Data dodania: 2025-03-04
Książka na marzec

Wiosna to czas na nowe wyzwania – również te czytelnicze. W ramach marcowej edycji akcji „Książka na ...”, Biblioteka PG zaprasza do odkrywania literatury, która pobudza wyobraźnię, rozwija pasje i inspiruje do działania. W zestawieniu znajdziesz książki, które będą towarzyszyć Ci w wiosennej podróży – od publikacji naukowych po literaturę, która rozwesela i zmusza do refleksji.
Zachęcamy do sięgania po nowe tytuły, dzielenia się swoimi opiniami i inspirowania innych do lektury.
Lokalizację oraz dostępność każdego z egzemplarzy możesz sprawdzić, klikając w okładkę książki.
Wypożyczalnia poleca:

Ekopsychiatria. Jak bliskość natury wspiera naszą psychikę (2024)
red. Katarzyna Simonienko, Sławomir Murawiec, Piotr Tryjanowski
Wzmacniaj swoje zdrowie psychiczne, czerpiąc z sił natury.
Termin "ekopsychiatria" został oficjalnie wprowadzony w latach 70. XX wieku przez Amerykańskie Stowarzyszenie Psychiatrów. Kryje się za nim szerokie, ekologiczne podejście do pacjenta ― uwzględniające nie tylko to, w jakich relacjach społecznych on funkcjonuje, ale także otoczenie i środowisko przyrodnicze, w którym żyje. Okazuje się bowiem, że na kondycję psychiczną człowieka wpływa na przykład zanieczyszczenie powietrza, ruch, przeludnienie czy gęsta zabudowa. Złe warunki życia mogą się przyczyniać do występowania chorób cywilizacyjnych, alergii, infekcji, zwiększonej śmiertelności, jak również sprzyjać takim negatywnym zjawiskom jak bieda, bezdomność, przestępczość i bezrobocie.
Ekopsychiatria budzi coraz większe zainteresowanie wśród specjalistów, którzy zajmują się zdrowiem psychicznym, a także wszędzie tam, gdzie poruszane są kwestie relacji człowiek - środowisko. Niebanalne znaczenie w budowaniu świadomości ekopsychiatrii ma postępujący kryzys klimatyczny i reperkusje, jakie wywołuje on w odniesieniu do kondycji społeczeństwa. Ta publikacja, przygotowana przez polskich psychiatrów, psychoterapeutów i naukowców, ma za zadanie uporządkować wiedzę o ekopsychiatrii pod kątem teorii i praktyki tego nowatorskiego i bardzo aktualnego podejścia do zdrowia psychicznego człowieka, który przecież funkcjonuje w środowisku społecznym i ekologicznym.
Dowiedz się, dlaczego ekopsychiatria promuje dbanie o relacje z otoczeniem przyrodniczym i jakie korzyści może przynieść Twojemu umysłowi i ciału. Skorzystaj z leczniczej mocy środowiska naturalnego!
Pracownia Historii i Zbiorów Muzealnych PG poleca:

Wspomnienia z kresowej młodości (1995)
Kazimierz Iwanowski
Książka zawiera wspomnienia wykładowcy Politechniki Gdańskiej. Jej autor był emerytowanym docentem Wydziału Budowy Maszyn i przez kilka lat profesorem Uniwersytetu w Port Harcourt w Nigerii. W latach II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej w 3. Wileńskiej Brygadzie "Szczerbca". Brał udział w Operacji "Ostra Brama" w Wilnie. Napisał kilka publikacji - wspomnień związanych z Wilnem i Kresami, jest autorem książek i artykułów związanych z własną pracą.
Tutaj w 13 wspomnieniach, będących pokłosiem podróży po wielu latach od wyjazdu do miejsc młodości, powraca do lat, kiedy był młody, pisze o rodzinie, przyrodzie, latach nauki, zwierzętach domowych. Stara się ocalić od zapomnienia świat ziemiańskiego rodu na pograniczu Wileńszczyzny i Nowogródka. Opisuje w ciekawy sposób: wydarzenia z młodości, rodzinę, osoby, obyczaje kresowej rodziny, których już nie ma. Wydarzenia II wojny światowej, okupacja niemiecka i od 1944 radziecka, zmiany granic i włączenie Wilna do Litwy w ramach ZSRR, spowodowały exodus ludności z tych terenów i represje skierowane wobec inteligencji oraz rodów szlacheckich. Ponadto zmiany tych obszarów z typowo rolniczych na przemysłowe i wielkie państwowe rolne gospodarstwa spowodowały, że świat ze wspomnień docenta Kazimierza Iwanowskiego już nie istnieje.
Z książki emanuje optymizm z sarkastycznym poczuciem humoru autora, mimo skomplikowanej historii Kresów, dwóch okupacji, trudów wojny. Iwanowski w zapisie nawiązuje do szlacheckich pamiętników poetów polskiej literatury: Mikołaja Reja, Jana Potockiego i Chryzostoma Paska. Publikacja dostępna jest w Bibliotece PG – w Pracowni Historii i Zbiorów Muzealnych PG.
Autor tekstu: dr Witold Parteka, Biblioteka PG
Książka dostępna w Czytelni Pracowni Historii i Zbiorów Muzealnych PG.
Filia BPG: Architektura i Urbanistyka poleca:

