„Książka na wakacje” – przyznano nagrody! | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-10-18

„Książka na wakacje” – przyznano nagrody!

napis "Książka na wakacje 2023" na tle szumiącego morza

Dziękujemy czytelnikom, którzy wzięli udział w naszej wakacyjnej akcji czytelniczej i podzielili się swymi opiniami na temat przeczytanych książek.

Biblioteczna komisja konkursowa w składzie: Bronisława Gromadzka, Dorota Hodyl, Justyna Słomka, Alicja Toboła-Rynkiewicz, Izabela Zlot, wybrała najciekawsze opinie oraz przyznała wyróżnienie. Ponadto, spośród wszystkich osób, które przysłały recenzje, p.o. Dyrektora Biblioteki PG, dr Anna Dąbrowska, wylosowała trzy, które otrzymują nagrody.

Ze wszystkimi uczestnikami skontaktujemy się drogą mailową w celu przekazania nagród głównych oraz upominków za udział w zabawie. Serdecznie gratulujemy i życzymy przyjemnych lektur!
Wszystkie nadesłane recenzje

I nagroda ex aequo:

Hanna Halenka
Za opinię o książce: "Co kryje się w naszych genach? Największa łamigłówka ludzkości" / Ewa Bartnik
 
Właśnie skończyłam czytanie w pociągu jednej z tych książek, które potrafią zainspirować do odkrywania nowych tematów i dziedzin naukowych, które zupełnie dotąd nie były w moim kręgu zainteresowań. Po przeczytaniu obudziła się we mnie chęć głębszego poznania swojego ciała i wyrażenia wdzięczności, choć prawdę mówiąc, tylko w pięćdziesięciu procentach wobec moich rodziców za te dziedziczone geny i cechy wyglądu.
Do kogo w takim układzie należy ta druga połowa, z której ja się składam? Za pomocą tej książki uświadomiłam sobie pewną ciekawą kwestię. Po dłuższym zastanowieniu i własnych przemyśleniach doszłam do przekonania, że również znalazłam się w tej książce jako przykład potwierdzający związek czynników środowiskowych z poziomem mojej inteligencji. To naprawdę inspirujące odkrycie.
W książce „Co się kryje w naszych genach?” autorka Ewa Bartnik wspomniała o badaniach PISA przeprowadzanych co trzy lata przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wśród piętnastolatków z całego świata. Celem tych badań było ocenienie umiejętności rozumowania i poziomu wiedzy szkolnej uczniów. Ponadto, nastolatkowie wypełniali dodatkowe kwestionariusze dotyczące swojego stylu życia, rodziny i codziennego harmonogramu.
Okazało się, że dobry wynik w tym teście był związany z dwoma czynnikami, które, jak już wspomniałam, wydawały się być całkowicie związane z moim dzieciństwem. Były nimi po pierwsze wykształcenia matek nastolatków oraz obecność dużej ilości książek w domu. Co jeszcze bardziej mnie zaintrygowało, to fakt, że wykształcenie ojca nastolatków nie miało znacznego wpływu na te wyniki.
Bez wątpliwości, otoczenie, w jakim dorastamy, ma ogromne znaczenie. Niemniej jednak, nie zmienia to faktu, że nasze najbliższe osoby, zarówno ojciec, jak i matka, mają niemal równy wkład w naszą przyszłość. Osobiście pamiętam te chwile z dzieciństwa, gdy moja mama miała wielką szafę pełną różnych książek, głównie z zakresu psychologii i księgowości. Ale to zupełnie nie przeszkadzało mi w rozwoju miłości do książek, ciekawości i chęci odkrywania każdej z nich, jak również codziennego rytuału wybierania kolejnej książki o różnym kolorze okładki do czytania.
Tak cieszy mnie to, że dzięki tej książce odkryłam w sobie nie tylko te piękne wspomnienia ukrywające się w pamięci, ale także zdobyłam wiedzę na temat genów odpowiedzialnych za inteligencję. Gorąco polecam to każdemu, kto pragnie spojrzeć na świat z nowej perspektywy, a konkretnie z perspektywy genów, zgłębić tą fascynującą materię i odnaleźć swoją własną historię między wierszami książki.

