Książka na kwiecień | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2025-04-02

Książka na kwiecień

Książka na kwiecień

Kwiecień to miesiąc, w którym natura budzi się do życia, a my zyskujemy energię do nowych wyzwań. To także doskonały moment, by sięgnąć po książki, które rozbudzą ciekawość, przeniosą w nieznane światy lub zainspirują do działania.
Sprawdź dostępność wybranych tytułów, klikając w okładkę książki w naszym katalogu.

 

Wypożyczalnia poleca:

BHP w praktyce (2022)

Bogdan Rączkowski

 

Książka przedstawia bogate spektrum dotyczące przepisów prawnych na dzień 1 marca 2022 roku. Mogą z tej książki korzystać zarówno: pracownicy służb BHP, pracodawcy, inspektorzy pracy, projektanci, wykładowcy, rzeczoznawcy, jak i uczniowie, studenci kierunków BHP, wreszcie wszyscy zainteresowani tematem.

 

Autor pozycji w 16 rozdziałach pokazał, jak powinien wyglądać nadzór nad warunkami pracy, jakie wymogi bezpieczeństwa i higieny pracy powinny spełniać budynki, scharakteryzował czynniki szkodliwe, uciążliwe i niebezpieczne dla zdrowia. W książce jest też mowa o przeprowadzaniu badań lekarskich i obowiązku ich przeprowadzenia przez pracowników, a są to następujące badania: wstępne, okresowe, kontrolne, sanitarne, badania predyspozycji do kierowania pojazdami. Poruszono również temat prac szczególnie niebezpiecznych. Do takich prac należą: prace poniżej gruntu, roboty budowlane, prace na wysokości, prace spawalnicze, prace przy użyciu materiałów niebezpiecznych czy urządzeń pracujących pod ciśnieniem.

 

W publikacji omówiono sprawę obowiązku szkolenia pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Kwestią nieuniknioną są wypadki przy pracy i choroby zawodowe, a także niesienie pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Udzielamy pierwszej pomocy podczas: zranień, krwotoków, złamań, zwichnięć, urazów termicznych, oparzeń, odmrożeń, porażenia prądem elektrycznym. W książce przedstawiono, w jaki sposób przeprowadzić sztuczne oddychanie metodą usta-usta czy resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO), a także w jaki sposób postępować w przypadku zatrucia chemicznego. Przedstawiono ponadto zmiany w zakresie stosowania środków ochrony indywidualnej oraz wszystkie zmiany dotyczące wyżej wymienionych tematów.

 

Poradnik BHP opiera się na nowelizacji Kodeksu pracy oraz zmianach w ustawach o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Ciekawostką jest podanie na samym końcu książki oznaczeń znaków bezpieczeństwa. Do takich znaków należą: znaki nakazu (np. nakaz stosowania ochrony głowy), znaki ostrzegawcze (np. ostrzeżenie przed promieniowaniem niejonizującym), znaki informacyjne (np. automatyczny defibrylator zewnętrzny serca). Przedstawiono również znaki bezpieczeństwa w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz kodowanie barwne butli gazowych, a także nalepki ostrzegawcze (np. o gazach trujących czy materiałach żrących).

 

Książkę czyta się z zapartym tchem, w szczególności, gdy ktoś jest zainteresowany przedstawioną problematyką. Polecam serdecznie tę pozycję, gdyż zawsze warto posiadać wiedzę na temat naszego bezpieczeństwa w pracy, na placu budowy czy w budynkach, w których przebywamy. Życzę miłej lektury!

 

Autorka recenzji: pani Ania, Biblioteka Główna PG

Pracownia Historii i Zbiorów Muzealnych PG poleca:

Wolne Miasto Gdańsk : pod znakiem Napoleona (2005)

Władysław Zajewski

 

Władysław Zajewski, znany historyk gdański, opisuje bitwy z udziałem genialnego Napoleona Bonaparte na Bałtyku, ale i "gierki dyplomatyczne" władców początku XIX wieku, cara Rosji Aleksandra I i króla Prus - Fryderyka Wilhelma III, ministrów oraz kilku marszałków Napoleona – zwłaszcza spraw zagranicznych – genialnego Charlesa Talleyranda. Opisano nieudane próby połączenia I Wolnego Miasta Gdańska z Księstwem Warszawskim. Na kartach książki szczegółowo opisane zostały wątki dwóch gdańskich wizyt cesarza Francuzów, Napoleona, w grodzie nad Motławą w 1807 i 1812 roku oraz tworzonego już wówczas kultu Napoleona. Autor wyjaśnia w ciekawym zapisie powody lojalności Gdańska wobec cesarza i utrzymanie prób niezależności miasta Gdańska przed włączeniem do Prus, a także dalsze dzieje miasta pod zaborem pruskim. Były to lata ponad wiek do 1920 roku - utworzenia II Wolnego Miasta Gdańska.


Książkę czyta się w niektórych fragmentach jak dobry kryminał sprzed lat.

Autor recenzji: dr Witold Parteka, Biblioteka PG
Książka dostępna w Czytelni Pracowni Historii i Zbiorów Muzealnych PG.

