Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-04-13

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

18 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Święto ustanowione zostało przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków, a jego głównym założeniem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy dotykające dziedzictwo kulturowe. W tym dniu podkreślane jest wyjątkowe znaczenie dla światowego i krajowego dorobku kulturowego.

Biblioteka PG pragnie z tej okazji zaprezentować bezcenne zabytki piśmiennictwa, które dzięki swej unikatowości i znaczeniu dla dziedzictwa Politechniki Gdańskiej dopełniają walorów historycznych i intelektualnych naszej uczelni.

Zbiory zabytkowe są spuścizną przedwojennej Biblioteki Technische Hohschule Danzig, Gdańskiego Towarzystwa Przyrodniczego oraz bibliotek szkół technicznych z Elsfleth i Görlitz. Biblioteka PG nad powierzonymi jej dziełami sprawuje troskliwą opiekę, przechowując je, konserwując, sukcesywnie digitalizując i udostępniając w domenie publicznej na stronie Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej. Ze zbioru cymeliów z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków zostało wybranych kilka ksiąg, które są jedynie przedsmakiem spośród 670 starych druków i 110 rękopisów. Wszystkich tych, którzy pragną zapoznać się z bezcennymi starodrukami oraz wysłuchać opowieści na ich temat na żywo - Biblioteka zaprasza do udziału w Tygodniu Bibliotek (8-15 maja); szczegóły na stronie.

A natural history of spiders and other curious insects (Londyn 1736)

Eleazar Albin
(BG BR 503027-00-00/01)
 

Eleazar Albin był angielskim przyrodnikiem oraz ilustratorem akwareli. Napisał i zilustrował wiele książek z historii naturalnej, w tym "Historię naturalną pająków i innych ciekawych owadów". Autor wiernie odwzorowuje zarówno rozmiary insektów jak i ich charakterystyczne cechy gatunkowe. Jak pisze we wstępie, zawarł tu charakterystykę blisko 200 rodzajów pająków, których rysunki przedstawił na podstawie "obserwacji okularowej" czyli obserwacji za pomocą lupy.

Perspectiva pictorum et architectorum […], P. 2 (Augustæ Vindelicorum 1709)

Andrea Pozzo
(BG ST 502381-02-00/01)
 

"Perspectiva pictorum et architectorum" to praca z początku XVIII wieku, której treść służyła do nauki malowania perspektywy. Andrea Pozzo określany był wtedy mistrzem kwadratury, czyli geometrycznej techniki ukazywania skrótów perspektywicznych. Ten włoski malarz i architekt barokowy stworzył traktat dla malarzy i architektów, w którym na 118 rycinach miedziorytniczych przedstawił wiedzę perspektywiczną, stanowiącą wówczas swego rodzaju nowoczesny podręcznik dla barokowych kwadraturników.

Myśli różne o sposobie zakładania ogrodów (Wrocław 1805)

Izabela Elżbieta Czartoryska
(BG ZZ 031686-00-00/01)
 

Polska arystokratka doby oświecenia, Izabela Czartoryska, zebrała w księdze wszystkie swoje przemyślenia, plany oraz cenne rady na temat zakładania i utrzymania ogrodów w stylu angielskim. W książce znajdziemy wskazówki na temat formowania klombów, doboru drzew i roślin w zależności od pory kwitnienia, ale także informacje praktyczne, w jaki sposób poprowadzić drogi w ogrodzie czy jakie wybrać elementy ogrodowe, budowle, monumenty. Czartoryska pokusiła się nawet o dodanie do księgi aneksu, który zawiera obszerny katalog drzew i roślin z nazwami botanicznymi w języku łacińskim i polskim wraz z ich charakterystyką.

Philosophie naturalis principia mathematica, T. [1] (Genevæ 1739)

Isaac Newton
(BG ST 502051-01-00/01)
 

Newton to najbardziej znany fizyk, a jego największym wkładem w naukę było sformułowanie zasad mechaniki klasycznej i teorii grawitacji. Owe zagadnienia przedstawił w dziele "Philosophae Naturalis Principia Mathematica", czyli Matematyczne zasady filozofii naturalnej, którego pierwsze wydanie ukazało się w 1687 r. "Principia" są gruntownym podsumowaniem XVII-wiecznej wiedzy na temat podstawowych praw mechaniki, rozbudowanym następnie o wyniki własnych przemyśleń, badań teoretycznych, eksperymentów i astronomicznych obserwacji Isaaca Newtona.

Theatrum fungorum oft het tooneel der campernoelien [...] (Antwerpen 1675)

Franciscus van Sterbeeck
(BG TP 500011-00-00/01)
 

Atlas grzybów Sterbeecka jest wyjątkowym dziełem z dziedziny mykologii, gdzie autor zawarł opisy 135 gatunków grzybów. Tekst Sterbeecka, napisany w ojczystym języku flamandzkim, a nie zwykłą łaciną, miał zainteresować rodaków grzybami, ich kulinarnym i leczniczym zastosowaniem. Autor rozróżnił przy tym grzyby na jadalne i trujące, ponadto opisał trufle i rośliny bulwiaste. Charakter bulw - czy były to grzyby? - wciąż była dyskutowana. Barwnie ilustrowana księga stanowi ważne źródło historyczne do badań mykologicznych oraz wskazuje stan wiedzy w tym zakresie w XVIII wieku.

184 wyświetleń