Data dodania: 2011-11-04
Triumf Chóru w Bielsku-Białej
Nasz Chór otrzymał 5 pucharów oraz złote dyplomy i wyróżnienia:
- Grand Prix Festiwalu
- Nagrodę im. Kazimierza Fobera dla najlepszego chóru polskiego
- Złoty Dyplom w kategorii chórów akademickich
- Złoty Dyplom w kategorii chórów kameralnych
- Nagrodę Specjalną dla najlepszego dyrygenta Festiwalu
- Nagrodę Specjalną za najciekawszą interpretację utworu o charakterze sakralnym
- Nagrodę Specjalną za najciekawszą interpretację utworu kompozytora współczesnego
Już po raz siódmy Bielsko-Biała jest w drugiej połowie października gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Chórów "Gaude Cantem". Impreza ma jednak bogatszą tradycję, bo wywodzi się z zorganizowanego po raz pierwszy w 1996 roku Święta Pieśni "Gaude Cantem". Niezmienna pozostawała przede wszystkim nazwa "Gaude Cantem", wyrażająca radość ze wspólnego śpiewania. Świadectwem pamięci o tamtych pierwszych latach, a równocześnie wyrazem szacunku dla Kazimierza Fobera, nieżyjącego już współtwórcy przeglądu jest nadanie imprezie jego imienia.
Z roku na rok poszerza się skala koncertu – obecnie główną częścią imprez jest konkurs międzynarodowy. Powiększa się również grono zagranicznych uczestników - do tej pory występowały już chóry z Czech, Łotwy, Niemiec, Słowacji, Węgier, Włoch, Rosji, Macedonii i Słowenii.
Nad całością już trzeci raz z rzędu artystyczny patronat sprawuje wybitny polski kompozytor Wojciech Kilar, wspomagany w tej roli przez Piotra Beczałę, znakomitego tenora, śpiewaka Metropolitan Opera w Nowym Jorku.
Konkurs ma określone zasady - uczestniczyć w nim mogą wyłącznie amatorskie zespoły chóralne, które muszą zaprezentować co najmniej trzy utwory a cappella stylistycznie zróżnicowane. Poza przeglądem konkursowym wszystkie zespoły biorą udział w koncertach, które odbywają się w Bielsku-Białej oraz w innych miastach powiatu bielskiego. W tym roku Festiwal odbywał się w dniach 21-23 października 2011. Przesłuchania konkursowe miały miejsce w sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Bielsku-Białej.
Przesłuchanie Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej odbyło się 22 października. Tego samego dnia zespół dał koncert w kościele pw. Matki Boskiej Szkaplerznej w Godziszce.
"Tak wspaniałe wyróżnienie jakie nas spotkało na konkursie to ogromne zaskoczenie dla naszej Politechnicznej społeczności chóralnej. Ale dzięki temu wiem, że trud, który włożyliśmy w ostatnich tygodniach opłacił się. Mamy energię do dalszej pracy i realizacji największych planów."
– mówi Jarosław Suchocki – Prezes AChPG.