Książka na styczeń | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-01-03

Książka na styczeń

książki ustawione na drabinie w kształcie choinki

W nowym roku pracownicy Biblioteki PG powracają z listą polecanych lektur z naszego księgozbioru. Zachęcamy czytelników do zapoznania się z rekomendowanymi tytułami oraz do wypożyczania!

"Książka na…" to wspólna akcja Biblioteki PG oraz Działu Promocji PG, w ramach której poszczególne czytelnie polecają kilka wyjątkowych lektur – książek wybitnie ciekawych, często wypożyczanych bądź gorących nowości. Każda z nich dostępna jest w Bibliotece PG. Lokalizację oraz dostępność każdego z egzemplarzy możesz sprawdzić, klikając w okładkę książki.

Wypożyczalnia poleca:

Ucieczka od bezradności (2021)

Tomasz Stawiszyński

 

Czego obawia się współczesna kultura? Jakie tematy wypiera? I jak możemy poradzić sobie w świecie, w którym nie ma miejsca na bezradność?
 
Tomasz Stawiszyński nie boi się ani trudnych tematów, ani myślenia przewrotnego, idącego w poprzek utartych schematów. Z zacięciem badacza odrzucającego łatwe i oczywiste rozwiązania bierze na warsztat wszystko to, co w kulturze wyparte, czego się boimy, o czym wolimy zapomnieć, a co – paradoksalnie – jest nieodłączną częścią ludzkiej egzystencji.
 
Śmierć, żałoba, smutek, bo o nich między innymi mowa, to tematy, od których społeczeństwo późnego kapitalizmu odwraca wzrok. Stara się je ukryć, zdeprecjonować, sprowadzić do patologii wymagającej farmakologicznej albo terapeutycznej interwencji. W zamian oferuje nam iluzję wspólnoty zbudowanej w bańce social mediów, opartej na ideologiach wzmagających plemienną lojalność albo nowych mitach, które niebezpiecznie zaczynają przypominać teorie spiskowe.
 
Dlaczego wciąż uciekamy przed bezradnością? Przed tym, że przemijamy, starzejemy się i nieustannie tracimy to, co pragniemy zachować? Czy kiedykolwiek uda nam się zatrzymać i czy może pomóc w tym modny ostatnio transhumanizm? Nowa monograficzna książka Tomasza Stawiszyńskiego – filozofa, eseisty, dziennikarza – w błyskotliwy sposób próbuje zmierzyć się z tymi pytaniami i umieszcza je w kontekście zbudowanym zarówno przez ważne teksty współczesnej humanistyki, jak i kulturę popularną.
 
Obowiązkowa lektura dla wszystkich, którym nie wystarczają proste odpowiedzi na trudne pytania.

Sekcja Historyczna poleca:

Pierwsza wojna światowa na Bałtyku (1979)

Edmund Kosiarz

 

Książka przeznaczona dla czytelnika zainteresowanego historią morską na Bałtyku podczas pierwszej wojny światowej i wojny domowej w Rosji – w latach 1914-1919. Autor – znawca dziejów Polskiej Marynarki Handlowej i Wojennej – przedstawił opisy wielu bitew i potyczek, akcji licznych walk desantowych i przeciwdesantowych, usuwania min, działań okrętów nawodnych i podwodnych na akwenie Morza Bałtyckiego, blokad morskich. Temat pracy sprzed prawie 110 lat wiąże się wieloma powiązaniami z problematyką drugiej wojny światowej, między innymi z obroną polskiego wybrzeża w 1939 roku. Jak zauważył autor – znawca tematyki walk na morzu – bez gruntownego poznania przebiegu wojny na Morzu Bałtyckim w latach 1914-1919 znacznie trudniej zrozumieć jest przebieg walk na morzu podczas II wojny światowej i w pierwszym dwudziestoleciu do początku lat 70. XX wieku. Na pewno "jednym tchem" tej obszernej publikacji się nie przeczyta, trzeba ją smakować powoli i czytać całość lub wybrane fragmenty. Książka jest bogato ilustrowana mającymi swój urok, czarno-białymi fotografiami.

Filia na Wydziale Architektury poleca:

Sztuka po 1900 roku. Modernizm, antymodernizm, postmodernizm (2023)

Foster H. Krauss R. Bois Y, Buchloh B, Joselit D.

 

Bezprecedensowa próba ujęcia globalnej sztuki XX i początku XXI wieku. Wybitni badacze wizualności i historyczki sztuki skrupulatnie omawiają następujące po sobie lata, przybliżając najważniejsze wydarzenia – tak artystyczne, jak i polityczne – całego stulecia.
 
