W październiku 2024 r. został uruchomiony EOSC EU Node, który ma zapewnić ramy interoperacyjności dla przyszłych infrastrukturalnych węzłów. Zastąpił on uruchomiony w listopadzie 2018 r. EOSC Portal oraz jego integralną część EOSC Marketplace Resources, będące dotychczasowym miejscem dostępu do usług i zasobów dla naukowców. MOST Wiedzy: Open Research Data został włączony do EOSC Marketplace jako dostawca danych w 2023 r.

EOSC EU Node to platforma, która wspiera multidyscyplinarne i międzynarodowe badania, wykorzystujące dane zgodnie z zasadami FAIR. W ramach tego środowiska naukowcy mogą uzyskać dostęp do narzędzi i usług wspierających procesy naukowe oraz komunikację i wymianę danych między zespołami badawczymi, np. ownCloud, Jupiter Notebooks, masowy transfer plików, synchronizację danych w czasie rzeczywistym czy też maszyny wirtualne.

Zasoby w ramach European Open Science Cloud są dostępne również dla naukowców z Politechniki Gdańskiej. W tym celu należy wejść na stronę EOSC EU Node i w panelu logowania jako instytucję macierzystą wybrać "Gdańsk University of Technology". Po przeniesieniu na stronę logowania Politechniki Gdańskiej, należy użyć danych uwierzytelniających do Mojej PG. Po pozytywnej weryfikacji będzie możliwy dostęp do panelu usług i narzędzi oraz określonej liczby wirtualnych kredytów służących do zakupu tychże usług. Przykładowo, przestrzeń 50GB umiejscowionych w chmurze kosztuje 10 kredytów miesięcznie. Liczba przyznanych kredytów jest różna dla poszczególnych grup pracowników:

  • 100 kredytów dla pracowników administracyjnych,
  • 500 kredytów dla pracowników naukowych,
  • 1000 kredytów dla grup składających się z pracowników naukowych.

Pula kredytów odnawia się co trzy miesiące.
Zasady dostępu dla użytkowników