Data dodania: 2023-12-06
Książka na grudzień
Z okazji Mikołajek i aby jeszcze bardziej poczuć atmosferę zbliżających się świąt, prezentujemy zestawienie polecanych lektur na grudzień. W tej zimowej aurze serdecznie zachęcamy czytelników do sięgnięcia po wybrane przez pracowników Biblioteki PG tytuły.
"Książka na…" to wspólna akcja Biblioteki PG oraz Działu Promocji PG, w ramach której poszczególne czytelnie polecają kilka wyjątkowych lektur – książek wybitnie ciekawych, często wypożyczanych bądź gorących nowości. Każda z nich dostępna jest w Bibliotece PG. Lokalizację oraz dostępność każdego z egzemplarzy możesz sprawdzić, klikając w okładkę książki.
Wypożyczalnia poleca:
Praca bez sensu. Teoria (2020)
David Graeber
Książka roku 2018 "Financial Timesa" i "Timesa".
Na pytanie: "Czy Twoja praca daje światu coś sensownego?" 37% Brytyjczyków i 40% Holendrów odpowiada, że za istnieniem ich zajęcia nie przemawia nic. Czy myślisz, że twoja praca ma znaczenie? Jeśli uważasz, że nie, to prawdopodobnie masz rację – i należysz do coraz większego grona osób wykonujących zawody, które nie mają żadnego sensu.
Antropolog David Graeber w swojej najnowszej książce zgłębia zjawisko prac bez sensu i zastanawia się, co to mówi o dzisiejszym systemie społeczno-gospodarczym.
Sekcja Historyczna poleca:
Czasopisma studenckie w Polsce (1971-1976) (1977)
red. A. K. Waśkiewicz
Książka przeznaczona dla czytelnika zainteresowanego historią prasy studenckiej w Polsce. Zamieszczono w niej artykuły dotyczące prasy studentów z: Bydgoszczy, Torunia, Gdańska, Katowic, Kielc, Krakowa, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Opola, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy, Wrocławia i Zielonej Góry. Zawarte są tu artykuły o najważniejszych czasopismach z lat 1971-1976 oraz o dziennikarzach-studentach.
Na temat prasy gdańskiej napisał znany poeta Władysław Zawistowski. Dzięki lekturze artykułu można sobie przypomnieć historię: "Dziennika Akademickiego" – dodatku do "Dziennika Bałtyckiego", pisma Studentów Wyższej Szkoły Morskiej w Gdańsku "Eskulap", Serwisu Informacyjnego PG "KLUKA" – biuletynu UP ZSP PG, Biuletynu Informacyjnego "STER" WSM w Gdyni, "PŁASZCZYZNY" – gazety PWSSP w Gdańsku wydanej w formie puszki konserwy rybnej, jak przystało na uczelnię artystyczną.
W książce opisane są też inne periodyki, które ukazywały się dłużej lub krócej, m.in.: "Głos Studencki" – dodatek do "Wieczoru Wybrzeża", "Kurier Jesienny" Klubu Studentów Wybrzeża ŻAK oraz "Literraria" oddziału gdańskiego "STUDENTA", gdzie publikowali głównie studenci UG.
Publikacja stanowi cenne omówienie zagadnienia dawnej prasy studenckiej, umożliwiając refleksję nad stanem jej współczesnego odpowiednika.
Z publikacji można skorzystać na miejscu w Sekcji Historycznej BPG.
Filia na Wydziale Architektury poleca:
Życie w średniowiecznym mieście (2018)
Frances Gies, Joseph Gies
To kolejna część wspaniałej trylogii, stanowiącej lekturę obowiązkową dla miłośników historii oraz każdego wielbiciela twórczości George’a R. R. Martina.
Zanurz się w świat średniowiecznego miasta i poznaj jego życie od podszewki. Razem z dwojgiem cenionych historyków zwiedzisz teatr, kościół i szkołę, zrobisz zakupy na rynku i pójdziesz do lekarza. Zawitasz w domu mieszczanina i poznasz jego żonę. Zostaniesz zaproszony na ślub i pogrzeb.
Co ludzie robili w budynku pod szyldem z jednorożcem? Jak lekarze traktowali swoich pacjentów? Czym zajmowali się średniowieczni studenci? Jak działały sądy?
Frances i Joseph Gies znowu udowadniają, że średniowiecze to fascynująca epoka!
