Data dodania: 2025-01-03
Książka na styczeń
Rozpocznij nowy rok z inspirującą lekturą. To doskonały czas, by zanurzyć się w świecie literatury, odkrywać fascynujące historie i rozwijać swoje pasje.
Niezależnie od tematyki – zdrowie, sztuka, historia, czy architektura – każda książka to niezwykła przygoda.
Lokalizację oraz dostępność każdego z egzemplarzy możesz sprawdzić, klikając w okładkę książki.
Wypożyczalnia poleca:
Dietetyka. Kompendium (2020)
Red. nauk. Lucyna Ostrowska
Publikacja "Dietetyka. Kompendium" pod. red. Lucyny Ostrowskiej przedstawia bogate spektrum na temat żywienia człowieka. Każda osoba potrzebuje jakby innej diety, bo każdy z nas jest inny i znajduje się w innej sytuacji życiowej. Można tutaj znaleźć wskazówki, jak powinno wyglądać odżywianie dziecka, jak osoby dorosłej, jak sportowca lub kobiety w ciąży. Nieodpowiednia dieta prowadzi do wielu schorzeń, np. chorób cywilizacyjnych, jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, czasami nawet do chorób onkologicznych.
W książce pokazano różne rodzaje diet. Są to: diety prozdrowotne, np. dieta DASH, dieta śródziemnomorska, dieta o charakterze redukcyjnym, dieta Cambridge, diety niskowęglowodanowe i wysokobiałkowe, jak np. dieta Ducana, Atkinsa. Czasem może to być dieta polegająca na niełączeniu pewnych składników (dieta Montignaca) oraz dieta zgodna z grupą krwi, czy diety głodówkowe i oczyszczające.
Ważne jest, by dobrać odpowiedni jadłospis dla danej osoby.
Przedstawiono wykazy różnych produktów, ich wartości kaloryczne. Osoby chorujące na cukrzycę, powinny ponadto zachować w swoim żywieniu odpowiedni indeks glikemiczny. W książce zostały też pokazane przyczyny zapadania na różne choroby i w jaki sposób wyleczyć się poprzez dietę. Diety pozwalają nie tylko zgubić zbędne kilogramy, ale także wrócić do zdrowia.
Książka zawiera praktyczne przykłady jadłospisów, np. zestawienie posiłków w diecie wegetariańskiej. Ciekawostką jest, jakie kroki należy przedsiębrać przy leczeniu chirurgicznym osób z nadwagą. Zachęcam do przeczytania tej książki oraz wielu wrażeń podczas przemierzania lektury.
Autorka tekstu: Anna Piesik, Biblioteka PG
Pracownia Historii i Zbiorów Muzealnych PG poleca:
Uczta stulecia. Dawne i nowe legendy gdańskie (1994)
Jerzy Samp
Książka dla czytelnika zainteresowanego historią Gdańska i różnymi legendami z dziejów miasta nieżyjącego już pisarza, profesora polonistyki Uniwersytetu Gdańskiego, historyka literatury. W publikacji zamieszczono 43 opowiadania, niektóre nawiązujące do legend o Gdańsku różnych pisarzy polskich i niemieckich. Kilka opowiadań zostało napisanych przez autora, np. "O koniokradzie i Cygańskiej Gorze", "Czekoladowe pieniądze", "Prawdziwa Przyjaźń", "Diabelska Księga", "Lalczarka i flet".
Można się dowiedzieć wielu ciekawostek z: parku Oruńskiego i Oliwskiego, Dworu Artusa, tzw. legend mariackich, w tym związanych z Konkatedralną Bazyliką Mariacką. Ponadto czytelnik zdobędzie wiedzę na temat znanych rodów Patrycjuszy gdańskich: Ferberów, Gralathów, Jana Heweliusza, pozna relacje XVIII- i XIX-wiecznych podróżników z podroży do Gdańska. Inne interesujące tematy to: historia powstania obrazu Antona Möllera "Sąd Ostateczny", psów strzegących Wyspy Spichrzów, "gdańskiej czekolady", czekoladowych pieniędzy dla Marszałka Napoleona Bonaparte – Levebrea i od cesarza Francuzów wręczonej bombonierki, która nie zawierała czekoladek, lecz 100 000 talarów – ogromnej sumy z Epoki I Wolnego Miasta Gdańska.
Ciekawa jest historia głowy psa w kamienicy na rogu ulic Okopowej i świętej Trójcy. Przed budową tego domu był on siedzibą małej wartowni skarbowej, gdzie mieszkał rzeźbiarz. Zaopiekował się on bezpańskim psem, który był wierny do końca życia swojego ukochanego pana.
Wisienka na torcie to opowiadanie "Diabelska Księga" o pierwszej bibliotece w pofranciszkańskim klasztorze przylegającym do kościoła św. Trójcy i książki markiza neapolitańskiego – Giovanniego Bernardino Bonifacio D’Oria – fundatora Biblioteki Gdańskiej Rady Miejskiej ze starodrukami, obecnie znajdującymi się w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk.