Filia BPG: Chemia, Fizyka i Matematyka poleca:

Nudne słowo na N (2024)

Rafał Żak

 

- Opis książki ze strony internetowej: 
 

Rafał Żak zaprasza do świata nauki, po którym porusza się ruchem konika szachowego, do tego goni króliczka, prowadząc żółwia na smyczy.

Jaki wzór matematyczny jest najpiękniejszy i czy piękno jest w nauce w ogóle istotne? Dlaczego lepiej byłoby, gdyby odbił ci żonę toreador niż chemik? Czy lwiątka rodzą się ślepe? Który naukowiec podryfował do świata pseudonauki, głosząc cudowne działanie witaminy C, a który się zagłodził z obawy przed zatruciem? Dlaczego nikt nie rodzi się humanistą? Kto jest karłem stojącym na ramionach gigantów? Ilu trzeba fizyków teoretycznych do otwarcia butelki wina bez korkociągu? I dlaczego dobrze, że jest Skłodowska?

 

Chociaż w "Nudnym słowie na N" nie brakuje teorii fizycznych, wzorów i liczb, to na pierwszym planie są ludzie. Czasem wprowadzani subtelnie, a czasem rysowani przesadnie grubą kreską. Kłócą się, szlajają po barach i grają na bongosach, ale co najważniejsze: popychają świat do przodu, rozwikłując zagadki Wszechświata.

"Czemu nie czerpać przyjemności z przyglądania się nauce, z wsłuchiwania się w nią? – pyta Żak. – Nie trzeba dążyć do tego, żeby samodzielnie ją uprawiać. Można przecież – idąc za słowami Richarda Dawkinsa – być koneserem muzyki i nie umieć zagrać ani jednej nuty na żadnym instrumencie. Taka znajomość nauki też może dawać radość. Uczmy się tego wszyscy, bez konieczności opanowania pasaży i akordów, bez przymusu bycia wirtuozem".

Filia BPG: Inżynieria Mechaniczna poleca:

Symulatory jazdy samochodem (2008)

Zbigniew Lozia

 

"Symulatory jazdy samochodem" to pierwsza w języku polskim monografia poświęcona teorii i konstrukcji symulatorów jazdy samochodem. Opisano w niej podstawy teoretyczne ich budowy i działania. Przytoczone zostały liczne przykłady rozwiązań współczesnych symulatorów i ich zastosowań w badaniu i szkoleniu kierowców, istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa jazdy. Dodatkowo książka zawiera wiele oryginalnych ilustracji prezentujących historię, klasyfikację i układy ruchu symulatorów.

 

Autor – Zbigniew Lozia – to twórca ponad 160 publikacji dotyczących ruchu i dynamiki pojazdów drogowych, diagnostyki samochodowej, bezpieczeństwa pojazdów oraz budowy i zastosowań symulatorów jazdy samochodem. Laureat wielu nagród oraz kierownik zespołu projektującego symulator autoPW, który został zbudowany i eksploatowany na Politechnice Warszawskiej. Książka przeznaczona dla wszystkich zainteresowanych tematyką związaną z jazdą samochodem.

Filia BPG: Inżynieria Lądowa i Środowiska poleca:

Od lotnisk do hubów : ewolucja i przyszłość transportu lotniczego z uwzględnieniem idei CPK (2024)

Maciej Banik, Adrian Machaty, Karol Macheta, Mateusz Woźniak, Monika Ziółko

 

W dzisiejszych czasach transport lotniczy jest nie tylko istotnym elementem międzynarodowej mobilności, ale także kluczowym składnikiem globalnej gospodarki. Monografia "Od lotnisk do hubów" autorstwa Macieja Banika, Adriana Machaty, Karola Machety, Mateusza Woźniaka i Moniki Ziółko dostarcza czytelnikom kompleksowego spojrzenia na rozwój tej gałęzi transportu, identyfikując zarówno wyzwania, jak i możliwości, jakie niesie przyszłość.

 

"Od lotnisk do hubów" to nie tylko książka naukowa, ale również praktyczna publikacja, która może stanowić nieocenione źródło wiedzy dla studentów, badaczy oraz praktyków branży transportowej. Dzięki szczegółowej analizie oraz przemyśleniom na temat przyszłości transportu lotniczego, lektura ta może okazać się niezwykle inspirująca.

 

Odkryj, jak Centralny Port Komunikacyjny może wzmocnić pozycję Polski jako kluczowego węzła transportowego w Europie.

Filia Biblioteki PG: Elektrotechnika i Automatyka poleca:

Rozwiązania stosowane w oświetleniu wnętrz obiektów publicznych i komercyjnych (2019)

Janusz Strzyżewski

 

W książce opisano cechy charakteryzujące poszczególne źródła światła, klasyfikację opraw oświetleniowych, a przede wszystkim przedstawiono rady przydatne w projektowaniu oświetlenia elektrycznego m.in. dla takich obiektów jak szkoły, szpitale, sklepy, hotele, teatry, świątynie, sale sportowe. Oświetlenie w każdym z tych obiektów powinno spełniać specyficzne wymagania wynikające z jego funkcji. Autor książki zestawił wymagane parametry na podstawie Polskich Norm. Przedstawił też przepisy mówiące o oświetleniu w omawianych pomieszczeniach.

62 wyświetleń