Filia na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki poleca:
Wybrane zagadnienia prognozowania produkcji energii elektrycznej z wykorzystaniem odnawialnych nośników energii (2023)
Dariusz Baczyński, Mirosław Parol, Paweł Piotrowski
Monografia dotyczy zagadnienia prognozowania w elektroenergetyce. Tematyka ta jest istotna zarówno z technicznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia. Opracowanie zawiera opis wybranych zagadnień dotyczących prognozowania produkcji energii elektrycznej w OZE, łącznie z przedstawieniem i analizą przykładowych prognoz w tym zakresie. Zakres tematyczny obejmuje różne technologie wytwarzania energii w OZE, jak również różne horyzonty prognostyczne. Horyzont krótkoterminowy dotyczy różnych nośników energii (wiatru, słońca i wody), zaś horyzont średnioterminowy i długoterminowy potencjału energetycznego z OZE. Wydaje się, że monografia ta może mieć duże znaczenie, zarówno poznawcze, jak i praktyczne.
Filia na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki poleca:
Elementy robotyki dla początkujących (2022)
Mordechai Ben-Ari, Francesco Mondada
Robotyka jest bardzo ciekawą dziedziną inżynierii o ogromnym znaczeniu praktycznym. Wymaga znajomości kilku dyscyplin wiedzy, takich jak algorytmika, matematyka czy mechanika. Równocześnie roboty oddziałują na wyobraźnię i są przedmiotem zainteresowania uczniów na każdym poziomie edukacji, od przedszkolnego po uniwersytecki. O ile jednak początkowe zapoznawanie się z robotami polega głównie na zabawie i eksperymentach, o tyle poważniejsze studiowanie robotyki oznacza konieczność przyswojenia złożonych zagadnień, takich jak algorytmy robotyczne.
W tej książce gruntownie wyjaśniono reguły robotyki, pokazano także, w jaki sposób przechodzi się od teoretycznych algorytmów do działania rzeczywistego robota. Znajdziemy tutaj przegląd różnego rodzaju robotów, jak również tworzących je podzespołów, jednak najważniejszą częścią publikacji jest omówienie algorytmów robotycznych - od odometrii i sterowania ze sprzężeniem zwrotnym po przetwarzanie obrazów i uczenie maszynowe. Poszczególne algorytmy zostały przedstawione za pomocą pseudokodu, co pozwoli na ich implementację w różnych językach programowania. Mogą zostać użyte w większości robotów edukacyjnych wyposażonych w dwusilnikowy napęd różnicowy, czujniki zbliżeniowe i moduł wyświetlania wyników użytkownikowi. Zawarty tu materiał pozwoli się dobrze przygotować do zaawansowanych studiów robotyki.
W książce między innymi:
- roboty i ich zastosowanie
- czujniki i zachowanie reaktywne robota
- ruch robota i sterowanie nim
- nawigacja robota mobilnego: omijanie przeszkód i wykorzystywanie map
- zastosowanie sieci neuronowych i uczenia maszynowego w robotach
- robotyka roju i kinematyka manipulatora robotycznego
Filia na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska poleca:
Historia naturalna przyszłości. Co prawa przyrody mówią o losie człowieka (2023)
Rob Dunn
Kiedy wyobrażamy sobie przyszłość, wydaje się nam, że będziemy otoczeni technologicznym ekosystemem – robotami, maszynami, wirtualną rzeczywistością, jakąś formą sztucznej inteligencji. A tymczasem… nie ma granicy między nami a naturą. Jesteśmy tak samo dzicy jak zawsze – dotyczy to zarówno naszych ciał, jak i naszych umysłów. Jesteśmy zrodzeni z natury.
I w tym tkwi nasza nadzieja.
Autor "Historii naturalnej przyszłości" ostrzega przed konsekwencjami działań wbrew prawom natury i zachęca do całkowitej zmiany naszego sposobu myślenia. Nie jesteśmy skazani na wymarcie. Musimy tylko przyznać, że człowiek to zaledwie jeden z wielu gatunków, i zacząć doceniać resztę życia na Ziemi, a także wiedzę, która płynie ze zrozumienia tego życia.
