AChPG na Musica Sacromontana 2011 | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2011-02-23

AChPG na Musica Sacromontana 2011

AChPG na Musica Sacromontana 2011
Zanim na dobre rozpoczął się nowy rok akademicki 2011/2012, gdy większość studentów PG szykowała się dopiero do powrotu na Alma Mater, członkowie Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej już uwijali się w pocie czoła, by jak najlepiej przygotować repertuar na festiwal 'Musica Sacromontana' odbywający się co roku w Gostyniu.

Sam występ na tym prestiżowym festiwalu jest wielką nobilitacją i zaszczytem dla każdego zespołu muzycznego. Nasz Chór miał przyjemność zaprezentować tam utwory Maksymiliana Koperskiego, których rękopisy odnaleziono wśród zbiorów Jasnogórskich. Klasztor w Gostyniu, który służy za dom księżom Filipinom, przylega do przepięknej Bazyliki, w której to odbywają się wszystkie koncerty i występy muzyczne związane z festiwalem. To przepiękne miejsce przyciąga rokrocznie wielkie rzesze melomanów z całej Polski. Warto nadmienić, iż rzadko kiedy widuje się tak wymagającą publiczność. Mnóstwo zawodowców, profesjonalnych muzyków czy wielkich pasjonatów zasiada w ławach tej pięknej Bazyliki, by słuchać i delektować się muzyczną ucztą jaką przygotowali wykonawcy.

Mimo wielkiego prestiżu tego festiwalu, magii tego miejsca oraz wysokim wymaganiom publiczności, Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej - z akompaniamentem Gdyńskiej Orkiestry Kameralnej Sinfonia Nordica, spisał się wybornie, prezentując wysoki poziom i dając wyraz wielotygodniowym przygotowaniom. Oprócz Chóru i wspaniałej Orkiestry, przepiękne partie solowe zaprezentowała również sopranistka Anna Fabrello.

Dzień przed wspominanym koncertem (który odbył się 1 października) w murach tej samej Gostyńskiej Bazyliki odbyło się nagranie płyty przez Program II Polskiego Radia z utworami Maksymiliana Koperskiego. Było to niesamowite i inspirujące doświadczenie dla każdego Chórzysty - 11 godzin ciężkiej pracy, maksymalnego skupienia i kompletnego oddania się pasji. Mimo tego wysiłku, każdy z nas czuł satysfakcje, radość i nieopisany zaszczyt, ze może uczestniczyć w tak wspaniałych wydarzeniach.

Cały wyjazd (29.10 – 1.10) był bardzo dobrze zorganizowany, a nasz pobyt w Gostyniu i praca doskonale zaplanowana. Wszyscy członkowie Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej byli pod niesamowitym wrażeniem przyjęcia i ciepła, jakim obdarzyli nas organizatorzy festiwalu, oraz Księża Filipini. Doskonałe warunki które nam zapewniono, bardzo pomogły w profesjonalnym podejściu do nagrań i koncertu. Świadczy to o bardzo wysokim poziomie festiwalu, gdzie wszystko było zapięte na ostatni guzik, a o żadnych niedociągnięciach nie mogło być mowy.

Takie wyjazdy jak ten doskonale spajają skład Chóralny, który przecież co roku bogaci się o nowych członków. Jest to wielki honor dla każdego z nas, okazja do pokazania dumy z naszej Alma Mater, oraz do szerzenia jej popularności także w dalszych zakątkach Polski. Pozostaje jedynie mieć nadzieje, iż rozwój naszego Chóru wciąż będzie tak dynamiczny, co pozwoli nam na pełnienie swojej powinności – jaką jest reprezentowanie Politechniki Gdańskiej.

3 wyświetleń