Politechnika Gdańska jest członkiem Stowarzyszenia EOSC (EOSC Association) od września 2020 r. Na przestrzeni tych kilku lat prowadzono następujące działania w ramach struktur EOSC:


Udział w EOSC Opportunity Area Expert Groups
OA5: Skills, Training, Rewards, Recognition & Upscaling
 

Grupa zajmuje się różnymi aspektami wspierania kultury otwartej nauki w ramach akademickich systemów oceny i uznania w ramach pięciu podgrup:

  • Training material, Learning Paths, Curriculum
  • Training Catalogue/Training Infrastructure
  • Engagement
  • Accreditation/Recognition/Assessment
  • EOSC Skills & Training Strategy

Członkiem grupy w ramach podgrupy Engagement i podgrupy EOSC Skills & Training Strategy jest Magdalena Szufilita-Żurawska.

OA6: Open Scholarly Communication
 

Działania grupy koncentrują się wokół organizacyjnych, strategicznych i technicznych aspektów Diamond Open Access, w szczególności w kontekście możliwości działania obiektów cyfrowych w otwartej komunikacji naukowej, a także szans i zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją.

Członkiem grupy jest Marta Kuźma.


Udział w grupie roboczej "Data stewardship, curricula and career paths Task Force" (2021-2023)

Grupa "Data stewardship, curriculum and career paths" skupia się na roli data stewardów i ich podstawowych zadaniach. Definiuje role zawodowe i programy nauczania w zakresie zarządzania danymi, aby zapewnić ich uznanie i ujednolicenie w całej Europie, a także opracowuje zalecenia dotyczące potencjalnych ścieżek kariery data stewardów, biorąc pod uwagę kwestie uznania i wynagrodzenia za działania związane z zarządzaniem danymi. Grupa aktywnie współpracuje z zainteresowanymi stronami, promując realizowane inicjatywy.

Członkiem grupy jest Magdalena Szufilita-Żurawska.
Więcej informacji


Realizacja projektu "Data practices in an interdisciplinary perspective - building good standards and universal solutions"

Grant trwający od stycznia do sierpnia 2023 r. był finansowany w ramach projektu EOSC Future. Jego główny cel dotyczył przeglądu wyzwań związanych z praktykami udostępniania danych oraz wdrażania standardów metadanych w ramach czterech dyscyplinach naukowych – architektury, inżynierii lądowej, ekonomii i przetwarzaniu języka naturalnego. Jednocześnie projekt dotyczył również wdrożenia istniejącego repozytorium danych Politechniki Gdańskiej - MOST WIEDZY Open Research Data do Portalu EOSC Catalogue and Marketplace jako dostawcę danych, co zostało osiągnięte.
Więcej informacji

Doświadczenia i wyzwania z realizacji projektu zostały przedstawione w publikacji "Connecting Disciplines: Strengthening Open Data Practices in the EOSC Marketplace" autorstwa Magdaleny Szuflity-Żurawskiej, która jest częścią serii "EOSC in practice stories".


Akcja "FAIR-IMPACT Expanding FAIR solutions across EOSC"

Jedno z dwóch działań wspierających projekt FAIR-IMPACT, którego celem było rozszerzenie wykorzystania rozwiązań typu FAIR w European Open Science Cloud (EOSC) oraz poza nią. Działanie to miało pomóc dostawcom zbiorów danych w samoocenie poziomu FAIRness ich zasobów. W tym celu zostały udostępnione im narzędzia i metody oceny FAIRness, w tym F-UJI, O'FAIRe i FOOPS, oraz metody takie jak FAIR Data Maturity Model (FDMM) i "Ten simple rules for FAIR vocabularies". Celem wszystkich uczestników była maksymalizacja FAIRness ich własnych zasobów, wyrażonej wynikami uzyskanymi za pomocą tych narzędzi.

Uczestnikiem akcji była Magdalena Szufilita-Żurawska.
Więcej informacji