Regionalna Biblioteka Nanotechnologii (filia Biblioteki PG na WCh i WFTiMS) poleca:
17 równań, które zmieniły świat (2013)
Ian Stewart
Równania to siła życiowa matematyki i nauk ścisłych. Bez nich nie moglibyśmy poznawać świata, który nas otacza. Równania to modele tego, co obserwujemy w świecie, a ich potęga wynika z faktu, że pozwalają nam nie tylko zrozumieć, ale i kształtować rzeczywistość. "17 równań, które zmieniły świat" Iana Stewarta to historia rozwoju ludzkości opowiedziana za pomocą siedemnastu równań. Każdy z wybranych przez autora wzorów wyznacza punkt zwrotny w historii ludzkości, chociaż ich zapisywaniu nie towarzyszył odgłos gromu ani też nic nie zmieniało się w mgnieniu oka. Który z piętnastowiecznych uczonych śmiałby przypuszczać, że pewna kłopotliwa i niemająca prawa istnieć liczba, wynikła wyłącznie z rozwiązywania standardowych problemów algebraicznych, okaże się nierozerwalnie związana z zadziwiającym światem kwantów? Tym bardziej nikt nie mógł się spodziewać, że jej odkrycie przyczyni się do skonstruowania urządzeń, które w cudowny sposób będą rozwiązywać miliony problemów algebraicznych w ciągu sekundy i pozwolą się nam komunikować bez chwili opóźnienia z ludźmi po drugiej stronie globu. Co powiedziałby Fourier, gdyby usłyszał, że jego nowatorska metoda badania rozkładu temperatury pozwoli w przyszłości konstruować urządzenia nie większe od talii kart, zdolne odwzorowywać w najdrobniejszych szczegółach kolorowe obrazy? Inne równania zmusiły nas do szukania odpowiedzi na trudne pytania dotyczące otaczającego nas świata i miejsca, jakie w nim zajmujemy. Jednym z takich zagadnień była kwestia pomiarów kwantowych, okraszona dramatem nieszczęsnego kota Schrödingera. Z kolei druga zasada termodynamiki porusza niewygodną sprawę nieporządku w układzie i kierunku przepływu czasu. Istnieje (podobno) jedno nadrzędne równanie, za które wszyscy fizycy i kosmolodzy daliby się pokroić. To tak zwana wielka teoria wszystkiego. Jednak dopóki nie uda się jej sformułować, całą wiedzę na temat świata będziemy czerpać z równań. Dlatego powinniśmy nauczyć się je rozumieć i doceniać. Równania zmieniały świat i zapewne zrobią to jeszcze nie raz.
Ian Stewart to geniusz prostego tłumaczenia. Matematyka nie może być już bardziej rozrywkowa!
"New Scientist"
Stewart w godny podziwu sposób przedstawia zniewalające piękno matematycznych i fizycznych idei, pozwalając czytelnikom doświadczyć przyjemności ich rozważania. Pisze z niezwykłą klarownością i precyzją.
"Los Angeles Times"
Ian Stewart – profesor matematyki na Uniwersytecie Warwick i członek The Royal Society. Prowadzi badania naukowe, a także jest znanym na całym świecie autorem książek popularyzujących matematykę. Spośród jego licznych książek na język polski przetłumaczono m.in.: "Wytwory rzeczywistości", "Oswajanie nieskończoności", "Histerie matematyczne", "Listy do młodego matematyka", "Krowy w labiryncie", "Jak pokroić tort i inne zagadki matematyczne", "Dlaczego prawda jest piękna" i "Stąd do nieskończoności", a także trzy tomy "Nauki Świata Dysku", napisane wspólnie z Terrym Pratchettem i Jackiem Cohenem.
Filia na Wydziale Zarządzania i Ekonomii poleca:
Ekipa do naprawy świata. Jak dziesięć milionów gatunków staje na głowie, by uratować ci tyłek (2022)
Anne Sverdrup-Thygeson
Po przeczytaniu tej książki dowiesz się, jak wiele gatunków zwierząt i bakterii bezustannie sprząta bałagan, który tworzy nasz wygodny styl życia, a podobna ich ilość zapewnia nam dostęp do czystej wody, powietrza i wszystkich innych, niezbędnych do życia zasobów naturalnych. Dowiesz się także, które leki powstały dzięki wykorzystaniu substancji naturalnych oraz jak ważne jest przetrwanie każdego z tych gatunków dla prawidłowego funkcjonowania światowego ekosystemu.