Książka na kwiecień | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-04-03

Książka na kwiecień

stolik z książkami stojący w korytarzu pełnym obrazów

Kwiecień to przede wszystkim początek wiosny, ale także miesiąc, w którym obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia). Jest to więc idealny czas, aby poszukać nowych lektur i odkryć nieznanych autorów. Zapraszamy do przeglądania i wypożyczania książek z kwietniowego zestawienia, które przygotowali pracownicy Biblioteki PG w ramach cyklicznej akcji "Książka na…".

Wypożyczalnia poleca:

Ostre cięcie. Jak niszczono polską kolej (2019)

Karol Trammer

 

Wielkie reformy, miliardy z Unii na zrównoważony rozwój, rekordy prędkości pociągów i liczby pasażerów, a tymczasem polskimi kolejami w III RP wciąż jeździ mniej ludzi niż w PRL-u, a najnowszy tabor ma problem z osiągnięciem czasu przejazdów sprzed wojny. Co się stało, że jest tak dobrze, skoro jest tak źle?
 
To nie tylko efekt propagandy kolejnych ministrów, dyrektorów i prezesów spółek kolejowych, ale również skutek celowej polityki polskich rządów, niezależnie od opcji politycznej. Polscy decydenci - wbrew światowym trendom i eksperckiej wiedzy - przyjęli sobie za cel likwidację "nierentownej" infrastruktury, odbierając całym miastom i miasteczkom ich "okno na świat".
 
Czy zapaść polskiej kolei była niemożliwa do uniknięcia? Karol Trammer nie tylko opisuje kto i jak likwidował polską kolej, ale również wskazuje na polityczne mechanizmy, które sprawiły, że stała się możliwa ta piękna katastrofa polskiego kolejnictwa, a także całkiem naoczne katastrofy jak w Szczekocinach, na stacji Baby, czy w Korzybiu.

Sekcja Historyczna poleca:

Pierwsza dookoła świata (2008)

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz

 

Znana żeglarka, kapitan żeglugi wielkiej jachtowej, absolwentka Wydziału Budowy Okrętów staraniem władz Ostródy po 29 latach od 1. edycji wydała książkę.
 
Warszawianka po zakończeniu II wojny światowej zamieszkała z rodziną w Ostródzie. Tam rozpoczęła się jej przygoda żeglarska trwająca kilkadziesiąt lat. Na kilkuset stronach w 38 rozdziałach opisała swoje doświadczenia z rejsów na jachcie: "Swarożycu", potem jachcie "Szmaragd", a głównie na jachcie "Mazurek", na którym opłynęła jako pierwsza kobieta świat. Podróż trwała od marca 1976 r. do czerwca 1978 r. po zacumowaniu na Motławie.
 
Autorka opisała blaski i cienie samotnej żeglugi, wskazała cechy charakteru, jakie musi mieć żeglarz. W wywiadzie zawartym w tej książce trafnie podsumowała swoją żeglarską przygodę – na pytanie "Co Pani zawdzięcza żeglarstwu?" odpowiedziała: "Po pierwsze przekonanie, że człowiek może wszystko, że ja mogę bardzo wiele. Po drugie niesamowite otwarcie na świat". Wspomnienia Pani kapitan pokazują zmiany w żeglarstwie, technice – dziś istnieje GPS, komputer z połączeniem internetowym oraz łączność satelitarna, kiedyś natomiast do dyspozycji była klasyczna astronawigacja, papierowe mapy i "Gdynia Radio"…
 
Książka dostępna w Czytelni Sekcji Historycznej.

Filia na Wydziale Architektury poleca:

Absolwenci Politechniki Gdańskiej i ich osiągnięcia w dziedzinie architektury (2018)

Szczepan Gapiński

 

W albumie zaprezentowane są wybrane realizacje autorstwa kilkudziesięciu architektów i inżynierów budownictwa, wyłącznie absolwentów Politechniki Gdańskiej. Są to niebanalne projekty, które z jednej strony przyniosły splendor ich autorom, są wizytówką ich twórczości, ich sukcesem zawodowym, z drugiej zaś strony, przynoszą chlubę i zaszczyt uczelni, w której zdobywali i zgłębiali wiedzę z zakresu architektury i budownictwa – gdańskiej Alma Mater.
 
Większość z zaprezentowanych w albumie realizacji zdobyła liczne laury i wyróżnienia w krajowych i międzynarodowych konkursach, za wybitne osiągnięcia twórcze, nowatorskie rozwiązania inżynierskie, za najlepszą realizację.

Filia na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki poleca:

20 prostych projektów Raspberry Pi (2023)

Rui Santos, Sara Santos

 

20 prostych projektów Raspberry Pi to kolekcja projektów elektronicznych przeznaczonych dla osób początkujących, idealnie dobrana dla dzieci, rodziców, nauczycieli czy hobbystów, którzy chcą podnieść swoje umiejętności techniczne.
 
Książka krok po kroku uczy, jak realizować interaktywne projekty z wykorzystaniem Raspberry Pi – małego i niedrogiego komputera – takie jak np. cyfrowy zestaw perkusyjny, robot kontrolowany przez WiFi, gra Pong, alarm antywłamaniowy wysyłający powiadomienia e-mail, domowa kamera do monitoringu, detektor wycieku gazu, stacja pogodowa czy gadżety Internetu Rzeczy (IoT) sterujące elektroniką w całym domu. W trakcie lektury czytelnik pracuje z podstawowymi komponentami, takimi jak diody LED, ekrany LCD, kamery i czujniki oraz gry i zabawki. Książka uczy, jak skonfigurować własny serwer WWW, stworzyć pierwszą stronę internetową czy napisać prostą grę komputerową. Każdy projekt zawiera instrukcje krok po kroku, kolorowe zdjęcia i diagramy, a także kompletny kod, dzięki któremu czytelnik ożywi swoje projekty.

