„Politechnika Gdańska 1968-1980. Portret społeczno-polityczny” – promocja książki | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-02-27

okładka książki "Politechnika Gdańska 1968-1980. Portret społeczno-polityczny"

Dr Karol Nawrocki, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz prof. dr hab. Krzysztof Wilde, Rektor Politechniki Gdańskiej, zapraszają 10 marca (piątek) o godz. 1730 na promocję książki pt. "Politechnika Gdańska 1968-1980. Portret społeczno-polityczny" autorstwa dr. Piotra Abryszeńskiego. Celem publikacji jest próba stworzenia portretu społeczno-politycznego studentów oraz pracowników naukowych Politechniki Gdańskiej, a także ukazanie ich miejsca w rzeczywistości PRL. Na postawach środowiska akademickiego swe piętno odcisnęły zarówno kryzysy polityczne, jak i przeobrażenia w samorządności studenckiej, a także rosnący wpływ władz na kształtowanie ideologiczne młodzieży.

Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej w budynku Hydromechaniki (ul. Narutowicza 11/12). Moderatorem dyskusji będzie dr hab. Daniel Wicenty (IPN Gdańsk). Podczas wieczoru będzie możliwość zakupienia książki z autografem autora. Wstęp wolny.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie możliwość udziału w spacerze z przewodnikiem po historycznej części kampusu Politechniki Gdańskiej – czas trwania: ok. 60 min. Start o godz. 1600 sprzed Gmachu Głównego.

Współorganizatorem wydarzeń jest Biblioteka Politechniki Gdańskiej.

Piotr Abryszeński (ur. 1987) – historyk, politolog, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, doktor nauk humanistycznych, w latach 2011-2020 pracownik Europejskiego Centrum Solidarności, od 2020 r. zatrudniony w Instytucie Pamięci Narodowej. Współautor i współredaktor kilku książek, m.in. "Marzec 1968 na Politechnice Gdańskiej w dokumentach" (2018) oraz "Grudniowa kolęda. Kościół katolicki w Trójmieście wobec Grudnia ’70" (2020). Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org. Autor kilkunastu artykułów naukowych i kilkudziesięciu opracowań i artykułów popularnonaukowych.