Książka na luty | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-02-01

Książka na luty

kanapa, fotel oraz pufa, na której ustawiono książki i albumy

W najnowszym zestawieniu polecanych lektur z księgozbioru Biblioteki PG, prezentujemy czytelnikom historyczny i obecny wizerunek Politechniki Gdańskiej. Zebrane publikacje ukazują zmieniającą się na przestrzeni lat Uczelnię oraz związaną z nią społeczność akademicką.

Zachęcamy do zapoznania się z rekomendowanymi tytułami, których tematyka nawiązuje do jubileuszu 120-lecia istnienia Politechniki Gdańskiej. Sesja zdjęciowa lutowej odsłony "Książki miesiąca" miała miejsce w nowej strefie studenckiej (parter budynku Hydromechaniki), gdzie odbyła się inauguracja obchodów jubileuszu.

Wypożyczalnia poleca:

Akademicki chór Politechniki Gdańskiej 1965-2015 (2015)

red. Tomasz Stecewicz, Agnieszka Suchocka

 

Album dokumentujący początki i rozwój chóru akademickiego. Unikatowe fotografie ilustrują wydarzenia ważne nie tylko dla Politechniki Gdańskiej, ale często także wpisujące się w historię całego kraju. Ukazują wszechstronne zainteresowania studentów, a często także uroki życia studenckiego na przestrzeni 50 lat od 1965 do 2015 roku.

Sekcja Historyczna poleca:

Rektorzy i prorektorzy Politechniki Gdańskiej w latach 1904-2014 (2014)

red. Bolesław Mazurkiewicz

 

W książce zawarto po raz pierwszy szczegółowe biogramy rektorów i prorektorów Politechniki Gdańskiej do 1945 roku oraz polskiej Uczelni po 1945 roku; dotyczą one: pracy zawodowej, tematyki badań naukowych i publikacji, pełnionych funkcji na Uczelni i poza Politechniką Gdańską.
 
Są tu informacje o udziale w Komitetach i organizacjach naukowych oraz najważniejszych odznaczeniach i wyróżnieniach. Zostało opracowanych 86 biogramów osób wraz z fotografiami, a także kilka zdjęć z rożnych lat z Uczelni i jubileuszowy medal pamiątkowy Politechniki Gdańskiej.
 
Wielu rektorów i prorektorów Politechniki Gdańskiej mimo trudnych kart w złożonej historii Gdańska i Uczelni, zasłużyło się Politechnice oraz miastu - ich dokonania naukowe, zawodowe czy niektóre publikacje były i wciąż są wykorzystywane, cenione przez osoby zajmujące się nauką, nie tylko spośród grona pracowników PG, ale również spoza Uczelni.

Filia na Wydziale Architektury poleca:

Architektura zespołu Politechniki Gdańskiej 1904-2018 (2019)

Jakub Szczepański

 

"Dzieje gdańskiej uczelni są ważnym elementem politycznej historii Gdańska, a jej budynki i układ przestrzenny są dokumentami przemian architektury w XX wieku. Niezależnie od będącej przedmiotem dyskusji ciągłości lub nieciągłości dziejów uczelni jako instytucji prowadzącej badania naukowe i kształcącej studentów, jej architektura stanowi jednolitą całość. Zespół położony u wylotu malowniczej doliny, okolonej zielonymi wzgórzami, tworzą obiekty reprezentujące najważniejsze stylistyki architektoniczne ubiegłego stulecia."
 
O autorze: Profesor Jakub Szczepański jest architektem, historykiem architektury, konserwatorem zabytków oraz nauczycielem akademickim. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej oraz autorem wielu książek, w tym pozycji dotyczących Politechniki Gdańskiej.

Filia na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki poleca:

Absolwenci Politechniki Gdańskiej i ich osiągnięcia w dziedzinie elektrotechniki i elektroniki (2020)

Szczepan Gapiński

 

Główną część albumu otwierają teksty krótko opisujące historię Wydziału Elektrotechniki i Automatyki oraz Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, a także słowa dziekanów obu wydziałów. Album prezentuje elektrotechników i automatyków, elektroników, inżynierów telekomunikacji i informatyki, ludzi świata nauki i gospodarki, którzy swoją wiedzą, umiejętnościami, intelektem, a w szczególności wytężoną pracą przyczynili się do osiągnięcia przez oba wydziały znaczącej pozycji zarówno na uczelni, jak i poza nią, w regionalnym, krajowym i światowym otoczeniu gospodarczym.
 
Grono wybitnych postaci otwierają profesorowie pionierzy, znakomici uczeni i praktycy o niekwestionowanym dorobku naukowym, cieszący się szacunkiem i poważaniem, pochodzący z różnych środowisk naukowych i zawodowych. To oni – przybyli do Gdańska w 1945 roku lub w pierwszych powojennych latach – byli tymi, którzy organizowali i kształtowali uczelnię, zapewniali jej należyty poziom naukowy oraz możliwość dynamicznego rozwoju.
 