Te i inne ciekawostki z dzieł polskich i niemieckich pisarzy dotyczące Gdańska polecam czytelnikom w długie zimowe wieczory stycznia 2025 roku…
Autor tekstu: dr Witold Parteka, Biblioteka PG
Filia BPG: Architektura i Urbanistyka poleca:
Galeria szaleńca : najdziwniejsze obrazy, rzeźby i inne kurioza z dziejów sztuki (2023)
Edward Brooke-Hitching
Oto "Galeria szaleńca" – błyskotliwy rezultat szeroko zakrojonych poszukiwań najdziwniejszych obrazów, rzeźb, grafik i innych artystycznych osobliwości stworzonych przez człowieka (i nie tylko). Znajdziecie tu ponad sto wspaniałych dzieł wybranych dla ich niebanalnego piękna oraz fascynujących opowieści o kulisach ich powstawania.
Autor, obficie czerpiąc z efektów niezwykle wnikliwych badań i szerokiego spektrum dzieł – od prehistorycznych rysunków naskalnych do obrazów wykonanych przez sztuczną inteligencję – stworzył nadzwyczajną książkę, która nie przestaje zaskakiwać czytelnika i może być uznana za bogato ilustrowany pean na cześć nieskończonej potęgi i kreatywności ludzkiej wyobraźni.
"Galeria szaleńca" prezentuje wybór najdziwaczniejszych i najniezwyklejszych dzieł sztuki, jakie powstawały od zarania dziejów po dziś dzień, z których każde opatrzone jest własną historią. Poznajcie sekrety: nagiej Mony Lizy, artysty malującego w morskich odmętach, aniołów muszkieterów z Nowego Świata, portretów mężczyzn w płomieniach, legionu wilkołaków z armii starożytnego Rzymu.
Filia BPG: Chemia, Fizyka i Matematyka poleca:
Książka, której nikt nie przeczytał (2023)
Owen Gingerich
- Opis książki ze strony internetowej:
Z przyjemnością informuję, że mylą się ci, którzy utrzymują, że "O obrotach sfer niebieskich" Mikołaja Kopernika to książka, której nikt nie przeczytał. Na uzyskanie pewności w tej sprawie potrzebowałem blisko dziesięciu lat, a kolejne trzydzieści lat zajęło mi staranne udokumentowanie wpływu tego dzieła.
Koniec końców miałem do czynienia z egzemplarzami, których właścicielami byli: święci, heretycy, nicponie, muzycy, gwiazdy filmowe, lekarze i maniakalni bibliofile. Jednak najbardziej interesujące są kopie należące niegdyś do astronomów i pokryte ich notatkami. Ukazują one długotrwały proces akceptowania heliocentrycznego kosmosu jako fizycznie realnego opisu świata. Są świadectwem fascynujących bitew, prowadzonych przez astronomów między sobą, jak również działań Kościoła, próbującego pogodzić się z nową rzeczywistością.
Wyłania się z nich pasjonująca opowieść o tym, w jaki sposób bardzo zaawansowany matematycznie traktat z XVI wieku rozpoczął rewolucję może nawet większą niż reformacja i jak egzemplarze tego dzieła przeobraziły się w symbole kultury warte miliony dolarów.
Filia BPG: Inżynieria Mechaniczna poleca:
O utrzymaniu ruchu w zakładach produkcyjnych (2023)
Marek Wiktor Szelerski
Autor w swojej pracy zawodowej zajmuje się zagadnieniami związanymi z naprawą, modernizacją i projektowaniem układów automatyki przemysłowej powiązanej z wieloma gałęziami przemysłu przetwórczego i produkcyjnego. Jest autorem poradników technicznych, w których stara się połączyć w przyjazny sposób teorię z praktyką. Pozycja "O utrzymaniu ruchu w zakładach produkcyjnych" to właśnie taki poradnik, adresowany do osób zatrudnionych na stanowiskach związanych bezpośrednio z utrzymaniem ruchu, a także do osób sprawujących funkcję dozoru i kierownictwa w tym zakresie. Może też stanowić cenną pomoc dla uczniów średnich szkół technicznych i studentów odpowiednich kierunków kształcenia. Książka przedstawia nowoczesne podejście do strategii działania służby utrzymania ruchu oraz działu technicznego spotykanego obecnie w przemyśle oraz kierunki, w których mogą się one rozwijać.
W książce opisane zostały między innymi zagadnienia związane z:
- cyklem życia maszyn
- strategiami utrzymania ruchu
- strategiami zarządzani
- i in.
Filia BPG: Inżynieria Lądowa i Środowiska poleca:
Budynki jednorodzinne : projektowanie konstrukcyjne, realizacja, użytkowanie (2013)
Hanna Michalak, Stefan Pyrak
Książka prezentuje całość zagadnień projektowania konstrukcyjnego, realizacji i użytkowania budownictwa jednorodzinnego, dostosowane do obecnie obowiązującego prawa. Poznajemy różne rodzaje konstrukcji i materiałów budowlanych, gruntów i związanych z nimi fundamentów, stropów dachów i elewacji. Książka przeznaczona jest dla studentów wyższych uczelni technicznych, uczniów szkół budowlanych.
-
2024-12-18
Świąteczny czas życzeń