Maciej Jańczuk
Za opinię o książce: "Pytania i odpowiedzi dla kandydatów na operatorów koparek, ładowarek i koparkoładowarek w pełnym zakresie uprawnień" / Paweł Sosiński
 
Nie daj się nabrać, książka o powyższym tytule idealnie nadaje się jako książka na wakacje. Pomimo ścisłego upakowania informacjami o maszynach roboczych stanowi lekki techniczny tekst, Harlequin wśród literatury technicznej. Autor w ciekawy sposób przekopuje się również przez tematy powiązane z maszynami roboczymi, jak zarządzanie maszyną, idee przyświecające przy projektowaniu czy kwestie pracy z zespołem ludzi. Eksploatując pozycję można wydobyć z niej odpowiedzi na nurtujące pytania: Jak uruchomić koparkę "na kable"? Jak zatrzymać koparkę, w której nie działają hamulce? Ile pełnych obrotów można wykonać przed odczepieniem się nadwozia?

II nagroda:

Kacper Grzesiuk
Za opinię o książce: "Tesla. Geniusz na skraju szaleństwa" / W. Bernarda Carlson
 
Nicola Tesla bez zastanowienia może być uznawany za jednego z najwybitniejszych wynalazców w dziejach. Śmiało możemy nazwać go jednym z ojców rewolucji elektrycznej, jaka dokonała się na przełomie XIX i XX wieku. Jak to więc jest, że w jednej osobie można zakląć geniusz, który podarował światu silnik prądu zmiennego, stworzył podwaliny pod komunikację radiową, a innymi nieukończonymi wynalazkami inspirował całe pokolenia przyszłych techników. A zarazem osobę, która przez 30 ostatnich lat swojego życia trwała w zapomnieniu, na krawędzi wypłacalności i załamania nerwowego? Jak to jest możliwe, że syn prawosławnego Popa, zaledwie w kilka lat po przybyciu do nowego świata, staje się tam najbardziej rozpoznawalnym naukowcem? A w końcu, jak wygląda styk wielkich odkryć z wielkim biznesem, czyli jak to jest być wynalazcą "z zawodu"? Ta książka będzie w stanie, możliwe, że jeśli nie znaleźć, to przybliżyć odpowiedź na te wszystkie pytania. Znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy historii, jak i psychologii, techniki oraz powieści sensacyjnych. Jednym zdaniem, dzięki niej możemy zrozumieć, jak geniusz może zawdzięczać tym samym cechom, tak samo sukces, jak i porażkę, oraz jak wiele my możemy zawdzięczać temu geniuszowi.

III nagroda:

Tyler Desvignes
Za opinię o książce: "The Manga Guide to Electricity" / Kazuhiro Fujitaki, Matsuda, Trend-Pro Co.
 
The "Manga Guide to Electricity" is a Japanese comic book with a double purpose of telling a cheerful story while also teaching the main character and readers about the science of electricity. The main character is the rambunctious Rereko, like the reader, is a student on the path to learning the basics in electrical analysis. However, in her case she is being sent to our world after failing a test. Her quest is joined by the human Earth tutor Hikaru who is an electronics professor by day, and throughout the book shows Rereko all the ropes while bonding with her at the same time. Considering I myself have FEE classes by my first hand account I'd say this book is much more entertaining than the usual electronics books which are rather dull.
The topics aren't presented in a complex increasing accessibility to even the non technologically inclined such as anyone interested in comic books. All the characters are rather humorous, especially Rereko's robot companion that always has funny quips at her expense yet this in no way detracts from the educational content, in fact makes it more memorable I would say. However I would prefer if it went into detail more about some early yet important topics like coulomb's law or non-linear elements, although what is there about other topics is well researched and carefully explained. My rating for this book is for sure a 9.5/10 as it can certainly be considered study material, I hope for a volume 2 soon.

Wyróżnienie:

Zuzanna
Za opinię o książce: "Trucizna, czyli jak pozbyć się wrogów po królewsku" / Eleanor Herman
 
Książka opisuje m.in. historie znanych osobistości, które padły (choć nie zawsze) ofiarą trucicieli, ale też ciekawie przedstawia historię trucizn stosowanych nie tylko w celach pozbycia się swoich wrogów. Okazuje się bowiem, że stosowanie przez kobiety kosmetyków na bazie ołowiu, czy leczenie różnych dolegliwości specyfikami zawierającymi rtęć, było na porządku dziennym na królewskich dworach. Autorka opisuje także trudny obecnie do wyobrażenia brak higieny panujący w pałacach i wspomina o przedziwnych metodach stosowanych w celu ochrony przed trucizną. Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem i porusza niezwykle ciekawe i nie zawsze znane aspekty życia w XVI-XVIII w. Jest to pozycja zdecydowanie warta uwagi i godna polecenia.

209 wyświetleń