Książka na czerwiec | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-06-01

Książka na czerwiec

książki leżące na trawie

W czerwcu ponownie zachęcamy czytelników do sięgnięcia po kolejną porcję pasjonujących propozycji lektur, którą przygotowali pracownicy Biblioteki PG. Serdecznie zapraszamy do wypożyczania i życzymy przyjemnej lektury!

"Książka na…" to wspólna akcja Biblioteki PG oraz Działu Promocji PG, w ramach której poszczególne czytelnie polecają kilka wyjątkowych lektur – książek wybitnie ciekawych, często wypożyczanych bądź gorących nowości. Każda z nich dostępna jest w Bibliotece PG. Lokalizację oraz dostępność każdego z egzemplarzy możesz sprawdzić, klikając w okładkę książki.

Wypożyczalnia poleca:

Poza możliwe. Jeden żołnierz, czternaście szczytów - moje życie w strefie śmierci (2022)

Nimsdai Purja

 

Spojrzałem na wierzchołek. Wtargnęła chmura, a złowrogie dudnienie grzmotu rozeszło się echem po dolinie poniżej. Nie sposób było nie odczuwać respektu i podziwu dla skali tego, co rozpościerało się przede mną. Wiedziałem, że bezcelowe jest ocenianie sił i słabości tej gigantycznej góry, ponieważ wznoszący się przede mną szczyt nie zamierzał oceniać mnie. Zamiast oceny była burza inspiracji. Gdybym zdołał wykorzystać ducha góry, by stać się odpornym na ból, stres i strach, nic nie mogłoby mnie zatrzymać. Wówczas zadałem pytanie.
 
Czy mogę? A może nie?
Zainspirowała mnie idea zdobycia w szalonym tempie wszystkich czternastu najwyższych szczytów świata. Miałem nadzieję wspiąć się na nepalskie imponujące wierzchołki Annapurny, Dhaulagiri, Kanczendzongi, Mount Everestu, Lhotse, Makalu i Manaslu, popędzić na Nanga Parbat, Gaszerbrumy I i II, K2, Broad Peak w Pakistanie, a na końcu zdobyć niepokojące ośmiotysięczniki Tybetu - Czo Oju i Sziszapangmę.
 
Ale dlaczego?
Te miejsca należą do najbardziej niegościnnych na naszej planecie, a wyzwanie, jakie przed sobą postawiłem, z założeniem, że zrealizuję je w mniej więcej pół roku, większości ludzi może się wydać szaleństwem. Mnie jednak zdawało się szansą na udowodnienie światu, że wszystko - cokolwiek - jest możliwe, gdy w plan angażuje się serce i umysł.

Filia na Wydziale Architektury poleca:

Kolorowa rewolucja. Architektura, wnętrza, moda (2017)

Dagny Thurmann-Moe

 

Szarzejemy. Bezpieczne czernie i biele wypełniają krajobraz, nasze mieszkania i szafy. Tymczasem jesteśmy stworzeni, by żyć wśród kolorów. Kolory mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. W białych pomieszczeniach częściej się mylimy. Barwna architektura sprawia, że chętniej ze sobą rozmawiamy, a w dobrze dobranym kolorystycznie ubraniu czujemy się bardziej pewni siebie. Od kilkudziesięciu lat miasta, domy i ubrania tracą barwy, równocześnie gwałtownie rośnie sprzedaż leków antydepresyjnych. Bez kolorów jesteśmy jak emocjonalni ślepcy. Zauważyli to nawet Skandynawowie – mistrzowie czarno-białego minimalizmu i recept na dobre życie. Norweska dizajnerka Dagny Thurmann-Moe alarmuje: najwyższy czas rozpocząć kolorową rewolucję. Na przykładach własnych projektów pokazuje, jak wykorzystywać kolory w architekturze, wnętrzach i własnej szafie, by żyło nam się lepiej i przyjemniej.