Design: the Definitive Visual History (2023)
red. Angela Wilkes
Discover the history of design with this gorgeous visual celebration of key pieces, movements, and designers, from the Arts and Craft movement to the digital age. Discover all you need to know about art and design in this definite guide. Design: The Definitive Visual Guide brings a gallery of more than 1200 images, covering every major design movement - from 1850 to the present day. Arranged chronologically, this art deco book traces the evolution of design from its roots to the present day, from early chairs, pottery, and homewares to cars, graphic design, and product design. It introduces all the key designers, manufacturers, and objects, illustrating how and why different styles emerged and became popular. It also provides a fascinating insight into design movements, showing how each one began and explaining its philosophy and visual style, from the Arts and Crafts movement to mid-century modern and contemporary. Explore the pages of this awe-inspiring contemporary design book to discover: - Chronological catalogs showcase the milestone designs of each movement or period. - Feature spreads showcase iconic examples of interior design and architecture from each period. - Profiles of iconic designers and manufacturers celebrate their key designs and lasting influence. - Timelines trace the evolution of everyday objects. - Optional 80-page directory section. Featuring expert analysis, stunning photography, and a huge range of objects both familiar and extraordinary, Design explains what makes a truly great design and reveals the hidden stories behind the everyday things all around us. With profiles of famous designers and manufacturers, such as William Morris, the Bauhaus, Alvar Aalto, Frank Lloyd Wright, and Vitra, and stunning images of iconic buildings and interiors, it provides a glorious and comprehensive view of classic design across the last two centuries. Proving the perfect addition to the library of anyone with an interest in design and the history of design, a well as an ideal gift book for students of art and design.
Filia BPG: Chemia, Fizyka i Matematyka poleca:

Algokracja: jak i dlaczego sztuczna inteligencja zmienia wszystko? (2023)
Krzysztof Rybiński, Jarosław Królewski
- Opis książki ze strony internetowej:
Żyjemy w ekstremalnie ciekawych i ambitnych czasach. Jest to moment historii, w którym nigdy tak wiele rzeczy nie było na wyciągnięcie ręki. Jednocześnie żyjemy w czasach, w których nigdy tak wiele zadań nie powierzaliśmy maszynom (…). Technologie pozwalają nam współtworzyć świat, którego jesteśmy częścią, sprawiają, że odgrywamy rolę – parafrazując informatyczne terminy – administratora rzeczywistości zamiast być tylko jej konsumentem. Przyszłość, niezależnie od segmentu, rynku, kraju czy gospodarki, będzie zdominowana przez merytokrację wspieraną przez sztuczną inteligencję.
Książka ta z jednej strony jest esejem o możliwościach współczesnego świata biznesu i nauki napędzanego technologiami, ale również ma otwierać oczy i serca na projekty wrażliwe i ważne społecznie. Mówimy o sprawach doniosłych, systemowych, inżynieryjnych i niezmiernie istotnych dla naszej przyszłości (…). Ale ze sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym wiążą się też pewne ryzyka. Nie bez powodu Steven Hawking powiedział: "Stworzenie sztucznej inteligencji będzie największym osiągnięciem w dziejach ludzkości. Niestety, może to być również jej ostatnie osiągnięcie".
Czy to nie intrygujące, że grono osób osiągających największe sukcesy w rozwoju sztucznej inteligencji podnosi larum i głośno domaga się atencji?
Co dzieje się za zamkniętymi drzwiami czołowych laboratoriów sztucznej inteligencji?
Jak ten postęp zmieni firmy, stosunki społeczne, politykę, rynek pracy? Jak wpłynie na przyszłość ludzkości?
Co mogą zrobić firmy, żeby wygrać w tym szalonym wyścigu napędzanym złożonymi algorytmami?
Co powinni zrobić politycy, aby społeczeństwo skorzystało z szans, jakie stwarza sztuczna inteligencja, takie jak skuteczne leczenie chorób, lepsza edukacja, bezpieczne drogi, większy komfort życia, więcej lepiej płatnych miejsc pracy i wiele innych?
Jak uniknąć pułapek, wśród których można wymienić powiększenie nierówności dochodowych, masową utratę pracy przez wiele grup zawodowych, pozbawienie człowieka prywatności i wolności wyboru, wojny robotów czy przejęcie kontroli nad światem przez sztuczną superinteligencję?
W XXI wieku kluczowym czynnikiem sukcesu firm i krajów będzie zdolność do wykorzystania algorytmów sztucznej inteligencji. Lektura tej książki pozwoli wielu osobom na zrozumienie, jak działa AI i uczenie maszynowe, gdzie i jak mogą zostać zastosowane, dlaczego ich dalszy rozwój będzie nieuchronnie postępował oraz jak ograniczyć ryzyka przekierowywania coraz większej liczby decyzji algorytmom. I jak żyć i odnosić sukcesy w algokracji.
Filia BPG: Inżynieria Mechaniczna poleca:

