na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki poleca:

7 nawyków skutecznego działania (2013)

Stephen R. Covey

 

7 nawyków skutecznego działania - biblia współczesnego człowieka, która w Stanach Zjednoczonych sprzedała się w 10 mln egzemplarzy.
Jeden z najbardziej wpływowych ludzi Ameryki wskazuje, jak - kierując się wewnętrzną uczciwością, poszanowaniem innych, a przede wszystkim świadomością tego, co najważniejsze, a nie tego, co pilne - doprowadzić do erupcji własnych możliwości i tworzyć synergię, oznaczającą zwielokrotnione efekty wspólnych działań. Wypracowanie owych siedmiu nawyków prowadzi do twórczych zmian wewnętrznych, kształtowania trwałych relacji z innymi, inspirującego przywództwa na poziomie osobistym, interpersonalnym i menedżerskim. Swoje tezy autor ilustruje barwnymi, wiarygodnymi przykładami zaczerpniętymi z własnych doświadczeń.

Sekcja Historyczna Biblioteki PG poleca:

Uczta stulecia. Dawne i nowe legendy gdańskie (1994)

Jerzy Samp

 

Być może lektura "Uczty stulecia" pozwoli nam nieco inaczej, aniżeli zwykliśmy to czynić dotąd, spojrzeć na wspaniałe gdańskie budowle, kryjące w sobie niejedną niespodziankę, na sławnych synów tego miasta lub też goszczące w nim niegdyś osobistości, wreszcie zrozumieć także to, co zawiera się w określeniu "genius loci". Jakże bowiem mówić o "duchu miejsca" bez znajomości kultury duchowej dawnych gdańszczan, kultury, której przecież legendy i podania stanowią nieodłączną i jakże ważną cząstkę. [fragment "Od autora"]

Filia na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska poleca:

Antropogeniczne zmiany środowiska przyrodniczego Ziemi (2020)

Jan Wójcik

 

Antropogeniczne zmiany środowiska przyrodniczego Ziemi to syntetyczne ujęcie całokształtu problemów związanych z wpływem działalności człowieka na środowisko przyrodnicze Ziemi w aspektach: przestrzennym i czasowym (lokalnym, regionalnym i globalnym oraz trwałym i przejściowym). Autor wskazuje związki i zależności, jakie występują między działalnością człowieka, a stanem środowiska przyrodniczego oraz przemianami zachodzącymi w środowisku przyrodniczym i ich tendencji uwarunkowanych antropopresją, ilustrowanych licznymi przykładami.
 
Zasadnicza część opracowania to analiza przyczyn i skutków działalności człowieka w poszczególnych komponentach środowiska przyrodniczego Ziemi (litosferze, pedosferze, atmosferze, hydrosferze, biosferze i antroposferze), na tle funkcji, jakie pełnią one w kompleksie środowiska oraz roli i znaczeniu w życiu człowieka. Podsumowaniem rozdziałów traktujących o geosferach w warunkach antropopresji są modele przedstawiające specyfikę obiegu zanieczyszczeń, przyczyny i skutki antropopresji oraz konsekwencje tych zmian dla środowiska i człowieka.
 
Ze względu na interdyscyplinarność tematyki publikacja jest przeznaczona dla szerokiego kręgu odbiorców: studenci i wykładowcy kierunków przyrodniczych wyższych uczelni takich, jak: geografia, geologia, ochrona środowiska na uniwersytetach, kierunki pokrewne na uniwersytetach rolniczych i uczelniach technicznych, w których prowadzi się zajęcia traktujące o ochronie i przemianach środowiska przyrodniczego wskutek antropopresji, nauczyciele geografii i uczniowie klas maturalnych w szkołach średnich, pracownicy instytucji zajmujących się badaniem i monitorowaniem stanu środowiska.

Filia na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa (dawna Filia Mech.):

Współczesne materiały inżynierskie: wybrane grupy materiałów (2021)

Maria Głowacka, Jerzy Łabanowski, Michał Landowski

 

Stopy metali są najważniejszymi materiałami inżynierskimi stosowanymi powszechnie w budownictwie, urządzeniach przemysłowych, środkach transportu i maszynach, eksploatowanych w zróżnicowanych warunkach obciążeń mechanicznych, cieplnych i środowiskowych. Coraz bardziej ekstremalne warunki zastosowania – wzrost temperatury eksploatacji, wyższe obciążenia, skażenie środowiska – wymuszają postęp w konstrukcjach i technologiach materiałowych. (…)
 
Podręcznik jest przeznaczony dla studentów kierunków mechanika i budowa maszyn, inżynieria materiałowa, energetyka oraz kierunków pokrewnych, realizujących program przedmiotu współczesne materiały inżynierskie, który bazuje na podstawach materiałoznawstwa, inżynierii materiałowej i technologii materiałowych. Książka może być też przydatna dla inżynierów pracujących w przemyśle i w biurach projektowych.

Regionalna Biblioteka Nanotechnologii (filia Biblioteki PG na WCh i WFTiMS) poleca:

Składniki. Osobliwa chemia tego, co jemy i czym się smarujemy (2020)

George Zaidan

 

George Zaidan, absolwent chemii na prestiżowej uczelni, błyskotliwy i piekielnie zabawny naukowiec wyjaśnia, co nauka może (a czego nie potrafi) powiedzieć o składnikach produktów, którymi każdego dnia faszerujemy swoje ciała.
 