Zespół pięciorga autorów omawia nie tylko sztukę, ale równolegle prowadzi tak samo istotny wywód na temat sposobu jej opisu i konceptualizacji. Dlatego też przełomom artystycznym towarzyszą w książce przełomy w szeroko pojętej humanistyce – od teorii krytycznej i renesans marksizmu lat 70., poprzez strukturalizm i poststrukturalizm, aż do feminizmu, studiów queer i teorii postkolonialnej. Sztuka jest dla autorów nierozerwalnie związana ze szczegółowo tutaj zarysowanym kontekstem społecznym i politycznym. Z tego też powodu publikacja cechuje się odważnym, obrazoburczym charakterem – autorzy przepisują bowiem dobrze znane historie, pokazując, jak radykalnie zmieniła się dziś perspektywa, z której patrzy się na sztukę poprzednich dekad. Autotematyczna refleksja nad sposobem uprawiania historii sztuki przekłada się na stałą aktualność książki, która nienachalnie, lecz stanowczo kreśli obraz współczesności i jej rozmaitych wyzwań.

Filia na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki poleca:

Świat na rozdrożu (2013)

Marcin Popkiewicz

 

"Dlaczego mimo rozkwitu technologii pracujemy ciężej i dłużej?
Czemu nasze miasta są coraz brudniejsze i bardziej zatłoczone?
Dlaczego jedzenie smakuje jak zmiksowany papier, pachnie tak samo i jest coraz droższe?"
 
Stoimy właśnie w obliczu niestabilności, a nawet możliwości załamania się światowej gospodarki i opartego na wzroście wykładniczym i długu globalnego systemu finansowego. Problemy gospodarki, energii i środowiska są tak silnie ze sobą powiązane, że nie powinny, a nawet nie mogą być rozwiązywane w oderwaniu od siebie.
 
O tym jest ta książka – przedstawia wiele aspektów naszej rzeczywistości i składa je w spójną całość. Po przeczytaniu Świata na rozdrożu zrozumiesz powiązania między odległymi dziedzinami. Dowiesz się, jak wielkie zmiany nas czekają i dlaczego świat już wkrótce będzie wyglądał zupełnie inaczej niż dzisiaj… Sposób w jaki żyjemy i jakie wartości wyznajemy, zmieni się w najbliższych dekadach nie do poznania, a czy na lepsze, czy na gorsze, zdecydują o tym decyzje, które podejmiemy (lub nie podejmiemy) w najbliższych latach.
 
Jeśli należysz do osób, które chcą zrozumieć świat, świadomie go kształtować i przygotować się na zbliżające się zmiany, to czeka cię fascynująca lektura. To największa opowieść naszych czasów. A może nawet całej historii ludzkości.
 
Przyjdź do Biblioteki – pożycz – przeczytaj – zmień Świat na lepsze!

Filia na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki poleca:

Uczenie maszynowe. Elementy matematyki w analizie danych (2023)

Leszek Albrzykowski

 

Uczenie maszynowe (ML) i sztuczna inteligencja (AI). Obok komputerów kwantowych to dwa główne, gorące tematy we współczesnej informatyce. Oba nieco tajemnicze, futurystyczne i przede wszystkim wymagające posiadania dość sporej wiedzy i umiejętności matematycznych. Stąd podręczniki akademickie poświęcone sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowemu zwykle są grube, ciężkie i naszpikowane detalami. Niesprzyjające szybkiej nauce i w rzeczywistości wcale nie takie… podręczne.
 
Inaczej jest z tą niewielkich rozmiarów książką. Jej autor przedstawia tematy związane z AI i ML z naciskiem na matematykę, tłumaczy jednak wszystko krok po kroku - tak by czytelnikom było łatwiej je zrozumieć. Zagadnienia matematyczne są tu objaśniane o tyle, o ile jest to konieczne dla opanowania konkretnych treści z zakresu uczenia maszynowego.
 
