Książka na czerwiec | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-06-03

Książka na czerwiec

stos książek ułożonych na murku na terenie Kampusu PG

W czerwcu zachęcamy czytelników do sięgnięcia po "Książkę na…" - specjalne zestawienie lektur wybitnie ciekawych, często wypożyczanych bądź gorących nowości. Każda z książek dostępna jest w Bibliotece PG, lokalizację poszczególnych egzemplarzy można sprawdzić, klikając w okładkę książki. Zapraszamy do przeglądania i wypożyczania!

Wypożyczalnia poleca:

Od cyfryzacji i robotyzacji do sztucznej inteligencji. Wyzwania dla gospodarki i rynku pracy (2023)

Jacek Męcina

 

O ile jeszcze kilka dekad wcześniej jedynym inteligentnym elementem gospodarki był człowiek, który kierował pracą maszyn i urządzeń, usprawniał ich działanie, o tyle obecnie dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji zmienia się nie tylko miejsce człowieka w organizacji pracy, lecz także charakter i styl pracy. W wielu przypadkach partnerem człowieka nie jest inny człowiek, ale maszyna. Zmiany te wpływają na gospodarkę, politykę oraz funkcjonowanie państw na poziomie lokalnym i globalnym, również na sposób komunikowania się oraz standard życia. Dlatego też wprowadzane procesy technologiczne, ich wpływ na naturę pracy i rozwój społeczny budzą duże zainteresowanie badaczy, stanowią przedmiot analiz, których wyniki weryfikowane są w dyskusjach, nie tylko naukowych.
 
Pojawienie się sztucznej inteligencji spowodowało liczne obawy pracowników, dotyczące społecznych, gospodarczych i etycznych konsekwencji jej coraz szerszego stosowania. Sytuacja wymaga propagowania idei kształcenia przez całe życie (lifelong learning), powiązania inwestycji w kapitał ludzki z potrzebami gospodarki (w tym restrukturyzacja, rekonwersja wewnętrzna, przekwalifikowanie dla potrzeb rynku pracy), a także innowacyjnych rozwiązań w sferze usług publicznych i nowego podejścia do systemu zabezpieczenia społecznego (ubezpieczenie od bezrobocia), zreformowania działania urzędów pracy. Te często powtarzane cele muszą w obliczu rzeczywistych zmian przybrać realne kształty, bo każdy kolejny rok zaniechania będzie zwiększał ryzyko bezrobocia strukturalnego, narastania obaw pracowników i wykluczenia społecznego, wreszcie budził lęk i opór wobec postępujących zmian.

Sekcja Historyczna poleca:

Brzeźno. Najstarsze kąpielisko Wybrzeża Gdańskiego (2004)

Waldemar Nocny

 

Autor przestawił w przystępny sposób karierę osady, która przez 600 lat należała do zakonu cystersów, a także historię utworzonego w 1920 roku kąpieliska i kurortu pozostającego w cieniu sławnego Sopotu i Jelitkowa. Pod koniec II wojny światowej Brzeźno zostało zdegradowane, zniszczeniu uległa najstarsza zabudowa, jednakże w ostatnich latach dzielnica odzyskuje dawny blask i podlega rewitalizacji - zarówno domy, jak i plaża oraz tereny zielone.
 
Waldemar Nocny w interesujący sposób przedstawił w książce różnorodne dane dotyczące: geografii, dziejów osady, wioski rybackiej, najstarszego kąpieliska, dzielnicy Gdańska. Są tu informacje dotyczące zabytkowych domow, parku, umocnień obronnych, życia religijnego, edukacji i kultury oraz Brzeźna w literaturze i wspomnieniach mieszkańców oraz trochę fotografii tej dzielnicy Gdańska.
 
Polecam czytelnikom zainteresowanym Brzeźnem.
 
Książka dostępna jest w Czytelni Sekcji Historycznej.

Filia BPG: Architektura i Urbanistyka poleca:

Życie średniowiecznej kobiety (2019)

Frances Gies, Joseph Gies

 

Chcesz wiedzieć, jak wyglądało życie kobiet w średniowieczu?
 
Musiały walczyć o swoje prawa, dbać o ognisko domowe, a na temat ich ciała najwięcej do powiedzenia mieli… księża. Brzmi znajomo? Codzienność średniowiecznych niewiast w pewnych aspektach niewiele się różniła od realiów znanych współczesnym kobietom.
 
