Spotkanie podsumowujące projekt Społeczna Odpowiedzialność Nauki | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-09-02

Spotkanie podsumowujące projekt Społeczna Odpowiedzialność Nauki

Projekt Nauka wg Eulera, Bernoulliego i Hella

Zapraszamy na spotkanie podsumowujące projekt konserwacji i digitalizacji starych druków pt. "Nauka wg Eulera, Bernoulliego i Hella". Wydarzenie jest jednym z elementów realizacji programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki. Moduł Wsparcie dla bibliotek naukowych. Dzięki pozyskanym środkom finansowym z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Biblioteka PG odrestaurowała i zdigitalizowała 16 woluminów z kolekcji zbiorów zabytkowych, które już są dostępne na stronie Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.

Cztery zaplanowane prelekcje koncentrować się będą wokół historycznego księgozbioru na Politechnice Gdańskiej, prac konserwatorskich i ich znaczenia dla zachowania unikatowego księgozbioru, realizacji przez pracowników Biblioteki PG obecnego i wcześniejszych projektów ministerialnych oraz działań, jakie mogą być podejmowane dzięki udostępnieniu dzieł w bibliotece cyfrowej. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa podsumowująca efekty projektu oraz promująca najcenniejsze zbiory Biblioteki.

Wydarzenie odbędzie się 16 września 2024 r. na dziedzińcu im. Heweliusza w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej przy ulicy Narutowicza 11/12 w godzinach 1500-1800. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja, która będzie trwała do 10 września 2024 r.

Plan spotkania:
  • 1500-1515 – otwarcie spotkania i powitanie gości przez Dyrektor Biblioteki PG dr Annę Dąbrowską.
  • 1520-1550 – prezentacja dr Anny Marii Lepackiej "Dlaczego księgozbiór gdańskiego Towarzystwa Przyrodniczego ze zbiorów Biblioteki PG jest dziedzictwem?"
  • 1555-1625 – prezentacja Kamili Kokot-Kanikuły i Anny Sobolewskiej "Doświadczenia Biblioteki Politechniki Gdańskiej w pozyskiwaniu zewnętrznych funduszy na konserwację i digitalizację zbiorów".
  • 1630-1700 – prezentacja Sylwii i Piotra Popławskich "Konserwacja starych druków ze zbiorów Biblioteki Politechniki Gdańskiej, przeprowadzona w ramach projektu: Nauka wg Eulera, Bernoulliego i Hella".
  • 1705-1735 – prezentacja Kariny Rojek i Piotra Gaczkowskiego "Wyszukane Twoje miasto. Czyli kilka kreatywnych sposobów na wykorzystanie zbiorów kultury cyfrowej oraz działań międzysektorowych i interdyscyplinarnych na przykładzie współpracy gdańskiego Instytutu Kultury Miejskiej i Hackerspace Trójmiasto".
  • 1735-1755 – zwiedzanie wystawy.
  • 1755-1800 – zakończenie spotkania.


Dojście do dziedzińca im. Jana Heweliusza od strony parkingu na ul. Fiszera i przystanku tramwajowego Politechnika Gdańska.


Pobierz mapę

193 wyświetleń