Filia na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki poleca:

The Manga Guide. Wszechświat (2018)

Kenji Ishikawa, Kiyoshi Kawabata

 

Siła mangi - jako środka komunikacji - jest ogromna. Widać wyraźnie, że jest czymś więcej niż tylko zbiorem słów. Mam nadzieję, że dzięki tej książce Czytelnicy odkryją nową perspektywę Wszechświata i zostaną zainspirowani do zgłębiania jego tajemnic.
Kiyoshi Kawabata
 
Dołącz do Kanna, Kanta, Yamane i Glorii w fascynującej przygodzie, gdzie będziemy odkrywać nasz Układ Słoneczny, Drogę Mleczną oraz odległe galaktyki w poszukiwaniu największych tajemnic Wszechświata: ciemnej materii, kosmicznej ekspansji i samego Wielkiego Wybuchu.
 
Lecąc rakietą przez nocne niebo, poznasz całą współczesną astrofizykę i astronomię, a także klasyczne odkrycia i teorie, na których są one oparte. Dowiesz się, dlaczego niektórzy naukowcy wierzyli, że znalezienie życia pozaziemskiego jest nieuniknione!
 
Dzięki naszym bohaterom poznasz:

  • teorie na temat początku wszechświata, ewolucji i geometrycznych metod mierzenia i obserwowania ciał niebieskich, oraz jak astronomowie obliczają odległości w przestrzeni kosmicznej
  • odkrycia Kopernika, Galileusza, Keplera, Hubble’a i innych astronomów
  • zależności między temperaturą, rozmiarem i wielkością gwiazdy
  • tajemnicę kosmicznego promieniowania tła i przewidywania dotyczące przyszłości wszechświata

Filia na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa (dawna Filia Mech.) poleca:

Marki współczesnych samochodów osobowych. Leksykon (2018)

Zdzisław Podbielski

 

Zdzisław Podbielski to autor książek i artykułów o tematyce motoryzacyjnej, dziennikarz, publicysta oraz inżynier badań pojazdów. Wieloletni pracownik warszawskiego Przemysłowego Instytutu Motoryzacji. Działalność publicystyczną rozpoczął już w połowie lat 60. XX wieku, współpracował również z czasopismem "Młody Technik", w którym przez ponad 45 lat prowadził dział poświęcony motoryzacji.
 
Leksykon jego autorstwa zawiera alfabetyczny przegląd 81 najważniejszych marek europejskich, azjatyckich i amerykańskich. Każda z marek została ciekawie i zwarcie opisana. Książka zawiera ponad pół tysiąca fotografii nie tylko współczesnych, ale również historycznych modeli samochodów. "Marki współczesnych samochodów osobowych. Leksykon" to nie tylko bogato ilustrowany album, ale przede wszystkim opisy marek obejmujące między innymi: krótki rys historyczny, metody wytwarzania pojazdów czy osiągnięcia w konstruowaniu.
 
Książka "Marki współczesnych samochodów osobowych. Leksykon" to propozycja dla prawdziwych fanów oraz osób chcących poszerzyć swoją wiedzę z zakresu rozwiązań technicznych współczesnej motoryzacji.

Regionalna Biblioteka Nanotechnologii (filia Biblioteki PG na WCh i WFTiMS) poleca:

Wojna o metale rzadkie. Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej (2020)

Guillaume Pitron

 

Transformacja energetyczna, rewolucja cyfrowa, przemiana ekologiczna… Politycy, media, przemysłowcy zgodnie obiecują nam nowy świat, nareszcie wyzwolony od ropy, zanieczyszczeń, niedostatków czy konfliktów zbrojnych. Ta książka, będąca owocem sześcioletniego dochodzenia prowadzonego w dwunastu krajach, pokazuje nam, że wcale tak się nie stanie!
 
Odchodząc od paliw kopalnych, tak naprawdę pogrążamy się w nowym uzależnieniu – od metali rzadkich. Grafit, kobalt, ind, platynowce, wolfram, ziemie rzadkie to zasoby, które stały się niezbędne dla rozwoju nowego społeczeństwa: ekologicznego (samochody elektryczne, panele słoneczne) i scyfryzowanego (smartfony, komputery, tablety i inne nieodłączne od naszej codzienności urządzenia). Tymczasem koszty środowiskowe, gospodarcze i geopolityczne tej zależności będą jeszcze większe niż te, które nasze przemysłowe społeczeństwo obecnie płaci.
 
Nawiązując do tego wszystkiego, niniejsza książka jest kontropowieścią o transformacji energetycznej – przedstawiającą tajne dzieje wiele obiecującej technologicznej odysei, a także kulisy ambitnych, bezinteresownych poszukiwań, przynoszących jak dotąd zagrożenia równie kolosalne, co problemy, które miały za zadanie rozwiązać.
 
Guillaume Pitron
Francuski dziennikarz "Le Monde Diplomatique", "Geo" i "National Geographic", autor filmów dokumentalnych, laureat Nagrody im. Érika Izraelewicza za najlepsze śledztwo ekonomiczne w 2017 r. Głównym obszarem jego zainteresowań jest geopolityka surowców. Guillaume Pitron regularnie wypowiada się na jej temat we francuskim parlamencie i Komisji Europejskiej.

144 wyświetleń