Dwoje cenionych historyków zabiera nas w fascynującą podróż śladami średniowiecznych kobiet. Przedstawia nam sylwetki niewiast spełniających się w roli matek, sprawujących z mężami władzę i tych uciekających przed zalotnikami do zakonów. Królowe i służące. Mniszki i morderczynie. Żony i kochanki. Femme fatale wykorzystujące swoje ciało do zdobywania tytułów i majątku.
 
Historia tych kobiet to porywająca wyprawa w świat średniowiecznych układów.

Filia BPG: Chemia, Fizyka i Matematyka poleca:

Dokąd zmierza świat. 100 map na następne 100 lat (2022)

Ian Goldin, Robert Muggah

 

Tworzenie map towarzyszy człowiekowi od najdawniejszych lat. Od momentu, gdy homo sapiens nauczył się komunikować, używamy ich, aby zrozumieć nasze otoczenie. Ale, jak powiedział kiedyś Albert Einstein: "nie można używać starych map do odkrywania nowego świata". A teraz, kiedy świat zmienia się szybciej niż kiedykolwiek, stare mapy nie opisują już znanej nam rzeczywistości, która staje się dla nas prawdziwą terra incognita.
 
Ta książka pokaże ci świat, o jakim nie miałeś pojęcia: pożary w Arktyce, wpływ wzrostu poziomu morza na miasta na całym świecie, sprzeczna z intuicją przyszłość wzrostu populacji…
 
Goldin i Muggah na jej kartach śledzą dzieje narodów, miast, wojen, zmian klimatu i technologii, a wszystko to w skali globalnej. Pełna mało znanych, a przy tym zaskakujących faktów. "Dokąd zmierza świat" opiera się na dziesięcioleciach badań. Autorzy, łącząc hipnotyzujące, najnowocześniejsze mapy satelitarne z pouczającą i pełną pasji analizą, tworzą wykresy wpływu ludzkości na planetę oraz sposobów, w jakie możemy wywrzeć rzeczywisty wpływ, aby ją uratować i aby świat jednak zmierzał we właściwym kierunku.
 
"Przyszłościowy przewodnik po naszych niepewnych czasach. Fascynująco pokazuje wyzwania, przed jakimi współcześnie stoimy, oraz sposoby ich rozwiązania, jednocześnie napawając optymizmem co do przyszłości".
Arianna Huffington
 
"Oszałamiająca relacja z naszego szybko zmieniającego się świata, jednocześnie szokuje i otrzeźwia, proponując plan przyszłych zmian. Niezwykłe mapy Iana Goldina i Roberta Muggaha oferują zupełnie nowe spojrzenie na niektóre z naszych najpilniejszych kwestii środowiskowych i geopolitycznych".
Francis Fukuyama, autor bestsellera "Koniec historii i ostatni człowiek".

Filia BPG: Elektronika, Telekomunikacja i Informatyka poleca:

Elon Musk. Biografia twórcy Paypala, Tesli, SpaceX (2022)

Ashlee Vance

 

Bestsellerowa biografia człowieka, który zmienia świat na naszych oczach.
 
Steve Jobs chciał waszych pieniędzy. Mark Zuckerberg pragnie wam pomóc udostępnić zdjęcia bobasów. Elon Musk zamierza uratować świat przed zagładą. Wizjoner, geniusz, nieznośny szef, najbardziej zuchwały przedsiębiorca Doliny Krzemowej, jeden z najbogatszych ludzi na ziemi. Człowiek stawiany w jednym szeregu z Thomasem Edisonem, Henrym Fordem i Stevem Jobsem. Każdy start-up w jego rękach zmienia się w złoto. Stworzył PayPala, koncern samochodowy Tesla Motors, a także SpaceX – firmę wysyłającą prywatne rakiety w kosmos. Muskowi udało się, mimo że jego życie jest niedorzeczne. A może właśnie dlatego. Żeby przekonać rząd, że pojawił się nowy gracz w wyścigu kosmicznym, zaparkował rakietę na trawniku przed siedzibą Federalnej Administracji Lotnictwa w Waszyngtonie. Gdy po auta Tesli ustawiały się kolejki chętnych, Leonardo DiCaprio błagał Elona o egzemplarz elektrycznego Roadstera. Musk oczywiście odmówił. Ashlee Vance, publicysta specjalizujący się w nowoczesnych technologiach, przeprowadził dziesiątki wywiadów z rodziną, przyjaciółmi i pracownikami Elona Muska. Dotarł także do jego wrogów. Sam Musk przyrzekł, że zrobi wszystko, by nie dopuścić do publikacji tej książki. Nagle zmienił zdanie – oto ona.

