Data dodania: 2011-02-23
Chór świętował jubileusz
Nasz uczelniany chór może poszczycić się wieloma sukcesami. Muzycy wielokrotnie sięgnęli po najwyższe laury na rozmaitych konkursach krajowych. Najświeższym osiągnięciem są Złoty i Srebrny Dyplom wywalczony na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w Międzyzdrojach w czerwcu 2010. Chórzyści wiele razy koncertowali za granicą, m.in. w Niemczech, Hiszpanii, Belgii, Austrii, Danii, Estonii, Czechach, na Litwie i na Węgrzech, we Włoszech, Francji oraz w Meksyku... W kwietniu 2011 po raz drugi wezmą udział w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Montreux, w Szwajcarii.
Chór ma na swoim koncie spektakularne koncerty z orkiestrami i solistami z całego Pomorza. Muzycy śpiewali m.in. „Missa Pro Pace” Wojciecha Kilara, „Nieszpory” Józefa Zeidlera, „Mszę Koronacyjną” oraz „Requiem d-moll” Wolfganga Amadeusza Mozarta.
W tym roku chór planuje zaśpiewać kolejne wielkie dzieło –„Stworzenie Świata” Józefa Haydna.
– Historia utworzenia politechnicznego chóru sięga roku 1958 i wiąże się z osobami Leona i Ireneusza Łukaszewskich. Oficjalna rejestracja działalności Chóru Politechniki Gdańskiej nastąpiła w listopadzie 1965 roku, kiedy na Politechnice powstał zespół kameralny pod nazwą "Collegium Academicum Musicae Antiqae" (CAMA). W styczniu 1968 roku, na życzenie senatu uczelni, CAMA zmieniła nazwę na Chór Politechniki Gdańskiej. Obecnie zespół nosi nazwę Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej
– opowiada Jarosław Suchocki, prezes politechnicznego chóru.
Kierownictwo artystyczne chóru sprawowali kolejno dyrygenci: Andrzej Lewandowski (1965–1980), Jan Łukaszewski (1980–1992). Od października roku 1992 zespół prowadzi Mariusz Mróz.
Pod batutą Andrzeja Lewandowskiego, gdańskiego kompozytora, będącego ogromnym autorytetem dla chórzystów, w styczniu 1973 zespół dokonał nagrań dla France Musique, które następnie zostały zaprezentowane w Radiu Europa. Oprócz koncertów a’cappella chór angażował się w działalność Teatru Wokalnego Chóru Politechniki Gdańskiej – łączącego śpiew z choreografią. Zespół wykonywał również utwory autorstwa dyrygenta. Muzyką Andrzeja Lewandowskiego wypełniona jest nagrana w czerwcu 1976 roku płyta długogrająca, na której znaleźć można utwory takie, jak „Kosmonomia” i „Encomion”.
W 1980 roku dyrygentem chóru został Jan Łukaszewski. Zapisał się on w historii zespołu jako współorganizator szeregu zagranicznych tras koncertowych. Chór Politechniki Gdańskiej podróżował wtedy po wszystkich większych krajach europejskich. Podczas swoich zagranicznych tournee chórzyści dwukrotnie uczestniczyli w audiencji u Papieża Jana Pawła II – w 1982 i trzy lata później. W 1987 zespół zdobył laury na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w hiszpańskiej miejscowości Cantonigros. W tym samym roku jury Konkursu Zespołów Akademickich Polski Północnej przyznały chórowi najwyższą nagrodę. Ponadto dziewięcioro chórzystów PG, w ramach zorganizowanego na tę okazję Gdańskiego Chóru Akademickiego, uczestniczyło w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Manili na Filipinach. W krajowej działalności zespołu dominowały wówczas wykonania dużych form muzyki oratoryjno-kantatowej, czyli oratoriów mszy i litanii. Chór śpiewał muzykę różnych stylów i epok, od baroku po neoromantyzm.
W roku 1992 kierownictwo muzyczne chóru przejął młody, utalentowany absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku – Mariusz Mróz. Wraz ze zmianą dyrygenta wzrosła aktywność artystyczna chóru, który oprócz wykonywania muzyki oratoryjnej i a’cappella zajmuje się także działalnością charytatywną. Do największych zasług chóru należą: pierwszy koncert muzyki poważnej na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 1993 roku, koncerty dla ofiar pożaru w Stoczni Gdańskiej w latach 1994 i 1999 oraz Requiem dla ofiar powodzi tysiąclecia w 1997 roku, a w 2008 roku koncert na rzecz odbudowy Kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny w Gdańsku oraz kilkakrotne występy dla gdańskiego Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza.
Trzon zespołu od lat stanowią studenci i absolwenci Politechniki Gdańskiej. Łączy ich ogromne umiłowanie do śpiewu chóralnego.
– Już od czterdziestu pięciu lat sławimy dobre imię naszej Alma Mater, realizując wspólną pasję. Z tego powodu pragniemy uczcić prawie półwieczną tradycję symbolicznym Gaude Mater Polonia, a następnie koncertem, na którym zaprezentujemy repertuar a cappella
– zachęca do udziału w koncercie jubileuszowym dr Mariusz Mróz, dyrygent Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej.