Data dodania: 2024-10-17
"Książka na wakacje" – rozstrzygnięcie zabawy konkursowej!
Biblioteczna komisja konkursowa w składzie: Tytus Caban, Bronisława Gromadzka, Dorota Hodyl, Zofia Jakóbczak, Magdalena Stankevic, wybrała trzy najciekawsze zdjęcia i dokonała losowania nagród spośród wszystkich uczestników zabawy.
Ze wszystkimi uczestnikami skontaktujemy się drogą mailową w celu przekazania nagród głównych oraz upominków za udział w zabawie.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych fascynujących wojaży z książką!
I miejsce
Fot.: A.K.
Tytuł książki: "Radowa księżniczka: historia Ireny Joliot-Curie", Tomasz Pospieszny.
Od Autora zdjęcia: "Zdjęcie zostało wykonane na plaży w Słonecznym Brzegu w Bułgarii, gdzie podczas wypoczynku towarzyszy mi lektura opowiadająca o mojej naukowej inspiracji. Cytat, który zainspirował mnie do zabrania owej książki ze sobą oraz do wzięcia udziału w konkursie jest następujący: Kiedyś powiedziała: «Człowiek musi swoją pracę traktować poważnie, musi być niezależny, a nie tylko czerpać z życia przyjemność. To zawsze powtarzała mi matka, nigdy natomiast nie usłyszałam od niej, że kariera naukowa jest jedyną drogą, którą warto iść». (Str. 385-386). Słowa te uświadamiają mi, że pasję do nauki należy stawiać jako priorytet. Być może wówczas możliwym jest stać się niczym rodzina Curie :)".
Od Autorki zdjęcia: "Najczystsze i najoryginalniejsze są te umysły, które najbardziej kochają kolor".
III miejsce
Fot.: Łukasz Paluszkiewicz
Tytuł książki: "Planeta Bałtyk", Andrzej Kruszewicz, Joanna Pawlikowska.
Od Autora zdjęcia: "Zdjęcie wykonane podczas wczesnojesiennego spaceru po Klifie Orłowskim".
Cytat: "Mamy plany kolonizacji Marsa, ale fauna i flora Ziemi pozostają w znacznym stopniu nieznane. Zbyt wcześnie uznano, że świat żywy został opisany i nic ważnego nie da się w tej dziedzinie osiągnąć".
W drodze losowania nagrody zdobyli Autorzy poniższych fotografii:
Fot.: Kseniya Yarashuk
Tytuł książki: "The Science of Harry Potter: Czy magia jest możliwa w naszym świecie?", Mark Brake, Jon Chase.
Od Autorki zdjęcia: "Książka opowiada o niezwykłym podejściu do technologii, które zaczyna przypominać prawdziwą magię. Czytając o szalonym oku Alastora "Szalonookiego" Moody'ego, poznałam, że coś takiego mogłoby istnieć w naszym świecie: «Dlatego w przyszłości ludzie mogą stać się trochę cyborgami, przypominającymi chodzące laboratoria naukowe. Dzięki protezie oka można będzie mieć dostęp do różnych aplikacji. Wzrok nowski pozwoli żołnierzom dostrzegać miny na polu bitwy. Troskliwi rodzice będą wypatrywać toksycznych gazów w pokojach dziecięcych – niczym żywe czujniki tlenku węgla. Mugolskie oko może nawet przewyższyć magiczne oko Moody'ego. Ponieważ obrazy będą przesyłane wprost do mózgu, będziemy mogli zobaczyć rzeczy, o jakich nam się nie śniło». Ten fragment pokazał mi, jak zbliżamy się do momentu, w którym magiczny świat może stać się częścią codziennego życia".
Zdjęcie: Jelitkowo, Gdańsk.
Od Autorki zdjęcia: "Zdjęcie wykonane podczas wakacyjnego wypoczynku na plaży w gorącej Chorwacji".
Cytat: "Nikola Tesla urodził się w roku 1856 w Smiljanie w regionie Lika, na terenie dzisiejszej Chorwacji".
Fot.: R.D.
Tytuł książki: "Droga do rzeczywistości. Wyczerpujący przewodnik po prawach rządzących Wszechświatem", Roger Penrose.
Od Autora zdjęcia: "Zdjęcie zrobione podczas spaceru nad rzeką w małej wiosce na Pomorzu".
Pozostałe zgłoszenia:
Od Autorki zdjęcia: "Zdjęcie zostało zrobione na ścieżce rowerowej w stronę Mechelinek obok Rezerwatu Beka. Miejsce często odwiedzane przez pasjonatów rowerowych wycieczek".
Cytat: "Odłóż na chwilę książkę, nalej sobie szklankę wody i dobrze się jej przyjrzyj. To, co widzisz, to ta sama woda, którą przyniosły do nas meteoryty starsze niż Słońce. Teraz możesz ją wypić. Twój organizm i tak składa się w dwóch trzecich z wody. Tak, tak, ta woda, z której się składasz, też jest starsza od Słońca i przybyła do nas spoza układu słonecznego. Jak to możliwe? To akurat bardzo proste. A jednocześnie cholernie skomplikowane. Jak to z wodą".
Fot.: Igor Kruszewski Tytuł książki: "Robotic process automation projects: build real-world RPA solutions using UiPath and automation anywhere", Nandan Mullakara, Arun Kumar Asokan.
Cytat: "To everyone out there striving to make work more fun!"
Od Autorki zdjęcia: "Droga tych maskotek zaczyna się na TikToku. Ktoś wpadnie na pomysł, że kapibara jest akurat całkiem słodka i chce na niej zarobić. Wystarczy zainwestować w dobry marketing i już wszystkie dzieci na świecie potrzebują nowego, konkretnego pluszaka. Następny krok to produkcja, ciągle nowych wzorów i pomysłów, bo co parę miesięcy pojawia się nowy hit, który trzeba wyprodukować we wszystkich kolorach i konfiguracjach.
Zabawki trafiają do sklepów oraz na stoiska z pamiątkami. Ludzie je kupują, a później najpewniej za jakiś czas wymieniają na nowe, co jest równoznaczne z wyrzuceniem ich.
Niestety nie wszystkie pluszaki zostaną sprzedane, część z nich od razu stanie się śmieciem, bo przecież za rok nikt nie kupi niemodnych już kapibar.
Historia trochę jak z "Toy Story". Dla dzieci ich pluszak jest wyjątkowy, jedyny w pokoju, dla ludzi, którzy na tym zarabiają jest tylko towarem, który albo przyniesie zysk, albo stratę i nie jest wożony w samochodzie w objęciach dziecka, tylko zgnieciony w worze z innymi zabawkami.
Oczywiście nie uważam, że gdyby Ala nie kupiła kapibary, to świat stałby się lepszy, chodzi o ogół społeczeństwa i naszego postrzegania świata, może gdyby wielkie korporacje szły z duchem "less is more", świat nie byłby tak zaśmiecony, a ludzie szczęśliwsi.
Natchnął mnie do tych przemyśleń fragment książki "Czarny Portret" Julii Łapińskiej: «Bałtyk to składowisko odpadów. Ludzie nie mają respektu do morza. Bez szacunku, bez pomyślunku. Przyjeżdżają, płacą i zachowują się tak, jakby wszystko było ich. […] Zbyszek toleruje wczasowiczów tylko dlatego, że z nich żyje, ale nie powiedziałby, że ich lubi. […] Zawsze kiedy jest cofka, morze wdziera się na ląd i oddaje butelki po napojach, co je kupisz w supermarkecie. Wyrzuca też brzydkie chińskie zabawki. […] A w sezonie letnim na straganach czekają kolejne śmieci do przehandlowania».
Od Autora zdjęcia: "Miejsce i okoliczności powstania fotografii: Wizyta w domu największego polskiego astronoma i rewolucjonisty świata nauki, zainspirowana książką wybitnego polskiego fizyka, dokonującego podobnego przełomu w teorii kwantowej.
Cytat: "Jest niemal zasadą, że słowo «oczywiste» używane jest jako proteza myślowa będąca zamiennikiem stwierdzenia "nie r o z u m i e m".
Od Autora zdjęcia: "My book is "Reflections on the Motive Power of Fire" by Sadi Carnot, father of the Carnot cycle which changed engineering forever. I have a quote I selected from the intro to the book by Sadi's father as it was told to him. (…) the wisdom it gives is quite unexpected for a physics book and rather profound. Also, I have attached my review of this great book, I hope it will be well received. Also I included an image of where I read the book, sitting at the city of Hradec Králové museum cafe in Česko".
Cytat: "Among his notes were found pages of rules of condust which he jotted down; a few of these may give an idea of his character. «Say little about what you know and nothing at all about what you don’t know… Why not say more often ‘I don’t know?’… When a discussion degenerates into a dispute, Keep silent… Do not do anything which the whole world cannot know about…».
-
2024-12-18
Świąteczny czas życzeń