507 mechanical movements (2024)
Henry T. Brown
Polecana pozycja to niezmieniony, wysokiej jakości przedruk oryginalnego wydania z 1868 r. Książka zawiera rysunki, objaśniające 507 przykładów prostych rozwiązań, które możemy spotkać w złożonych maszynach. Po lewej stronie znajdują się ilustracje, a po prawej krótkie opisy działania i zastosowania. Mechanizmy - od prostych do złożonych - obejmują wszystkie te obszary techniki, które możemy spotkać w dynamice, hydraulice, hydrostatyce, pneumatyce, silnikach parowych, młynach, przekładniach, prasach, zegarmistrzostwie i różnego rodzaju maszynach.
Filia BPG: Inżynieria Lądowa i Środowiska poleca:

Bezpieczeństwo i ryzyko w ruchu drogowym : przestępstwa i wykroczenia drogowe (2020)
Kazimierz J. Pawelec
Autor dokonuje analizy determinantów ryzykownych zachowań, podchodząc do problematyki w sposób interdyscyplinarny, jak również opierając się na własnych badaniach. Wiele uwagi poświęca agresji w ruchu drogowym i czynnikom ją wywołującym. Wskazuje, że bezcennym materiałem badawczym dla dyscypliny bezpieczeństwa ruchu drogowego są ustalenia postępowań karnych oraz w sprawach wykroczeń drogowych, o ile były one przeprowadzone w sposób wszechstronny i rzetelny. Poczesne miejsce wśród zgromadzonych dowodów zajmują opinie biegłych. Jednak do jakości pozyskiwanego materiału dowodowego można mieć wiele zastrzeżeń. Stąd obraz oceny przyczyn bywa wielokrotnie zaciemniony. Dlatego też autor proponuje szereg zmian w obowiązującym stanie prawnym, postępowaniu organów państwa, a zwłaszcza podjęcie kompleksowych badań w celu poznania etiologii zjawisk godzących zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio w bezpieczeństwo ruchu drogowego.
Filia Biblioteki PG: Elektrotechnika i Automatyka poleca:

Energetyka w okresie transformacji (2023)
Izabela Filipiak, Władysław Mielczarski
Transformacja w społeczeństwie i gospodarce jest procesem ciągłym, prowadzonym od setek lat. Również energetyka zmieniała się ewolucyjnie. Korzystając z dobrodziejstw nowych technologii, inżynierowie stworzyli system elektroenergetyczny, który dostarcza czystej i łatwej w użytkowaniu energii elektrycznej o uniwersalnych zastosowaniach. Dzięki tym stopniowym zmianom w ostatnich dekadach mogliśmy cieszyć się niemal nieprzerywanymi dostawami stosunkowo taniej energii, a bezpieczeństwo energetyczne stało się niekwestionowaną normą. Współpraca naukowców i inżynierów w sposób ewolucyjny zapewniła ciągłe dostawy paliw oraz energii dla społeczeństwa i gospodarki, co pozwoliło osiągnąć ludzkości niespotykany dotąd w historii, wysoki poziom życia. Książka "Energetyka w okresie transformacji" wyjaśnia zachodzące w energetyce zmiany oraz opisuje aspekty techniczne, ekonomiczne i społeczne procesu transformacji energetycznej. Aspekty techniczne zostały przedstawione w czterech pierwszych rozdziałach, traktujących m.in. o wytwarzaniu energii elektrycznej, bezpieczeństwie energetycznym oraz o problemach magazynowania energii. Kolejne trzy rozdziały prezentują aspekty ekonomiczne omawiając koszty energii elektrycznej, funkcjonowanie rynków energii, a także koszty funkcjonowania systemu elektroenergetycznego. Ostatnia część książki skupia się na aspektach społecznych, środowiskowych i regulacyjnych i opisuje zagadnienia związane z ochroną klimatu i relacją energetyki ze społeczeństwem i środowiskiem. Publikacja jest przeznaczona do energetyków, polityków, dziennikarzy, działaczy klimatycznych, studentów i tysięcy ludzi zajmujących się energetyką, którzy niekoniecznie muszą mieć formalne wykształcenie w tej dziedzinie. Książka skierowana jest również do wszystkich odbiorców energii elektrycznej, a podane w niej informacje pomogą im poznać działanie systemów elektroenergetycznych i lepiej zrozumieć zmiany, które również ich dotyczą.
-
2025-04-04
PG: historia, która inspiruje
-
2025-04-02
Książka na kwiecień