Znajdziesz tu omówienie takich kluczowych zagadnień jak:

  • wnioskowanie bayesowskie
  • modele liniowe
  • zmienne informatywne i entropia informacji
  • ocena wpływu cech na model
  • detekcja anomalii
  • ocena modelu

Filia na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska poleca:

Wojna o metale rzadkie. Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej (2019)

Guillaume Pitron

 

Transformacja energetyczna, rewolucja cyfrowa, przemiana ekologiczna... Politycy, media, przemysłowcy zgodnie obiecują nam nowy świat, nareszcie wyzwolony od ropy, zanieczyszczeń, niedostatków czy konfliktów zbrojnych. Ta książka, będąca owocem sześcioletniego dochodzenia prowadzonego w dwunastu krajach, pokazuje nam, że wcale tak się nie stanie! Odchodząc od paliw kopalnych, tak naprawdę pogrążamy się w nowym uzależnieniu – od metali rzadkich. Grafit, kobalt, ind, platynowce, wolfram, ziemie rzadkie to zasoby, które stały się niezbędne dla rozwoju nowego społeczeństwa: ekologicznego (samochody elektryczne, panele słoneczne) i scyfryzowanego (smartfony, komputery, tablety i inne nieodłączne od naszej codzienności urządzenia). Tymczasem koszty środowiskowe, gospodarcze i geopolityczne tej zależności będą jeszcze większe niż te, które nasze przemysłowe społeczeństwo obecnie płaci. Nawiązując do tego wszystkiego, niniejsza książka jest kontropowieścią o transformacji energetycznej – przedstawiającą tajne dzieje wiele obiecującej technologicznej odysei, a także kulisy ambitnych, bezinteresownych poszukiwań, przynoszących jak dotąd zagrożenia równie kolosalne, co problemy, które miały za zadanie rozwiązać.

Filia na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa (dawna Filia Mech.) poleca:

Świątynia w kosmicznej wiosce. Bezpieczeństwo przyszłych pokoleń w erze sztucznej inteligencji (2021)

Zdzisław Brodecki

 

Książka ta zabiera nas w podróż do cyfrowego świata (w którym bezpieczeństwo zależy od skomplikowanych szyfrów tworzonych przez genialnych matematyków) i do świata sztucznej inteligencji (w którym bezpieczeństwo jest coraz częściej zależne od inteligencji maszyn). Wszystkich intrygują tezy i hipotezy przygotowujące nas do życia w erze cywilizacji kosmicznej. Jak je opisać w języku zrozumiałym nie tylko w gronie przedstawicieli nauk ścisłych, ale i humanistów? Aby tego dokonać, trzeba opanować umiejętność dostrzegania "złotej proporcji" w matematycznych wzorach i w sztuce.
 
Świątynia w kosmicznej wiosce – to tytuł, który zobowiązuje do koncentracji nie tyle na prawie (rozważaniach w kategoriach de lege lata), co na polityce prawa (rozumowaniu w kategoriach de lege ferenda). Ponieważ w okresie przedwiośnia cywilizacji kosmicznej dostrzec można walkę "politycznej powinności" (siły prawa) z "polityczną przemocą" (prawem siły), przeto temu przeciwieństwu warto podporządkować myśli o strategii rozwoju prawa kosmicznego.

Regionalna Biblioteka Nanotechnologii (filia Biblioteki PG na WCh i WFTiMS) poleca:

Na lewo od Oriona. Przewodnik dla amatorów nocnego nieba (2023)

Guy Consolmagno, Dan M. Davis

 

Amatorski teleskop to cudowne narzędzie zbliżające nas do niesamowitego świata kosmosu. Często jednak jest tak, że użyjemy go raz lub dwa, żeby popatrzeć na Księżyc. Potem tylko zbiera kurz. I nie chodzi o to, że nie jesteśmy zainteresowani dalszą obserwacją. Każdej nocy gołym okiem można zobaczyć tysiące gwiazd, na których patrzenie małym teleskopem jest zwyczajnie nudne. Najbardziej interesujące będą zapewne obiekty, których nie zobaczysz gołym okiem, ale gdy użyjesz, chociażby podstawowego sprzętu do obserwacji, Twoim oczom ukażą się nieosiągalne gwiazdy podwójne, mgławice i gromady.
 
Jak jednak je odnaleźć? Skąd wiedzieć, czego mamy szukać?
Jeśli kiedykolwiek zadałeś sobie te pytanie – ta książka jest dla Ciebie. To zrozumiały przewodnik po nocnym niebie dla osób zafascynowanych Wszechświatem, ale błądzących wśród tysięcy jasnych plamek.
 
Z książki tej dowiesz się m.in:

  • jak działa podstawowy teleskop i na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu i akcesoriów
  • w której fazie księżyca najlepiej obserwować jego powierzchnię
  • w którym miesiącu najlepiej obserwować Mgławicę Oriona
  • jak na mapie nieba odnaleźć planetę, która Cię interesuje danej nocy

"Na lewo od Oriona" zawiera listę najciekawszych obiektów do obserwacji za pomocą małego teleskopu, ułożoną według miesięcy, w których są one najlepiej widoczne, oraz ich lokalizacji.

131 wyświetleń