Kolejne postaci to profesorowie, którzy wnieśli znaczący wkład w rozwój zarówno nauki, jaki i opisywanych tu gałęzi gospodarki, osoby związane z naszą Alma Mater, uczelniami zagranicznymi, uznanymi firmami krajowymi i międzynarodowymi. Ich sukces, mierzony dokonaniami naukowymi i technologicznymi, służącymi nauce, gospodarce i społeczeństwu, nagradzano krajowymi bądź zagranicznymi laurami naukowymi, doktoratami honoris causa prestiżowych uczelni, członkostwem w europejskich i światowych towarzystwach naukowych, wyróżnieniami tych organizacji oraz najwyższymi polskimi odznaczeniami państwowymi i resortowymi.

Filia na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki poleca:

Księga Jubileuszowa XL-lecia Wydziału Elektroniki Politechniki Gdańskiej 1952-1992. T. 1 (1992)

red. Marianna Sankiewicz

 

Niniejsza Księga została wydana z okazji Jubileuszu XL-lecia Wydziału Elektroniki. Jej celem jest przedstawienie historii rozwoju Wydziału, ukazanie jego wcześniejszego i obecnego dorobku oraz podsumowanie osiągnięć. Na treść księgi składają się dwa tomy. Pierwszy zawiera historię Wydziału, którego zawiązki powstały w roku 1945 w ramach Wydziału Elektrycznego, pokazaną na tle zarysu historii Politechniki Gdańskiej. Podaje skład osobowy władz akademickich Wydziału w kolejnych kadencjach. Przedstawia dzieje rozwoju poszczególnych katedr i zakładów, a także instytutów od ich powstania aż po rok 1991, wraz z wykazami pracowników. Informuje o rozwoju kadry z wyszczególnieniem uzyskanych doktoratów i habilitacji. Prezentuje krótkie noty biograficzne szeregu pracowników, którzy odeszli. Zawiera pełny wykaz absolwentów Wydziału oraz wykaz nazwisk obejmujący dawnych i obecnych jego pracowników.

Filia na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska poleca:

Księga jubileuszowa. 65 lat Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG. Lata 2005-2010 (2010)

red. Jerzy M. Sawicki

 

Księga jubileuszowa, obejmująca lata 2005-2010, zawiera informacje dotyczące działalności dydaktycznej, naukowo-badawczej, naukowo-inżynierskiej i organizacyjnej Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej.

Filia na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa (dawna Filia Mech.) poleca:

Absolwenci Politechniki Gdańskiej i ich osiągnięcia w dziedzinie mechaniki i okrętownictwa (2020)

Szczepan Gapiński

 

Publikacja jest trzecią częścią cyklu "Absolwenci Politechniki Gdańskiej" poświęconą Wydziałowi Mechanicznemu oraz Wydziałowi Oceanotechniki i Okrętownictwa. Jest to książka o sukcesie. Sukcesie inżynierów mechaników i okrętowców – zarówno tych pracujących naukowo na uczelni, jak i poza jej murami. Wymienienie wszystkich wybitnych postaci reprezentujących obie dziedziny nauki w jednej publikacji nie jest możliwe, dlatego konieczny był redakcyjny wybór. Mimo to widać, że sukcesy absolwentów są jednocześnie sukcesami Politechniki Gdańskiej, która od lat lokuje się na czołowych miejscach rankingów polskich uczelni.
 
Album otwierają krótkie historie Wydziału Mechanicznego oraz Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, od roku 1945 do chwili obecnej. Zasadnicza jego część została poświęcona prezentacji mechaników i okrętowców – profesorom pionierom, profesorom związanym z uczelnią oraz absolwentom, którzy pracują poza murami uczelni. Dodatkowo w albumie zaprezentowane są znaczące firmy z obu branż gospodarki oraz medale pamiątkowe bite w zakładach czy ośrodkach związanych z branżą.
 
Bogato ilustrowany album to satysfakcjonująca lektura, która stanowi uhonorowanie dokonań absolwentów Politechniki Gdańskiej.

Regionalna Biblioteka Nanotechnologii (filia Biblioteki PG na WCh i WFTiMS) poleca:

Wydział Chemiczny wczoraj i dziś (2023)

teksty: Agnieszka Szuta, Łukasz Katlewicz, Tomasz Laskowski

 

Wydawcą książki, która ukazała się w 2023 roku, jest Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej. Na pięknie zilustrowanych stronach zawarte zostały informacje o historii wydziału i jego rozbudowie w latach siedemdziesiątych, zbiorach historycznych i aparaturze czy Władzach wydziału na przestrzeni lat.
 
W rozdziale poświęconym budynkom Wydziału Chemicznego zawarto bogato ilustrowane opisy jego poszczególnych gmachów. Unikatowe fotografie, plany i przekroje budynków ilustrują historię ważną nie tylko dla Wydziału Chemicznego, ale często też dla całej Politechniki Gdańskiej.
 
"Wydział Chemiczny należał do pierwszych wydziałów wzniesionej w szczerym polu uczelni, zyskując wyodrębnioną siedzibę. Czy ze względu na swoją istotność, czy z obawy przed niszczącą potęgą reakcji chemicznych? Wejścia strzeże ten, który zadaje najtrudniejsze pytania – Sfinks. Jest też sucha i gorąca jaszczurka, dyskutująca z mokrym i zimnym wężem, są symbole pierwiastków."

195 wyświetleń