NIE ZGUB SIĘ W HOGWARCIE - System oznakowania przestrzennego w gmachu głównym | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2021-11-05

NIE ZGUB SIĘ W HOGWARCIE - System oznakowania przestrzennego w gmachu głównym

Numer projektu:
215/2022

Status:
Dopuszczony do głosowania

Typ projektu:
Studencki

Koszt projektu:

Autor:
Michał Deja

Opis projektu
Historyczny Gmach Główny, choć bardzo reprezentacyjny, jest przestrzenią trudną w nawigowaniu. Kto na pierwszym semestrze wyszedł z sali i nie miał pojęcia, w którym skrzydle się znajduje, ten wie o czym mówię. I o ile dla rezydujących tam studentów architektury może to być dodatkowe ćwiczenie wyobraźni przestrzennej, to dla odwiedzających jest to raczej znaczne utrudnienie.

Rozwiązaniem jest montaż form przestrzennych – kolorowych kubików, które ustawione w punktach węzłowych, w pobliżu komunikacji pionowej, będą ułatwiać orientację w przestrzeni gmachu.

Duża, prosta forma w wyróżniającym się kolorze przyciąga wzrok i ułatwia tworzenie mapy mentalnej gmachu. Każda ze płaszczyzn sześcianu prezentuje inne informacje w zależności, z którego miejsca się do niej zbliżamy. Jednocześnie przez swój minimalizm formalny i kontrast materiałowy kubiki podkreśla historyczny charakter wnętrz.

Projekt ma szereg beneficjentów, w szczególności:
- studenci, zwłaszcza z pierwszych lat studiów, bądź odwiedzający Gmach Główny okazjonalnie
- studenci z programów wymiany zagranicznej
- goście Politechniki
- profesorowie wizytujący, zwłaszcza z zagranicy
- osoby z niepełnosprawnościami wzroku

Szacunkowy koszt oparto na wycenie szyldu w formie znaków przestrzennych bez tła, na trójmiejskim rynku outdoorowym, dla czterech kubików z montażem.
Komentarz komisji
Projekt zgodny z Regulaminem BO, na etapie realizacji wymaga uzgodnienia pod kątem zgodności z zasadami zawartymi w Księdze Wizualizacji PG.