Woda. Czipsy. E-papierosy. Kremy do opalania. Ta lista nie ma końca. Co się dzieje, gdy wszystkie te rzeczy wchodzą w reakcję z substancjami tworzącymi nasz organizm? Skąd wiadomo, że to, co jemy, pijemy, wdychamy i wcieramy w siebie, szkodzi nam lub pomaga?
 
Dzięki tej książce poznacie, jak z perspektywy chemika wyglądają różne produkty, i dowiecie się, co może nas zabić, a co niekoniecznie jest szkodliwe i dlaczego. Jak bardzo truje nas przetworzona żywność i na ile jesteśmy tego pewni? Kawa to napój bogów czy diabelska krew? Co się stanie, jeśli w upale przedawkujesz fantanyl na słońcu (i co to właściwie jest?)? Co wspólnego ma maniok z radzieckimi szpiegami? Czy rośliny chcą nas zniszczyć, a mikroorganizmy pożreć całą naszą żywność? Co twój horoskop mówi o chorobach, na które możesz zapaść, i czy jest w tym ziarno prawdy?
 
Zaidan przystępnie, z mistrzowskim poczuciem humoru odpowiada na mnóstwo trudnych pytań i pokazuje, że chemia to nie tylko użyteczna nauka, którą każdy może zrozumieć i wykorzystywać w codziennym życiu, ale też wspaniała zabawa.
 
„Jeśli sądziliście, że chemia może być naprawdę interesująca (jest), ale nie mogliście się skupić na lekcjach w szkole, to jest książka dla was. George Zaidan sprawi, że będziecie głośno się śmiać, gdy opowie wam o cudach praktycznej, użytecznej nauki i użyje genialnych porównań, które zrozumie nawet jedenastolatek.”
Daniel J. Levitin, autor "Zasłuchanego mózgu. Co się dzieje w głowie, gdy słuchasz muzyki"
 
„Ta książka jest GENIALNA! Zabawna, wnikliwa, napisana ciętym językiem i dodająca otuchy.”
Kallie Moore, prowadząca PBS Eons
 
„Jak najbardziej zachęcam do sięgnięcia po pełne werwy Składniki, jeśli chcecie dowiedzieć się o Cheetos, kremach z filtrem, zamiennikach masłach i innych codziennych sprawach związanych z chemią. Ale przede wszystkim kupcie tę książkę, bo uczy was lepiej myśleć - jak błyskotliwy, oczytany i diabelnie zabawny naukowiec.”
Sam Kean, autor "Dziwnych przypadków ludzkiego mózgu" i "Znikającej łyżeczki. Dziwnych opowieści chemicznej treści"
 
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Snow Crystals (2019)

W. A. Bentley, W.J. Humphreys

 

Did you ever try to photograph a snowflake? The procedure is very tricky. The work must be done rapidly in extreme cold, for even body heat can melt a rare specimen that has been painstakingly mounted. The lighting must be just right to reveal all the nuances of design without producing heat. But the results can be rewarding, as the work of W. A. Bentley proved.
 
For almost half a century, Bentley caught and photographed thousands of snowflakes in his workshop at Jericho, Vermont, and made available to scientists and art instructors samples of his remarkable work. In 1931, the American Meteorological Society gathered together the best of these photomicrographs, plus some slides of frost, glaze, dew on vegetation and spider webs, sleet, and soft hail, and a text by W. J. Humphreys, and had them published. That book is here reproduced, unaltered, and unabridged. Over 2,000 beautiful crystals on these pages reveal the wonder of nature's diversity in uniformity; no two are alike, yet all are based on a common hexagon. The introductory text covers the technique of photographing snow crystals, classification, the fundamentals of crystallography, and markings. There are also brief discussions of the nature and cause of ice flowers, windowpane frost, dew, rime, sleet, and graupel.
 
The book is of great value both to students of ice forms and for textile and other designers who can use the natural designs of these snow crystals in their work. Every photograph is royalty-free; you may use up to 10 without fees, permission, or acknowledgement.
 
Reprint of the original 1931 edition.

Filia na Wydziale Zarządzania i Ekonomii poleca:

Psychologia motywacji (2005)

Robert E. Franken

 

Książka jest podstawowym podręcznikiem z zakresu psychologii motywacji. Doskonale wyważona pod względem prezentacji różnorodnych spojrzeń na naturę motywacji, odmiennych perspektyw teoretycznych, różnych szkół badawczych. Autor traktuje zagadnienia bardzo szeroko, nie unikając obszarów tradycyjnie należących do psychologii społecznej, rozwojowej, czy też klinicznej. W poszczególnych częściach prezentowane są kolejno:

  • główne pytania, na które usiłuje odpowiedzieć psychologia motywacji
  • najważniejsze teorie motywacji i główne komponenty procesu motywacyjnego
  • motywacje specyficzne
  • relacje między emocjami i motywacjami
  • oraz tak zwana motywacja wzrostu i procesy samoregulacji
283 wyświetleń