Wspomnienia (2021)

Sid Meier

 

Jeszcze tylko jedna tura… Jest! Pierwsze i jedyne wspomnienia Sida Meiera, ojca chrzestnego gier komputerowych, twórcy kultowej Cywilizacji!
 
Sid Meyer tworzy gry komputerowe od ponad 40 lat. Jego legendarna seria Sid Meier’s Civilization sprzedała się w ponad 51 milionach egzemplarzy. Spędziliśmy nad nią ponad miliard godzin. Wspomnienia Sida Meiera to opowieść o młodym chłopaku ogarniętym obsesją na punkcie komputerów, który ze swojej pasji uczynił wielomiliardowe imperium i zmienił na zawsze historię gier. Meier z humorem, ironią i dystansem opisuje genezę kultowego studia MicroProse, założonego w 1982 roku po wycieczce do salonu gier w Las Vegas. Opowiada o kulisach prac nad swoimi przełomowymi grami: od Pirates! i Railroad Tycoon po Civilization i nie tylko. Fascynujący wgląd w proces twórczy i zasady dobrego projektowania gier, a także filozofia, która przyświeca legendarnemu wizjonerowi – to wszystko znajdziecie w jedynym w swoim rodzaju pamiętniku Sida Meiera.

Filia BPG: Elektrotechnika i Automatyka poleca:

Pionierki Internetu (2020)

Claire L. Evans

 

O kobietach, bez których nie byłoby Internetu
 
Najnowsza historia pełna jest opowieści o mężczyznach wizjonerach pracujących w garażu nad wynalazkami, które zmieniły oblicze świata. Rzadko jednak pamięta się o kobietach wizjonerkach, które od zawsze były pionierkami w dziedzinie nowych technologii: od wiktoriańskiej arystokratki Ady Lovelace, autorki pierwszego programu komputerowego, do zainspirowanych cyberpunkiem programistek webowych w latach 90. XX wieku.
 
Claire L. Evans w pasjonujący sposób opowiada o kobietach, dzięki którym możemy dziś korzystać z Internetu, przywracając należne im miejsce w historii. Poznajemy między innymi Grace Hopper, bezkompromisową matematyczkę, która po drugiej wojnie światowej zdemokratyzowała programowanie, wprowadzając język programowania niezależny od architektury komputera, Stacy Horn, która w latach 80. ze swojego mieszkania w Nowym Jorku zarządzała pierwszą na świecie siecią społecznościową, czy Elizabeth "Jake" Feinler, która sprawiła, że Internet stał się czymś więcej niż zbiorem adresów IP.
 
Napisana z ogromnym poczuciem humoru książka Evans nie tylko odkrywa przed nami nieznane dotąd kobiece oblicze historii Internetu, lecz także przedstawia swoje bohaterki jako wzór kompetentnych, nieustępliwych i niezależnych kobiet na miarę XXI wieku.

Filia BPG: Inżynieria Mechaniczna poleca:

Nowoczesny standard energetyczny budynków (2015)

Robert Geryło

 

Czy wiesz jak oszczędzać energię? Koszt ogrzewania to ok. 60% kosztów eksploatacji budynku. Poradnik "Nowoczesny standard energetyczny budynków" pomaga udzielić odpowiedzi na to i inne pytania.
 
Książka omawia obowiązujące rygorystyczne wymagania techniczne, jakim powinny odpowiadać nowe i przebudowywane budynki mające na celu uzyskanie maksymalnej oszczędności energii. Dodatkowo autor porusza tematy wentylacji w energooszczędnym budynku oraz opisuje rodzaje odnawialnych źródeł energii w budynkach.
 
Jeśli zastanawiasz się:

  • co określa wskaźnik zapotrzebowania budynku na energię?
  • jak ocenić opłacalność przykładowych rozwiązań technicznych?
  • jak zapewnić wysoki standard energetyczny budynku?

To poradnik "Nowoczesny standard energetyczny budynków" Roberta Geryło udzieli Ci odpowiedzi na powyższe pytania.

129 wyświetleń