Filia na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki poleca:

Przebiegłe maszyny. Twój podręczny przewodnik po świecie sztucznej inteligencji (2023)

Jędrzej Osiński

 

Drogi Czytelniku, czy słysząc w mediach po raz kolejny o sztucznej inteligencji czujesz dziwną mieszankę ekscytacji i strachu? Natychmiast wracasz myślami do kadrów z filmów typu "Blade Runner", "Terminator", "Matrix" albo "Ex Machina", zastanawiając się, czy mogą się one ziścić?
 
Prawda jest taka, że żyjemy na progu rewolucji, na skalę jakiej nigdy wcześniej ludzkość nie doświadczyła. W ciągu następnej dekady sztuczna inteligencja onieśmieli nas swoimi możliwościami i stanie się tak powszechna, jak elektryczność. I podobnie jak z prądem, nie warto się jej bać, wystarczy ją poznać i oswoić.
 
(…) Dzięki tej książce masz okazję poznać nowoczesną, wciąż rozwijającą się dziedzinę w sposób wyjątkowo ciekawy, atrakcyjnie podany i wyjątkowo prosty.
 
Książka stanowi unikatową opowieść o sztucznej inteligencji, gdyż zawiera zarówno koniecznie podstawy tej tematyki (np. czym jest algorytm),ale też stopniowo wprowadza Cię w trudniejsze zagadnienia (np. w szczegóły działania sztucznych sieci neuronowych). Ponadto podobnie jak dziedzina sztucznej inteligencji, książka łączy wiedzę interdyscyplinarną, czyli np. podstawowe informacje o działaniu mózgu czy teorii Darwina, które są inspiracją technik uczenia maszynowego i algorytmów genetycznych.
 
Autor przywołuje różne anegdoty oraz różne obserwacje natury ogólnej, abyś nie tylko mógł zrozumieć wybrane technikalia, ale też dostrzegł szerszą perspektywę. Wszystko opisane jest możliwie lekko, przyjaźnie i nieco dowcipnie.
 
Publikację tę polecamy wszystkim zainteresowanym nowoczesną technologią, chcącym zapoznać się lub poszerzyć swoją wiedzę z zakresu sztucznej inteligencji w sposób niesztampowy, lekki i wciągający. To może być wyśmienite wprowadzenie do tej tematyki również dla młodzieży, uczniów liceów i innych osób, wiążących swoją przyszłość z obszarem IT lub po prostu chcących wiedzieć więcej o tej ogromnej już dziedzinie wiedzy…

Filia na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa (dawna Filia Mech.):

Drony. Ilustrowany przewodnik po bezzałogowych pojazdach powietrznych i podwodnych (2016)

Martin J. Dougherty

 

Od drona wielkości paznokcia do tego o rozpiętości 75,3 metra. W publikacji została przedstawiona szeroka gama dronów wojskowych i cywilnych, w tym także dronów bojowych, rozpoznawczych dużej autonomiczności, wiropłatowych, transportowych i użytkowych, pocisków manewrujących, dronów NASA, podwodnych, kosmicznych i wielu innych.
 
Książka prezentuje te zróżnicowane i skomplikowane konstrukcje, które pod każdym względem różnią się od pilotowanych statków powietrznych. W publikacji między innymi: RQ/MQ-1 Predator, MQ-9 Reaper, RQ-4A Global Hawk, Phanton Eye, RQ-7 Shadow 200, Pathfinder Plus, CropCam, MAJA, X-51 WaveRider.
 
Ponad 200 barwnych fotografii i specjalnie przygotowanych ilustracji, wiele szczegółowych diagramów i tabel informacyjnych. Opracowanie zawiera rozdział poświęcony polskim kontrukcjom.

Regionalna Biblioteka Nanotechnologii (filia Biblioteki PG na WCh i WFTiMS) poleca:

Trudno powiedzieć. Co nauka mówi o rasie, chorobie, inteligencji i płci (2022)

Łukasz Lamża

 

Rasa, choroba, inteligencja, płeć – na pozór proste słowa, za którymi kryje się skomplikowana rzeczywistość: nie tylko coraz nowsze ustalenia biologii i psychologii, ale także żywe konflikty społeczne i osobiste dramaty.
 
Czym jest rasa, a czym grupa etniczna? Czy powinniśmy się cieszyć, czy niepokoić, że lekarze co roku ogłaszają powstanie nowej jednostki chorobowej? Kim są właściwie ludzie o najwyższym IQ na świecie i czy wśród nich jest chociaż jeden wybitny naukowiec, pisarz, lekarz czy filozof? Jak zdefiniować płeć i czy można ją zmienić?
 
Książka Łukasza Lamży to próba udzielenia uczciwej odpowiedzi na te i inne palące, choć często niewygodne pytania – w takim zakresie, w jakim ta odpowiedź jest w ogóle możliwa. Korzystając z warsztatu dziennikarza naukowego, Lamża przeprowadza czytelnika przez zagadnienia embriologii, genetyki, historię psychiatrii i neuronauki, aby móc spokojnie, ale i dogłębnie mówić, co znaczy "biały", "chory", "kobieta" czy "inteligentna". Okazuje się, że pod powierzchnią tych pojęć kryje się splątany ogrom znaczeń i emocji, a w publicznych dyskusjach na te tematy często rozmawia się o wartościach, zamiast o faktach. Czy uda się nam kiedykolwiek definitywnie odpowiedzieć na związane z tymi pojęciami pytania? Naprawdę trudno powiedzieć.

Wszechświat krok po kroku (2021)

Łukasz Lamża

 

"Wszechświat krok po kroku" to pierwsza na polskim rynku książka, która tak szczegółowo, a jednocześnie tak przystępnie opisuję historię Wszechświata: od skali kosmicznej, przez planetarną, po świat istot żywych. Każdy z kilkudziesięciu krótkich, bogato ilustrowanych rozdziałów prowadzi czytelnika jeden krok dalej, budując na rozdziałach wcześniejszych. W ten sposób opisana zostaje "architektura" ewoluującego świata: złożona, piękna, niemal artystyczna, a przy tym głęboko logiczna i zrozumiała.
 
Opisane są tu między innymi: mechanizm generowania pola magnetycznego Słońca, "anatomia" ziarenka pyłu galaktycznego, kolejne etapy powstawania krateru uderzeniowego, a także 28 głównych grup pierwotniaków.
 
Autor przekonuje, że są to w istocie rzeczy łatwe do zrozumienia i warte poznania, choć często zakryte przed nami przez żargon naukowy. Mają jednak sens - i ujawniają swoje wewnętrzne piękno - jeśli się je ujrzy jako epizody jednej Wielkiej Opowieści.

Filia na Wydziale Zarządzania i Ekonomii poleca:

7 nawyków skutecznego działania. Inspirujące lekcje doskonalenia wewnętrznego i twórczych relacji z innymi (2016)

Stephen R. Covey

 

"7 nawyków skutecznego działania" autorstwa Stephena R. Covey'a to biblia współczesnego człowieka. Jeden z najbardziej wpływowych ludzi w Ameryce uczy, jak uwierzyć we własne możliwości i zwiększyć efekty swoich działań, kierując się przy tym wewnętrzną uczciwością i poszanowaniem innych ludzi. Jak się okazuje, wypracowanie siedmiu nawyków prowadzi do twórczych zmian wewnętrznych, kształtowania trwałych relacji z innymi osobami, a także objęcia inspirującego przywództwa na poziomie osobistym, interpersonalnym i managerskim. Wszystkie swoje tezy autor książki poparł przykładami zaczerpniętymi z własnych doświadczeń.
 
Obowiązkowa pozycja na półce każdego, kto choć trochę interesuje się rozwojem osobistym i motywacją oraz chciałby dokonać zmian w swoim życiu!

169 wyświetleń